Eğitim & Etkinlik

Yaşayan Kütüphane Gönüllülerini Arıyor

Yaşayan Kütüphane, klasik bir kütüphane gibi işleyen ancak onlarla arasında oldukça büyük fark olan bir kütüphane: Buradaki kitaplar nefes alabiliyor, konuşabiliyor ve hissedebiliyor. Çünkü bu kütüphanedeki kitaplar birer insan!

Etrafımız her geçen gün kalabalıklaşmaya devam ediyor. Kalabalık sokaklarda yürüyor, çok katlı binalarda yaşıyoruz. Her kapı ardı bambaşka dünyalara açılıyor fakat bu kapıların çokluğu yanında azalmayı da getiriyor. Kimi zaman sahip olduğumuz küçük bilgilerle, kimi zamansa hiç sahip olamadığımız bilgilerle insanları, grupları ve toplulukları yargılayabiliyoruz. Yargılarımız kapıyı çalarak iletişime geçmemizi engelleyebiliyor.

Bazen bir sokakta yürürken gördüğümüz kişiye, bazen haberleri izlerken dikkatimizi çeken birine onlarca soru sormak istiyoruz: Neden böyle giyiniyorsun? Neden bunu savunuyorsun? Neden buradasın? Ne düşünüyor, ne söylüyorsun? Kimsin… Bu soruları çoğu zaman bir araya gelmekten çekindiğimiz için, incinmesinden korktuğumuz için ya da yalnızca bir araya gelemediğimiz için soramıyoruz. Sorularımıza alacağımız cevaplar bizi endişelendirebiliyor, ön yargılarımızı kendi sesimizden duymaktan çekinebiliyoruz. Bilmediğimize duyduğumuz korku, tanışmak için adım atmamızı engelleyebiliyor.

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yaşayan Kütüphane; hem kitaplar, hem okuyucular, hem de organizasyonu yapan kişiler için insan haklarına saygılı, çeşitlilik ve kapsayıcılığı kabul eden bir yaklaşımla, insanların barışçıl bir şekilde bir araya gelebildiğini gösteren bir eğitim modeli. Yaşayan Kütüphane birbirimiz hakkında hissettiklerimizi, varsaydıklarımızı ve görüşlerimizi değiştirme potansiyeline sahip olan bir alan açıyor. Önyargılarla yaklaşılan ve ayrımcılığa uğrayan gruplardan seçilen “kitaplar”, okuyucularla kişisel bir diyalog geliştirme alanı buluyorlar.

Nefes alan, konuşan, hisseden kitaplarla bir araya gelmek için kütüphaneye katılın!

Amacı:

Yaşayan Kütüphane’nin amacı, kişilere ve gruplara karşı ayrımcılığa yol açan önyargılarla ilgili farkındalık yaratmak ve bir arada yaşama kültürünü geliştirmektir. Katılımcıların; sosyal, kültürel, yönelimsel, etnik, yaşam tarzı vb arka planlarıyla gelen kitaplarla kurulan diyalog aracılığıyla ön yargıları keşfetmesi ve bu önyargılarla mücadele etmesi amaçtır. Okuyucuların keşfedilen ön yargıları aracılığıyla insan hakları konusunda detaylı bir düşünme sürecine teşvik edilmesi ise bir diğer amaçtır.

Norveç Helsinki Komitesi Avrasya Sivil Toplum Programı desteğiyle başlatılan Online Yaşayan Kütüphane projesinde, farklı illerde okuyan üniversite öğrencileri ile 2021 yılı içerisinde 4 ayrı Yaşayan Kütüphane düzenlenmesi planlanıyor.

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Belirlenen Yaşayan Kütüphane Gönüllüleri, Mart 2021 ayında gerçekleştirilecek online eğitimde insan hakları ve ayrımcılık konularında güçlenecek. Sonrasında ise online yaşayan kütüphanelerde kitapların okuyucularla buluşması için gönüllü çalışmaları yürütecek.

Eğer sen de Yaşayan Kütüphane gönüllüsü olmak istiyorsan, formu doldurman yeterli!

Unutma, son başvuru tarihi 25 Şubat 2021


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu