Blog

Üniversitelerden Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz En İyi 10 İnternet Sitesi

online-egitim-universite

Yaşadığımız teknoloji çağında istediğimiz eğitime ulaşmak gün geçtikçe kolaylaşıyor. Siz de evinizin rahatlığında, binlerce dolar harcamadan istediğiniz alanda eğitim almak istiyorsanız, bu yazımız tam da sizin için. Aşağıda listesinin bulabileceğiniz bu 10 internet sitesi size çeşitli üniversitelerden çeşitli konularda ücretsiz online eğitim fırsatı sunuyor. Eğitim sürecinde, ders videolarını izlemek için hiçbir ücret ödemeseniz de bazı siteler eğitim sonunda onaylı bir sertifika için ücret talep edebiliyor. Bu sertifika ücretleri, yurt dışında alınacak bir eğitim programına kıyasla oldukça düşük miktarlarda.

Sitelere başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz!

1.EdX

Edx dünyadaki en büyük online eğitim sunan platformlardan birisi. 14 milyondan fazla kullanıcısına çeşitli üniversitelerden ücretsiz eğitimler sunuyor. Başlangıçta Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından kurulan EdX, şu an Boston Üniversitesi, Caltech ve dünyadaki diğer prestijli üniversitelerden de eğitim alma fırsatı sunuyor.

İnternet sitesinde erişebileceğiniz eğitimlerin yelpazesi oldukça geniş, örneğin bilimden eğitime, tarihten sağlığa ve çok daha çeşitli alanlarda eğitimlere ulaşmak mümkün. Ayrıca, sitede birçok ücretsiz programlama eğitimleri de mevcut.

Eğitimlere erişmek ücretsiz fakat onaylı sertifikalar ve dereceler ücretsiz değil. EdX online yüksek lisans derecesi ve sertifikalar sunuyor fakat kullanıcıların belli bir eğitim ücreti ödemeleri gerekiyor.

MIT OpenCourseWare

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) online eğitimin öncülerindendir. Üniversite, arşivindeki eğitimlerini indirmenizi ve OpenCourseWare platformu ile bu dersleri takip etme imkânı sunuyor. Bu platformu kullanmanın en büyük yararı ise üniversitenin yıllar boyunca eğitimini verdiği çok çeşitli derslere ulaşabiliyor olmanız. Kötü yanı ise, bazı dersleri takip edebilmek için ders kitaplarını satın almanız gerekebilir.

İnternet sitesi, derslere arşivden erişim olduğu için kredi ya da sertifika sunmuyor. Fakat, site belirli alanlarda bilgi seviyenizi artırmak için oldukça yararlı kaynaklar içeriyor.

Carnegıe Mellon OpenLearnıng

Carnegie Mellon Üniversitesi, öğrenmek isteyen herkese ücretsiz online eğitimler sunuyor. Hatta üniversite sundukları dersleri öğrencilerine öğretmek isteyen eğitimcilere materyal sunmayı bile öneriyor.

Bağımsız öğrenenler için, bilgisayar bilimi, biyoloji, psikoloji ve daha da fazla konularda kısa eğitimler bulunuyor. Sitenin kötü yanı ise diğer eğitim sitelerine oranla eğitim sayılarının daha kısıtlı olması.

Carnegie Mellon’ın sunduğu eğitimler, kredi ve eğitimciyle iletişim haricinde üniversitesine para veren bir öğrencinin göreceği eğitimle aynı.

Coursera

Üniversitelerin ve şirketlerin eğitimlerini sunduğu bir diğer online eğitim platformu ise Coursera. Diğer online eğitim alabileceğiniz sitelerde olduğu gibi, eğitimlere ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz fakat kredi ve sertifika için sizden bir ücret ödemeniz isteniyor.

Yine de internet sitesi, online eğitim için güzel bir platform sunuyor. Duke ve Kolombiya Üniversiteleri gibi büyük üniversitelerin sunduğu eğitimlere erişebiliyorsunuz. Aynı zamanda, Google, Intel ve Amazon gibi büyük firmaların online eğitimlerine de erişim fırsatı buluyorsunuz.

Eğer sertifika alma ve uzmanlaşma gibi özelliklere de sahip olmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz aylık bir abonelik sistemi var.  Yine de denetim seçeneğini seçerseniz bütün bireysel eğitimleri görüntülemek ücretsiz. Bu seçim kredi ya da sertifika hariç eğitimdeki bütün materyallere ve derslere erişmenizi sağlayacaktır.

Stanford Onlıne

Stanford Online, Stanford Üniversitesi’nin bütün online eğitimlerini sunduğu internet sitesidir. Bu site aracılığında, sertifika ya da lisansınızı almak için para ödemeniz gerekse bile, üniversitenin açık öğretim dersleri herkesin ücretsiz erişimine açık. Bu eğitimlere Stanford Tıp Fakültesi ve İşletme Fakültesi gibi fakültelerin sundukları dersler de dahil.

Bu açık öğretim dersleri özellikle Sürekli Tıp Eğitimi (CME) kredisine ihtiyaç duyanlar için oldukça yararlı. Bu kredileri internet sitesindeki belirli eğitimleri tamamlayarak tek bir kuruş harcamadan kazanabiliyorsunuz.

FutureLearn

FutureLearn tüm dünyadaki üniversite ve organizasyonlardan eğitimler sunan bir diğer platform. Diğer açık öğretim platformları gibi FutureLearn ’in de sunduğu eğitimler ücretsiz fakat sertifikalar için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İnternet sitesi, birçok farklı alanda yaşam becerilerini geliştirmeye odaklanan çeşitli eğitimler sunuyor. Örneğin, FutureLearn ile, bütçenizi yönetme, online araştırma yapma ve mülakat becerilerinize odaklı eğitimler alabilirsiniz.

FutureLearn hem akademik bilgisini hem de yaşam becerilerini geliştirmek isteyenler için oldukça yararlı bir platform.

OpenLearn

OpenLearn, Açık Üniversite (Open University) adı verilen üniversiteden içerikler sunan bir platformdur. Açık Üniversite, açık ve olabildiğince fazla insanın erişimi için ücretsiz olmayı vaat eden bir üniversitedir. Üniversitenin fiziksel olarak Birleşik Krallık’ta sınıfları bulunmaktadır ve üniversite materyalleri OpenLearn internet sitesi ile herkesin online erişimine açmıştır.

Online eğitimler son derece iyi düzenlenmiştir ve birçok farklı konuyu kapsamaktadır. Diğer güzel bir özellik ise, eğitimlerin farklı beceri ve bilgi seviyelerinde sunulması. Eğitimlere başlangıçtan uzmana kadar farklı seviyelerde ulaşabilirsiniz.

Bir eğitimi tamamladığınızda, potansiyel işverenlerinize de gösterebileceğiniz bir katılım belgesi almaya hak kazanıyorsunuz. Bu belge üniversite kredisi olarak sayılmasa da Açık Üniversite’den bir eğitimi başarıyla tamamladığınızın kanıtı olabiliyor.

Harvard Onlıne

Eğer, Harvard Üniversitesi’nin sunduğu eğitimlerden faydalanmak istiyorsanız, kurum online platform aracılığıyla size bu şansı tanıyor. Bazı eğitimler ücretli olsa da çok sayıda ücretsiz eğitim mevcut.

Üniversitenin sunduğu ücretsiz eğitimlerin bazıları dini çalışmalar, oyun geliştirme, uygulama geliştirme ve veri bilimi gibi konuları kapsıyor. Ücretsiz olan eğitimleri seçtiğinizde 50’den fazla eğitime erişebiliyorsunuz, geriye sadece size en uygun olanları seçmek kalıyor.

OEDb.org

Açık Öğretim Veritabanı (The Open Education Database) bir üniversite değil fakat size üniversitelerin ücretsiz online eğitimlerini bulmanızda yardımcı olan bir internet sitesi.

Kyoto Üniversitesi, Utah Devlet Üniversitesi ve Tufts Üniversitesi koleksiyona dahil olan kurumlardan birkaçı.

Sitedeki “derece bulma” kısmını kullanarak uygun eğitimleri bulmak biraz karmaşık. Bu sebeple size arama kısmı kullanmanızı ya da sayfayı aşağı kaydırarak eğitimleri kategoriye göre aramanızı öneriyoruz.

Class Central

Class Central ise bir diğer ücretsiz eğitim arama motoru. Class Central kullanıcı dostu bir arama motoru ve kullanıcılarına kolay sıralama imkânı sunuyor. Bu platform, farklı ülkelerdeki üniversitelerden ve ayrıca EdX veCoursera gibi diğer online eğitim sitelerinden eğitimleri bir araya getiriyor.

Eğer size uygun eğitimi ararken tek bir platformla sınırlı kalmak istemiyorsanız, Class Central gibi bir kaynak size yardımcı olabilir. İnternet sitesinin Ivy League adı verilen Amerikan’ın en iyi 8 üniversitesine özel olarak ayrılmış bir arama filtresi bile bulunuyor.

 

Sizin için en iyi 10 online eğitim sitesini derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Bu 10 site aracılığıyla yüzlerce eğitim arasından size en uygunlarını seçerek evde kaldığınız süreyi eğitici bir sürece çevirebilirsiniz.

 

Aslı Gülenç

Proje Yönetim Okulu Blog Yazarı

Kaynak: https://www.makeuseof.com/tag/8-awesome-websites-free-college-courses-online/


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı