Genel

Uluslararası Vaka Yarışması

alzheimer

Eylül, Alzheimer Farkındalık ayı ve Kanada merkezli uluslararası tanınan bir araştırma dergisi olan URNCST Journal bu konuya özel bir vaka yarışması düzenliyor! Alzheimer hastalığının önlenmesi, teşhisi ve tedavisi için yeni ve yaratıcı çözümlerinizi içeren makale bildirimlerinizi bekliyoruz! Bu vaka yarışması, Alzheimer hakkında önceden araştırma yapmış olmanızı gerektirmiyor ancak katılımcılar konu hakkında eleştirel düşünerek önerilen araştırma protokolünde bir bildirim sunmalılar.

 

 

Neden katılmalısınız? Tüm katılımcılar, bildirimleri için akran değerlendirmeli ve yapıcı geri bildirimler alacaklardır. Kabul edilen bildirimler, alıntılı ve indeksli bir şekilde Google Akademik’de toplu halde yayınlanacaktır. En iyi bulunan bildirimlerin yazarları tüm makaleyi yayınlamaları için davet edilecektir. Son bildirim gönderme tarihi 1 Eylül, 23:59!

 

Yarışmanın broşürünü ve URNCST Journal’ı inceleyebilirsiniz.

(https://urncst.com/index.php/competition/)

 

 

Interested in getting your published from a research journal?
Hello!
September is World Alzheimer’s Month and the URNCST Journal team has decided to dedicate our inaugural Case Competition to this disease. We welcome submissions from any science or technology disciplines relating to the following: “New and innovative solutions for the prevention, diagnosis, treatment, and care of Alzheimer’s Disease”. This case competition does not require prior research on this topic, but instead participants are invited to think critically and provide an abstract in the format of a proposed research protocol of a study they would undertake to address this topic.
Why participate?
All participants will receive peer-reviewed, constructive feedback on their abstract submission. Accepted submissions will be formally published in an abstract book with a citation and indexed to Google Scholar. The authors of the highest-quality abstracts will be invited to publish a full article based on the research abstract!
Deadline is September 1st 11:59 PM EST!
Please see the flyer and our website (https://urncst.com/index.php/competition/)
for more information about how to submit, as well as feel free to message me with any questions.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı