Blog

Türk Öğrenciler İçin İngiltere’de Çalışma İzni ile İlgili Yeni Düzenleme

ingiltere-calisma-izni

Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en büyük hedefleri arasında, mezun olduktan sonra gittikleri ülkede bir iş bulup çalışmak gelir. Bu açıdan aralarında İngiltere’nin de olduğu Birleşik Krallık ülkeleri, öğrenciler arasında Amerika’dan sonra en popüler eğitim rotalarından biridir. Daha çok finans, mühendislik ve bilim alanlarında öğrencilerin tercih ettiği bu ülkeler, zengin iş imkanlarına sahip son derece verimli Londra, Edinburgh, Glasgow, Cardiff gibi şehirlere sahiptirler ve hem prestijli üniversiteleri hem de yüksek yaşam standartları ile dikkat çekerler.

 

Birleşik Krallık hükümeti, eğitim sonrası çalışma fırsatlarının eksikliği ile ilgili yapılan son düzenlemeler ile daha önce 6 ay için ve sadece lisansüstü öğrencileri kapsayan çalışma iznini, 2 yıla, üstelik lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de içine alacak şekilde değiştirmiştir. Buna göre İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler, 2020-2021 yılı itibariyle mezun olduktan sonra 2 yıl daha ülkede çalışmak için kalabilecekler.

 

Yurtdışı eğitim uzmanlarından detaylı bilgi almak için linke tıklayıp formu doldurun.

 

 

Yeni düzenlemenin amacı

 

Hükümet tarafından ilan edilen yeni düzenleme ile Birleşik Krallık, geçtiğimiz yıl 450 bin olan yabancı öğrenci sayısını, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 600 bine kadar çıkarmayı hedefliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere, araştırmacılara ve profesyonellere ülkede kalıp çalışma imkanı sunan uygulama sayesinde yaratıcı fikirlere, yenilikçi düşünmeye ve liderlik becerilerine sahip genç yetenekler, kariyerlerine başlayabilecekleri harika bir ortama kavuşurlar. Böylelikle uygulamanın İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler gibi ülkelerde eğitim sektörüne ve ekonomiye olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

 

Türkiye’den öğrenciler için faydaları

 

İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler için iyi haber, düzenleme Türk öğrencileri de kapsamaktadır. Daha öncesinde ülkede eğitim alan öğrencilerin çalışmaya başlamasına fırsat vermeden geri dönmelerini gerektiren uygulama, artık öğrencilere 2 yıl daha ülkede kalma ve çalışma hakkı sunuyor. Öneriler kapsamında, öğrencilerin mezuniyetten sonra aramak zorunda kalacağı iş türleri ve sayısı ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmayacağı, böylelikle dünyanın dört bir köşesinden alanlarında yetenekli öğrencilerin İngiltere’de uzun süreli çalışma imkanı bulabileceği görülmektedir.

 

Bu düzenleme ile hükümet uluslararası öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmak ve kariyerlerine İngiltere’de başlamak için yeni yollar açarken, aralarında Oxford, Cambridge ve Imperial College London gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı zengin akademik ortamı ile dikkat çeken ülke, özellikle bilim ve mühendislik ile yaratıcı sanatlar ve finansın da olduğu alanlarda yüksek kaliteli program çeşitliliği ve mezuniyetten sonra istihdam imkanları ile göz doldurur. Uzun zamandır İngiltere’de mezuniyet sonrası çalışma fırsatlarının olmaması eğitim sektöründe zayıflamaya yol açarak öğrencilerin uzaklaşmasına neden olsa da bu yeni göç yolu, iş bulmak ve çalışmak için nitelikli mezunların yeni rotası olacaktır.

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı