Gençlik Projeleri

TOY Gençlik Çalışmaları Akademisi

genclik-calismalari-akademisi

Biz hazırız!

Gençlik Çalışmaları Akademisi için sabırsızlıkla gençlik çalışanı olmak isteyen gençlerin başvurularını bekliyoruz.
Sabancı Vakfı‘nın destekleri ile Toy Gençlik Derneği olarak koordinatörlüğünü üstlendiğimiz, Çanakkale Koza Gençlik Derneği , Gap Gençlik Derneği , Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği / Y-Peer Türkiye ve Youthsem ortaklığıyla yürüteceğimiz akademinin eğitim kampı başvuruları başladı.

 

Forma geçmeden önce birçok yerde belirttiğimiz uyarıyı buraya da yazma ihtiyacı hissediyoruz.

Seçilen katılımcıların aşağıda tarihi belirtilmiş olan tüm eğitim kamplarına katılması zorunlu, bu neden ile başvuru yaparken tarihlere dikkat etmeni öneriyoruz. Ayrıca eğitim kamplarının hepsi Eskişehir’de olacak. Bunu da unutma lütfen.

 

1. Eğitim 11 – 15 Eylül 2019
2. Eğitim 22 – 26 Ocak 2020
3. Eğitim 26 Nisan – 03 Mayıs 2020
4. Eğitim 09 – 13 Haziran 2020

 

Form birazcık detaylı, doldurmadan önce açıklama kısmını dikkatlice okumanı rica ediyoruz. Eskişehir’de görüşmek üzere.

 

Başvuru linki 

 

Sabancı Vakfının desteklediği Toy Gençlik Derneğinin koordinatörlüğü ve Çanakkale Koza Gençlik Derneği, GAP Gençlik Derneği, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği ve Youthsen ortaklığıyla “Gençlik Çalışmaları Akademisi”ni hayata geçirecek olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz.

Gençlik Çalışmaları Akademisi; Gençlik Çalışanı Yol Haritası adı ile Tepebaşı Belediye Gençlik Merkezleri tarafından daha yoğun bir programla iki kez gerçekleştirilmişti. Toy Gençlik Derneği de bu eğitimlerden sonra ortaya çıktı ve geçmişte gerçekleştirilen eğitimleri hazırlayan ve yürüten ekibin üyelerinin bir kısmı tarafından kuruldu. Toy’un logosunda da göreceğiniz gibi bir döngü içerisindeyiz ve başladığımız noktadan hareket ederek hep beraber geliştirmeye ve zenginleştirmeye çalışıyoruz.

Gençlik çalışanı olmak isteyen 18-30 yaş arası 24 gencin katılabileceği akademide amacımız katılımcılarımızın gençlik çalışmaları alanındaki yeterliliklerini arttırmak.

Şehir kısıtlaması olmaksızın seçilen 24 katılımcıdan önemli bir isteğimiz var; 1 yıl boyunca Gençlik Çalışmaları Akademisinde gerçekleşecek 4 eğitim kampına tam ve devamlı katılım sağlamanız. 14 farklı başlığı içeren bu dört eğitim kampında katılımcıların gençlik çalışmaları alanında kendilerini deneyimlemelerini sağlayacağız. Sadece biz ve ortaklarımız değil Türkiye’de gençlik çalışmaları alanında deneyim sahibi eğitmenler ve uzmanlar da bizimle beraber olacak.

 

Peki seçilen katılımcılara sadece eğitim mi vereceğiz?

Hayır. 2. eğitim kampını takiben başlayacak olan mentörlük sistemiyle katılımcılara eğitimlerin dışında da gençlik çalışmalarına yönelik destek verilecek. Bu demek oluyor ki, akademiye seçilen 24 kişi mentörleriyle iletişime geçerek eğitim tarihleri aralarında da yardım almaya devam edebilecek.

Bahsettiğimiz 4 eğitim kampı da Eskişehir’de gerçekleşecek ve seçilen 24 katılımcının yol ve konaklama masrafları proje dahilinde karşılanacak. Eğitimler birbirleri ile ilişkili olup akademiye seçilen kişilerin 4 eğitime de katılmaları gerekiyor.

Akademide başka neler var?

Gençlik çalışanı olmak isteyen gençlerle bu eğitimleri yürütürken; alandaki gençlik çalışanlarını da rahat bırakmayı düşünmüyoruz. Projemizin bir başka ayağı da gençlik çalışmaları alanında ülkemizdeki eksiklikleri, gençlik çalışanlarının fikirlerini, sahadaki deneyimlerini de istatistiksel veriler haline getirmek.

Bunun için de ülkemizin 6 farklı bölgesinde 6 odak grup toplantısı düzenleyeceğiz. Her toplantımıza o bölgede gençlik çalışmaları yürüten 8 farklı kurum temsilcisini davet edip bu alan hakkında da bir analiz çıkartmak istiyoruz.

Eğitimler için başvurular 22 Temmuz 2019, Pazartesi günü itibariyle başlayarak 7 Ağustos 2019, Çarşamba günü saat 19.00’a kadar devam edecek.

Planlanan eğitim tarihleri ve içeriklerine ilişkin bilgi de hemen aşağıda;

1. Eğitim Kampı 11 – 15 Eylül 2019
• Neden Sivil Toplum?
• Haklar ve Sivil Toplum İlişkisi
• Türkiye’de Gençlik
• Gönüllülük

2. Eğitim Kampı 22 – 26 Ocak 2020
• Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi
• Kaynak Geliştirme
• Savunuculuk – Lobicilik

3. Eğitim Kampı 26 Nisan – 03 Mayıs 2020
• İnsan Hakları
• Dahil Etme – Katılım
• Toplumsal Cinsiyet

4. Eğitim Kampı 09 – 13 Haziran 2020
• İletişim
• Görselleştirme
• Zaman Yönetimi
• Yaygın Eğitim

 

Başvuru linki 

 

Şunlardan da kısaca bahsedelim:

• Formu doldururken fark edeceksin ama şimdiden söyleyelim; sorular içerisinde sana referans olabilecek bir kişinin de bilgilerini de belirtmeni rica ediyoruz. Bu kişi daha önce beraber çalışmalar yürüttüğün ya da hali hazırda beraber çalıştığın bir kişi olabilir.
• Proje kapsamında katılımcıların yol, konaklama ve yemek masraflarını karşılayacağız.
• Mentörlük sistemini katılımcılarla yapılan değerlendirmeler sonucunda 2. eğitim kampından sonra başlatacağız.
• Eğitmenler tarafından eğitimler sonrasında katılımcılara yerellerinde hayata geçirecekleri bazı ödev ve/veya görevler verilecektir.
• Toy Gençlik Derneği olarak akademiye seçilen 24 kişiyle gönüllülük sözleşmesi imzalayacağız.
• Düzenlenecek eğitim kamplarının sonunda tüm katılımcılarımızın yer alacağı bir konferans düzenleyeceğiz. Konferansı ise son eğitim kampının sonunda, 13 – 14 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştireceğiz.

SON HATIRLATMA: Seçilen katılımcıların yukarıda tarihi belirtilmiş olan tüm eğitim kamplarına katılması zorunlu, bu neden ile başvuru yaparken tarihlere dikkat etmeni öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı