BlogYurt Dışı Eğitim

Tıp Alanında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler Hangileri?

Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden biri olan tıp alanı, geçmişi antik çağlara kadar giden köklü bir tarihe sahiptir. Günümüzde ise hala popülerliğini yitirmemiş, dünyanın en saygın ve prestijli bölümlerinden biri olarak görülür. Peki, tıp alanında eğitim almak için hangi ülkeyi seçmelisiniz?

Aslında eğitim alacağınız bölüme karar verirken, ülke hatta okuyacağınız şehri seçmek en zor kararlardan biridir. Ciddi bir araştırma yapmanız gerekeceği gibi bir yandan da ülkenin ekonomik durumu, üniversite için ödeyeceğiniz para ve yaşam giderleri için ayıracağınız masrafları göz önünde tutmanız gerekir. Aynı zamanda kültür çeşitliliği, uluslararası öğrenci yoğunluğu, konuşulan yabancı dil ve güvenlik gibi çok sayıda faktöre de dikkat etmelisiniz.

Yurt dışı tıp eğitimi alabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek ve fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini ücretsiz indirin.

Bugün, yurt dışı tıp eğitimi almayı düşünen öğrenciler için dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ülkeler, yüksek kaliteli eğitim standartları ve uluslararası diploma seçenekleri ile karşımıza çıkar. Gelin, en popüler olanlarına birlikte göz atalım!

AMERİKA

Dünyanın en iyi yurt dışı eğitim rotalarından biri olan Amerika, çok sayıda prestijli üniversitesi ile her yıl, hatırı sayılır bir uluslararası öğrenci topluluğunu kendine çekiyor. Ancak, Amerika’da tıp eğitimi almak için başarılı bir akademik geçmişe, bilimsel araştırmalar için beceriye ve üst düzey yeteneklere sahip olmanız gerektiğini de belirtelim. Zira ülke, hem seçkin okulları hem de Nobel Ödüllü akademisyenleri ile tanınır.

İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almanın size sunacağı dil avantajını ve dünya çapında araştırmaların içinde yer alma şansını da düşünürsek, başarılı bir gelecek için Amerika, kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır.

  • Harvard Üniversitesi
  • Stanford Üniversitesi

İNGİLTERE

Yurt dışında tıp eğitimi için öğrencilere yüksek kaliteli eğitim ve araştırma imkanı sunan İngiltere, özellikle tıbbi araştırmaları ve hem yerel hem de tüm dünyadan öğrenciler için mezuniyetten sonra iş fırsatları sunan eşsiz bir ülkedir. Bu alanda en iyi üniversitelerin Oxford ve Cambridge olduğunu düşünürsek, tıp eğitimi veren okullara kabul edilmek biraz zorlayıcı olabilir. Zira, yüksek not ortalamalarının ve İngilizce dil bilginizin ön planda olacağı rekabetçi bir ortam sizi bekleyecektir.

Tıp eğitimi veren okullarda ücretler, 9.000$ ile 50.000$ arasında değişirken, Londra gibi bir şehirde eğitim almanın yüksek yaşam maliyetlerini de beraberinde getireceğini söyleyelim.

  • UCL
  • Imperial College London

İSVEÇ

Dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine, Karolinska Institutet ile ilk beş arasında giren İsveç, tıp alanında eğitim alabileceğiniz en iyi ülkelerden biridir. Ülkede tıp eğitimi veren okullar, ağırlıklı olarak İsveççe dilinde B2 düzeyinde bir yeterliliğe sahip olmanızı gerektirse de İngilizce dilinde tıp okuyabileceğiniz üniversitelerde mevcuttur.

Yurt dışında eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak için hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

KANADA

Sadece tıp okumak için değil, özellikle göçmenlik politikaları ve mezuniyetten sonra iş imkanları ile de Kanada, uluslararası öğrenciler için fırsatlarla dolu bir ülkedir. Günümüzde, ülkedeki üniversitelerde eğitim alan öğrencilere akademik kariyer yapma şansı sunan Kanada, dünya çapında araştırma çalışmaları ve uzmanlık için ideal bir ülkedir.

  • Toronto Üniversitesi
  • McGill Üniversitesi

AVUSTRALYA

Amerika ve İngiltere’den sonra dünyanın en yoğun yabancı öğrenci nüfusuna sahip olan Avustralya’da tıp okumaya mı karar verdiniz? Ülkede bu alanda lisans eğitimi 5-6 yıl gibi bir süreyi kapsar ve tıp alanında kariyer yapmayı düşünen mezunlara da zengin iş imkanları sunulur. Eğer araştırma odaklı, yenilikçi ve dinamik bir yapıya sahip Avustralya üniversitelerinde tıp eğitimi deneyimi yaşamak isterseniz, bilimsel araştırmalarıyla ünlü dünyanın en iyi okulları sizi bekliyor.

  • Melbourne Üniversitesi
  • Sidney Üniversitesi

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu