Eğitim & Etkinlik

Sivil Toplum ve Yönetişim Yüksek Lisans Programı

Marmara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı  bünyesinde Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları adlı tezli ve tezsiz (2. öğretim) Yüksek Lisans Programı eğitime 2016 yılında başladı.

Kamu sektöründe ve özel sektörde olduğu gibi üçüncü sektör olarak adlandırılan STK’larda mali ve idari sorunların varlığı dikkate alındığında, yönetsel birimlerin faaliyetlerini planlı bir şekilde yerine getirmeleri giderek önem kazanmaktadır. Modern dünyada ve ülkemizde son 10-15 yıldır devam eden demokratikleşme ve yerelleşme adına yapılan reformların temelinde; daha hesap verebilir, şeffaf, etkin ve verimli hizmet üretebilecek kamu idarelerinin ve STK’ların hedeflendiği açık şekilde görülmektedir.

Demokrasinin ve demokratik teamüllerin sağlam bir şekilde yerleşmesi için hayati derece önem arz eden STK’lar ancak stratejik amaç ve hedeflerini açıkça belirleyebilir ve uygulamaya dönüştürebilirlerse başarılı olabilirler. Bu çerçevede Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları yüksek lisans programı ders müfredatı ile söz konusu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak itina ile hazırlanmıştır.

Başvuru koşulları; tezli program için lisans diploması (4 yıllık bir fakülte veya yüksekokul bölümü mezunu olmak) ve ALES sınavının ilgili puan türünden en az 60 puan ve YDS veya YÖKDİL sınavından en az 40 puan almış olmak gerekmektedir. Tezsiz program için ALES ve YDS-YÖKDİL muafiyeti vardır.

Üniversitemizin yeni dönem yüksek lisans öğrencileri için 23 Eylül’e kadar başvurular açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için  siviltoplumveyonetisim@gmail.com

Site Linki

sivil-toplum-yuksek-lisans


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu