BlogYurt Dışı Eğitim

Singapur Üniversite Eğitim Rehberi

Çevreci bir ada ülkesi Singapur’da üniversite eğitimi almak ister misiniz?

Singapur Asya’nın kalbinde yer alan bir ülke olsa da tipik Asya kültüründen çok farklı bir atmosferdedir. Mükemmele yakın planlanmış şehir yapısı, hızla gelişen ekonomisi ve dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak gösterilmesi Singapur’da bir öğrenci olma isteğinizi daha da arttırıyor. Bu ada ülkesinin hızlı gelişiminde eğitimin rolü ve eğitime verilen değerin varlığı büyük bir rol oynuyor. Singapur’da bulunan üniversiteler her yıl en saygıdeğer ve etkili üniversiteler arasında gösteriliyor. Eğitim sistemini mükemmelleştirmiş bu ülkede eğitim aldığınızda otomatik olarak parlak bir geleceğe sahip oluyorsunuz. Siz de Singapur’da nasıl öğrenci olabileceğinizi merak ediyorsanız bu eğitim rehberine kesinlikle göz atmalısınız.

5,6 milyon nüfusa sahip, Güney Doğu Asya’da yer alan, kendisine bağlı 65 küçük adayla birlikte bir şehir-ada devleti olan Singapur, göçmen kökenlidir ve ülkedeki kültürel farklılık oldukça fazladır. Dünyanın her yerinden gelen insanlar bu ülkede kabul görürler. Ülkenin ana geçim kaynağı ticarettir ve işsizlik oranı oldukça düşüktür.

Üniversiteler

Singapur küçük bir ülke olmasına rağmen özellikle üniversite eğitiminde yükselen bir yıldızdır. Uluslar arası geçerliliği olan üniversite diplomaları almanıza olanak sağlar. Eminim siz de güvenli şehir bir şehir hayatı olan çok farklı kültürlerden insanların barındığı, hayat kalitesinin her zaman yüksek olduğu ve eğitim kuruluşlarının listelerde ilk sıralarda yer aldığı Singapur’da öğrenci olmak isterdiniz. Bunun için sizlere Singapur’da bulunan en iyi 5 üniversiteyi listeledik.

Singapur Ulusal Üniversitesi

1905 yılında kurulan bu köklü üniversite Singapur’un en bilinen ve ulusal tanınmışlığa da sahip olan üniversitesi. Singapur Ulusal Üniversitesi QS Dünya Üniversite Sıralamasında 11. sırada ve QS Asya Üniversite Sıralamasında 2021’de birinci sırada yer aldı. Üniversitede 100 farklı ülkeden 38.000 öğrenci bulunuyor, 3 kampüsü ve 17 fakültesi var. Yani öğrenciler bölüm seçerken önlerine çok sayıda seçenek sunuluyor.

https://www.nus.edu.sg/

singapur-universite

Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Özerk bir araştırma üniversitesi olan bu okul 1991 yılında kurulmuştur. Singapur’un 2. büyük üniversitesidir ve üniversitede 32.699 öğrenci okumaktadır. Özellikle mühendis ve bilim insanı yetiştirmek için kurulan bu üniversite Asya’nın en iyi 5 üniversitesi listesinde yer alır.

https://www.ntu.edu.sg/

Singapur Yönetim Üniversitesi

2000 yılında kurulan bu araştırma üniversitesi İşletme, muhasebe, iktisat, bilgi sistemleri, hukuk ve sosyal bilimler gibi fakültelere sahip. Araştırma alanındaki başarıları ile dünya çapında bir saygınlığa sahip olan bu okulun mezunları 6 ay içerisinde işe yerleşebiliyor. Kampüsü şehrin merkezinde konumlanmış olup öğrencilere samimi bir kampüs deneyimi ve çok sayıda burs imkânı sunuyor.

https://www.smu.edu.sg/

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi

Singapur’un 4. Özerk üniversitesi olan bu okulun misyonu toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilen bilgiyi geliştiren teknik temellere sahip yenilikçi liderler yetiştirmektir. Okul, kohort temelli bir eğitim yaklaşımıyla disiplinler arası bir müfredata sahiptir. Öğrenim ücretlerinin çoğunluğu Singapur hükümeti tarafından desteklenir.

https://www.sutd.edu.sg/

Singapur Sosyal Bilimler Üniversitesi

2017 yılında kurulan bu üniversitede günümüzde 14.000 öğrenci okumakta. Üniversite Yetişkin Öğrenimi Enstitüsü (IAL), Yaşam Boyu ve Deneyimsel Öğrenme Koleji (CLEL) ve diğer dört merkez olarak 5’e ayrılmıştır. Okul, dünyada sosyal bilimler alanında eğitim veren en iyi üniversitelerdendir.

https://www.suss.edu.sg/

Bu üniversitelere gidebilmek için ne yapmalıyız?

Singapur’da üniversite okumak için önce kendinize bir okul ve bir bölüm seçmelisiniz. Yüz ölçümü olarak küçük bir ülke olmasına rağmen Singapur’da çok sayıda üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora ya da dil eğitiminden hangisini alacağınıza karar verip bölüm seçtikten sonra okula başvuru yapabilirsiniz.

Singapur’da her üniversite başvuru takvimini kendine göre belirliyor. Bu nedenle başvuru tarihleri her üniversite için farklı olabiliyor. Fakat Şubat-Mart, Temmuz- Ağustos, Ekim-Kasım olmak üzere yılın 3 döneminde üniversiteler öğrenci alımı yapıyorlar. Akademik yıl Türkiye’den farklı olarak Ağustos’ta başlıyor ve Mayıs ayında sonlanıyor. Başvuru süreci 2-4 hafta arasında tamamlanıyor. Bu nedenle karar verdiğiniz üniversite ve bölümün son başvuru tarihlerini güncel olarak takip etmeniz gerekiyor.

Başvuru yaptığınızda temel olarak lise başarınıza ve dil puanınıza bakılıyor. Lise not ortalamanızın yüksek olması şansınızı arttıran bir etken. Singapur’da üniversite eğitim dili İngilizce. Bu nedenle IELTS, TOEFL ve PTE sınavlarından üniversitelerin belirlediği gerekli puanları almanız gerek. Ayrıca (https://www.study-singapore.in/index00.asp ) bu link üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Üniversite ve bölüm seçildikten sonra site sizin için program fiyatlarını, burs olanaklarını ve diğer bilgileri önünüze getiriyor. Başvuru ve kabul süreci her üniversite için farklı olduğundan çok daha ayrıntılı bilgiyi üniversitenin kendi sitesinden de bulabilirsiniz.

Başvuru yapabilmek için hazırlamanız gereken ilk evrak lisans için başvuru yapıyorsanız lise diplomanız, yüksek lisans için başvuruyorsanız sahip oluğunuz tüm diplomaları tasdik ettirmek. İstenen diğer evraklar ise genelde şu şekilde olup her üniversite kendine göre farklı gereklilikler belirtebiliyor;

  • Lise Diploması, IB veya Abitur Diploması
  • İngilizce seviyenizi gösteren bir belge, IELTS (min. 6,5) veya TOEFL (bölüme göre istenilen puan değişiyor)
  • CV
  • Motivasyon Yazısı
  • Referanslar
  • Pasaport

Her üniversitenin öğrenim ücreti farklı. Normalde, bir devlet üniversitesinde okumak yılda yaklaşık 8.000 Singapur Doları ila 9.000 Singapur Doları arasında. Singapurlu olmayan öğrenciler için maliyet yine farklılık gösteriyor ve yaklaşık 10.000 Singapur Doları.

 ( 1 Singapur Doları yaklaşık olarak 6. 32 TL )

Burs İmkanları

Singapur Eğitim Bakanlığı

Yasal eğitim kurumlarını yöneten bu bakanlık Singapur’da tüm öğrenim seviyelerinde çok sayıda finansal destek programı yürütür. Ayrıca (https://www.moe.gov.sg/financial-matters/awards-scholarships/asean-scholarships ) bu link üzerinden mevcut bursların listesine  dış destek kurumları tarafından verilen diğer burs seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

SMART Lisansüstü Bursu

Singapur-MIT Araştırma ve Teknoloji İttifakı (SMART), Singapur’daki en iyi üniversiteler için, araştırmalarını SMART Center’da yürütecek bilim ve teknolojinin gelecekteki liderlerine yönelik bir burs sağlar.

Eğitim Bakanlığı Öğrenim Hibesi

Singapur hükümetinin sağladığı bu burs için öğrenciler 3 yıllık kefalet sözleşmesi imzalarlar. Bu burs herhangi bir üniversitede, herhangi bir konu alanında tam zamanlı lisans veya diploma programına kayıtlı olan tüm öğrenciler içindir.

Vize İşlemleri

Singapur’da okumak için öğrenci pasaportu denilen bir belgeye ihtiyacınız var. Bazı öğrenciler hem öğrenci pasaportuna hem de vizeye ihtiyaç duyabiliyor. Öğrenci Pasaportu başvurusu için başvuru süreci, vizesi olanlar için de olmayanlar için de aynı. Tek fark, eğer vizeye ihtiyacınız varsa “Öğrenci Pasaportu” başvurunuzu kendi ülkenizin sınırları içinde tamamlamalısınız. Öğrenciler vizeye kendi okulları onları sisteme kayıt yaptıktan sonra SOLAR+ (Öğrenci Pasaportu Online Başvuru ve Kayıt Sistemi) üzerinden başvurularını yapabilirler. Eğer vize başvurunuz kabul edilirse kendi ülkenizden Öğrenci Vizesi’ne başvurabileceğiniz yeni bir SOLAR+ başvuru numarası almalısınız. “Göç ve Gümrük Müdürülüğü”nden (ICA) Öğrenci Pasaport’unuzu teslim alabilmeniz için ek bir vize ücreti ödemeniz gerekiyor. Başvurunuzu gönderdikten sonra vize işlemleri 15 gün ile 4 hafta arasında tamamlanıyor.

Konaklama

Singapur’daki okullar genelde kampüste bulunan ya da anlaşmalı oldukları konaklama yerleri ve imkanlarını öğrencilere sunarlar fakat ülkedeki uluslar arası öğrenci sayısının çokluğu nedeniyle öğrenciler genelde kampüs dışında kendi buldukları konaklama seçeneklerini tercih ediyorlar. Öğrenci apartları genelde 4 kişilik ve yemek, çamaşır, televizyon gibi hizmetler de sağlanıyor. Bu yerlerin kirası yaklaşık 140-440 Singapur Doları.

Ulaşım

Singapur’un toplu taşıma ve ulaşım sistemi oldukça gelişmiş. Şehir içinde seyahat etmek çok kolay. İstediğiniz her noktaya metro ya da otobüs bulunuyor. Ücret gidilen mesafeye göre değişiyor. 10 Singapur Doları ve katları şeklinde ulaşım kartlarına dolum yapılarak ulaşım sağlanabiliyor. Öğrenci olarak tüm ulaşım ödemelerinde %50 indirime sahip oluyorsunuz.

Singapur’da yaşamak ve öğrenci olmak size çok şey katabilir. Bu ülke yaşam pahalılığı ile bilinse de ülkedeki çoğu ürünün ve hizmetin fiyatı diğer Avrupa ülkeleri ile çok benzerdir. Bir Asya ülkesinde okumak ve şehir hayatı ile doğal yaşamın iç içe olduğu bu güzel ülkede kariyerini oluşturmak isteyenlere bu yazımızla umarız yardımcı olabilmişizdir.

Özgenur ÇOLAK

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

KULLANILAN KAYNAKLAR

Singapur’da Öğrenci Vizesine Başvuru. (2015, 31 Mart). Erişim Adresi https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-singapore/visa-guides/singapurda-ogrenci-vizesine-basvuru/

Singapur Öğrenci Vizesi almak için Adım Adım İşlem Prosedürleri. (2021, 18 Haziran). Erişim Adresi https://worldscholarshipforum.com/tr/Singapur-%C3%B6%C4%9Frenci-vizesi/

Zafer, T. (2016)  Singapur’da Öğrenci Yaşam Giderleri. Erişim Adresi https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-singapore/applying-to-university/singapurda-ogrenci-yasam-giderleri/

QS Top Universities.  (2021). Erişim Adresi  https://www.topuniversities.com/where-to-study/asia/singapore/singapore/guide


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu