Blog

Singapur Eğitim ve Yaşam Rehberi

singapur-yasam

Uzakdoğu bölgesinde yer alan Singapur Cumhuriyeti bölgedeki en kurallı ve en düzenli ülke olmasıyla meşhur diyebiliriz. Üç kültürün birleşiminden oluşan ve nüfusunun yoğunluğu sebebiyle, göç oranını minimum düzeyde tutma amacında bu ülke, farklı bir kültür deneyimi yaşatması, tropik iklimi ve vizesiz gidilebilmesi sebepleriyle son günlerde Türk vatandaşları için sıkça tercih edilir oldu.

Peki Singapur hakkında bilmemiz gereken neler var? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Para Birimi

Singapur para birimi olarak “Singapur Doları” kullanmakta ve şu anki kur sonuçlarına göre 1 Singapur doları 4.60 Türk lirası etmekte. Size tavsiyemiz eğer yolunuz Singapur’a düşecekse, önceden Türk liralarınızı Euro ya da Amerikan dolarına çevirmenizde fayda var. Singapur’da Türk lirasını kabul etmeme ihtimalleri yüksek!

İklim

Singapur ekvatora yakın olması sebebiyle sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip. Türkiye ile iklim açısından çok benzer olmaması sebebiyle gittiğinizde, ülkenin her zaman sıcak olması sizi şaşırtabilir. Gitmeden önce yanınıza güneş kremi ve benzeri ürünleri almanızda fayda var. Nitekim hırka ve ceket benzeri kıyafetler de bulundurmanız, klimayı sonuna kadar açan kapalı alanlarda zor durumda kalmamanız için bizden size ufak bir tavsiye!

Yasaklar

Singapur belki de görüp görebileceğiniz en garip yasaklara sahip ülkelerden biri. Yasaklar şehri Singapur olarak bilinmesi de zaten buradan geliyor.

En ilginç ve bilinen yasaklardan biri sakız çiğnemek. Sakız çiğnemek bu ülkede gerçekten yasak ve sakız almak isterseniz bu neredeyse imkansız. Size uyarımız giderken yanınızda sakın sakız götürmeyin!

Yol boşken kırmızıda karşıya geçmek, taksileri yoldan çevirmek gibi yasakları da mevcut. Bitmek bilmeyen yasak listesinin çiğnenmesi durumunda ise cezalar gerçekten tat kaçıracak boyutta. Yani yasakları çiğnemeyi aklınızdan bile geçirmeyin derim !

Yemekler

Muhtemelen Singapur’a geldiğinizde daha önce adını bile duymadığınız birçok yemek çeşidiyle karşılaşmanız mümkün. Gıda merkezi olan Singapur göçmenleri ve birçok kültürün oluşturduğu bir millet olması sebebiyle farklı tatlara ev sahipliği yapar. Daha çok Çin ve Hint tatlarıyla karşılaşmanız mümkün olmakla birlikte çok fazla çeşit sokak yemeklerine de sahiptir.

Kariyer Fırsatları

Uluslararası ticaretin en büyük merkezlerinden biri olan Singapur, birçok uluslararası yeni mezun öğrencinin en çok tercih ettiği lokasyonlardan biri olmuştur. Doğru söylemek gerekirse, imkanın bu kadar bol olduğu bölgede ihtiyacınız olan en önemli şey nitelikli bir mezun olmanız ve network ağınızı çok sağlam tutmanızdır.

Gelişen sanayi ve bilişim sektörlerinde ilerlemek gibi bir planınız varsa Singapur ülke genelinde bu sektörlerin maaşlarında standartların üstünde ödeme yapmaktadır.

Singapur’a Yerleşmek

Gün geçtikçe artan çeşitli göçlerle birlikte, gidilen ülkeler de zamanla şekil değiştirmeye başladı. Avrupa, Amerika gibi popüler ve klasikleşmiş kıta ülkelerindense farklı bir yer arayışındaysanız, Singapur belki de aradığınız yer olabilir. Eğer yurt dışında yeni bir hayat kurmaya karar verdiyseniz ve araştırmalarınıza tam gaz devam ediyorsanız, Singapur sizin için yeni ve güzel bir fikir olabilir! Singapur ve imkanlarını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin

Yasaklarıyla ünlü Singapur (evet sakız çiğnemenin yasak olduğu ülke burası!), Güney Doğu Asya ülkeleri arasında en gelişmiş ve en yaşanılası ülkelerden biri diyebiliriz. Şehir devleti olan Singapur, her ay sıcak olmasıyla birlikte eğlence hayatıyla da ünlü bir ülkedir. Aynı zamanda Türk vatandaşları için turist vizesi zorunluluğu olmayan bu ülkeyi yerleşmeden önce deneyimleyebilmeniz için 30 güne sahipsiniz!

İşte sizin için Singapur’a yerleşme yolları:

 

  • Yüksek Lisans:

Başka bir ülkeye yerleşmek ve uzun süreli vize ya da oturum izni almak için akla ilk gelen çözümlerden biri yüksek lisans. Singapur 30 günlük seyahat için vize istemese de eğitim almak için “Öğrenci Pasaportu” adı verilen bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. “Öğrenci Pasaportu” başvurusu için sürecin detayları ve ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Okul kabul, oturum izni, barınacak yer derken işler biraz sizi zorlayacak gibi olursa bu konuda yurt dışı dil okullarından da destek almanız mümkündür.

Aynı zamanda Singapur’da eğitiminizi tamamladıktan sonra bir yıl daha oturma iznine sahip olursunuz.Bu süreci iş arama ve bu iş sayesinde doğrudan çalışma iznine başvurma planıyla değerlendirerek ülkede kalma sürenizi uzatmanız mümkün.

  • Singapur Küresel Yatırımcı Programı

Eğer girişimci ruhluysanız ve maddi durumunuz imkan veriyorsa, oturum izni almanızın bir yolu da “Singapur Küresel Yatırımcı Programı”. Bu programla birlikte eşiniz ve çocuklarınıza da oturum izni sağlayabileceğiniz gibi bu sürecin biraz karışık ve uzun sürebileceğini de söylemekte fayda var.

Bu programla oturum izni almanın başlıca iki ana koşulu; belirgin bir yatırım yapmak ve iş ve girişimcilik geçmişinizi kanıtlamaktır. Eğer bu konu ilginizi çektiyse detaylarına buradan ulaşmanız mümkün.

 

  • Çalışma İzni

Eğer eğitiminizi Türkiye’de tamamladıysanız ve Singapur’a çalışmak amacıyla gidecekseniz, hükümet ekonomiyi canlandırmak ve yetenekli iş gücü sağlamak için sizi değerlendirmeye alacaktır.

Çalışmak amacıyla Singapur’da uzun süreli kalabilmek isteyenler için gerekli vize işlemlerini yapması gerekir. Bunun için Türkiye’de yer alan Singapur elçiliklerine gidebileceğiniz gibi aynı zamanda dijital ortam üzerinden de talebinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Gereken belgelerin eksiksiz toplanması ve teslim edilmesi vize süreci için önem teşkil etmektedir. Olumlu sonuç almak için aracı bir firmayla çalışmanız, süreci hızlandırma açısından avantaj sağlayabilir. Ücretlendirmeler kişiye göre değiştiği gibi konsolosluktan detaylı bilgi almanız mümkündür.

Uyarmadan geçmeyelim! Günümüzde Amerika’ya yerleşmenin iki popüler yolu olan evlilik ya da bir süre kaçak yaşamak, Singapur için geçerli değil. Singapur vizesiz 30 günlük seyahat sürenizin bitmesi ve buna rağmen kalmanız durumunda oldukça katı kurallara sahip olmakla birlikte vatandaşlık almak istediğiniz durumda ise çifte vatandaşlığa bile izin vermemektedir.

 

İrem Tomaşan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı