Blog

Run In The Dark Ankara Etkinliği

run-in-the-dark

Run in the Dark nedir?

Dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen “Run in the Dark (RITD)” etkinliği 13 Kasım 2019 Çarşamba günü Ankara’da ikinci defa gerçekleşecek. Hedef, bu anlamlı yardım koşusunu gelenekselleştirmek. Katılımcılar, Türkiye’nin en büyük ve eşsiz kampüs alanlarından biri olan TED Ankara Koleji Kampüsü’ndeki parkurda 5 bin metre koşacak. Etkinliğin Ankara ayağını Dünya Ekonomik Forum’unun gençlik inisiyatifi olan Global Shapers Topluluğu’nun Ankara ekibi ile TED Ankara Koleji ortak düzenliyor.
“Run in the Dark” etkinliği, görme engelli İrlandalı maceraperest atlet Mark Pollock’un adını taşıyan Mark Pollock Vakfı’nın başlattığı ve Dünya’nın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bir etkinliktir. Atlet Mark Pollock, 2010 yılında geçirdiği bir kaza sonrası felç geçirdi ve yürüme yeteneğini kaybetti. Bu kazadan önce, Mark Pollock, görme engelli bir sporcu olarak dağ veya çöl koşulları gibi ağır şartlarda gerçekleştirilen birçok yarışa katıldı. Güney Kutbu’na giden ilk görme engelli insan oldu.
Karanlıkta yapılan ilk yarış, 2011’de hala hastanede olan Mark’ı desteklemek için İrlanda’da gerçekleşti. Etkinlik daha sonra dünyanın her köşesine hızlı bir şekilde yayıldı. Edmonton, New York, Lüksemburg, Sydney ve Singapur’da Mark Pollock Vakfı’nı destekleyen etkinlikler düzenlendi.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Geçtiğimiz yıl Run in the Dark etkinlikleri sayesinde Mark Pollock Vakfı, 400.000 dolardan fazla değere sahip iki yeni Ekso Biyonik robotik bacak seti satın alıp İrlanda üniversitelerinde felçli insanlarla yapılan çalışmaların hizmetine sunmuştur.
Tüm bu süreçlerin kahramanı Mark Pollock şöyle diyor: “Felci yeneceğimize inanıyoruz. Bilimsel araştırmalar heyecan verici bir dönüm noktasında. Çığır açan tedaviler keşfedildi ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu tedaviler ile dünya çapında her yıl felç geçiren 500.000 kadar insanın hayatını değiştireceğiz.”

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı