Blog

Online Staj Nasıl Bulunur?

online-staj

Covid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada hayat durma noktasına gelirken, öğrencilerin hayatında da bazı değişikliklere neden oldu. Özellikle yurt dışı eğitim, gönüllülük, staj ya da değişim programlarına katılmayı düşünenler, planlarında değişiklik yapmak zorunda kalırken üniversiteler, kurumlar ve işletmeler bu süreçte öğrencilere dijital çözümler üretmeye çalışıyorlar.

Günümüz teknoloji çağı olunca da yenilikçi ve yaratıcı online platformlar bize sınırsız fırsatlar sunuyor. Öğrenciler için yaz sezonunun vazgeçilmezi olan stajlar, bu sene salgınla birlikte ileri bir tarihe ertelenirken; bazı ülkelerde koronavirüsün etkisini yitirmesi, kısa bir süre içerisinde seyahat yasaklarının kalkması ya da hayatın normale dönmesi anlamına gelmiyor.

Peki, bu durumda ne yapmalısınız?

Bu süreçte bazı işverenler, öğrenciler için online çözümler üretirken bazıları da uzaktan formata geçmediği için staj programlarını iptal etmek ya da başlangıç tarihlerini geciktirmek zorunda kalıyorlar. Bu açıdan henüz bir staj yeri ayarlamamış iseniz, sizin için sunulan online staj imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Online stajların geleneksel staja göre dezavantajları olduğunu düşünebilirsiniz, ancak esnek çalışma saatleri, ev ortamında çalışmanın verdiği rahatlık ve bütçe konusunda ki, eğer stajınızı yurt dışında yapmayı düşünüyorsanız size konaklama, gıda ya da seyahat gibi masraflarının olmaması daha avantajlı gelecektir. Üstelik, staj sertifikası ve tavsiye mektubuna da sahip olacaksınız.

Yurt dışı eğitim kararı almanızda size yardımcı olacak IDP uzmanlarından, hemen şimdi ücretsiz destek alın!

 

Nasıl online staj bulunur?

Bugün Amazon, Google, Facebook, Apple gibi çok sayıda şirket kendi resmi web siteleri üzerinden online staj ya da iş imkanlarına ulaşabilme imkanı sunuyor. Yeni yeteneklere ve yaratıcı fikirlere her zaman ihtiyaç duyan teknoloji şirketleri online staj programları ile hem öğrencileri destekliyor hem de bu süreçte işleyişlerini durdurmuyorlar.

Bugün Facebook’un 8.000$ maaşla dünyanın en yüksek stajyer maaşları ödeyen şirket olduğunu biliyor musunuz? Ya da işletme, pazarlama, ekonomi, yazılım mühendisliği, medya, danışmanlık gibi alanlarda daha çok staj imkanı olduğunu!

Peki, online staj bulabileceğiniz web siteleri hangileri?

Internshipscom: Staj arayan öğrenciler için en iyi platformlardan biri olan site, 2010 yılından bu yana hizmet vermektedir. Koronavirüsle birlikte öğrencilere yurt dışı staj imkanlarını online olarak da sunan site, eğitim aldığınız konularda ve farklı lokasyonlarda arama yapmanıza olanak sağlar.

 

WayUp: Aralarında Unilever, L’Oreal, Facebook gibi şirketlerde staj ve iş fırsatları sunan site,  çok sayıda konuda online staj yapabileceğiniz kurumları sizinle buluşturur. Ücretli ya da ücretsiz, biyoloji, moda ya da finans üzerine farklı kategorilerde bulabileceğiniz stajların, sadece Amerika genelinde olduğunu sö

 

Internqueencom: Online yaz stajları sunan bir diğer platform olan InternQueen, öğrencilere özellikle tasarım, yazarlık, pazarlama, medya gibi konularda kariyerleri için güzel bir başlangıç yapabilecekleri deneyimler elde etmelerini sağlar.

 

LinkedIn: Profesyonel ağınızı güçlendirmekten özgeçmişinizi paylaşmaya kadar LinkedIn dünyanın en iyi kariyer odaklı sitelerinden biridir. Sitede profil açtıktan sonra kendinizi tanıtabilir, iş ve staj fırsatlarını görme imkanı bulabilirsiniz. Üstelik seçtiğiniz şirket çalışanlarını ya da işverenleri takip ederek, kendileriyle direkt iletişim bile kurabilirsiniz.

 

i̇dealist.org: Idealist, sadece stajlar için değil, iş ve gönüllülük fırsatları da arayabileceğiniz harika bir sitedir. Sosyal medyadan pazarlamaya, tasarımdan muhasebeye kadar farklı kategoriler ve konumlarda arama yapabileceğiniz kullanışlı arayüzü ile de işinizi kolaylaştırır.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı