BlogÜniversite Hayatı

Öğrenciyken Para Kazanabileceğiniz 7 Freelance İş

Öğrenciyken para kazanmak ve bunu tam zamanlı ya da part time işlerde çalışmadan yapmak ister misiniz? Size harika bir seçenek sunuyoruz. Freelance işler, hem iyi para kazanma hem de başarılı bir kariyer için deneyim elde etme imkanı sağlar.

Online eğitimin yaygınlaştığı bugünlerde, freelance iş projeleri de giderek daha çok artmaktadır. Çoğu işveren bu süreçte online staj fırsatları da sunarken uzaktan çalışabilecek öğrenciler için de imkanlar oldukça çeşitli. En iyilerini derlediğimiz 7 freelance iş rehberimizde.

 

1- Online Eğitmen

Üniversitedeyken, hem bilgilerinizi güncellemek hem de insanlarla etkili iletişim kurma becerilerinizi geliştirmek için, eğitimini aldığınız ya da ilgili olduğunuz bir alanda web siteleri üzerinden online dersler verebilirsiniz. Dijital ortamda üye olarak ders verebileceğiniz, çok sayıda öğretim platformu mevcut ve uygun olduğunuz saatleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

2- Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medyada zaman geçirmeyenimiz, hatta Facebook, Twitter ya da Instagram gibi kanallarda profilimiz olmayanı yoktur. Eğer siz de paylaştıklarınızla beğeni ve yorum almaya alışkınsanız ve yayınladığınız içerikler aracılığı ile başkalarını motive etmekte zorlanmıyorsanız, sosyal medya yöneticiliği tam size göre. Üstelik bu işte başarılı olduğunuz taktirde, uzun vadeli bir çalışma planı bile hazırlayabilirsiniz.

Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun

 

3- Web Tasarımcı

Sosyal medya yöneticiliğinde olduğu gibi web tasarımı da freelance işler olmasına karşın, çoğu insan öğrencilik döneminde başlayıp uzun yıllar devam ederek ciddi paralar kazanıyor. Web tasarımcılar için iş imkanları, özellikle koronavirüs sürecinde online çalışan arayan Google, Facebook gibi çok sayıda şirkette mevcut. Araştırmalarınızı LinkedIn üzerinden yapmanızı öneririz.

4- Freelance Yazar

Makale ya da içerik yazarlığı işleri, internetin yaygınlaşması ile birlikte oldukça popülerleşen ve hemen herkesin denemeye çalıştığı işlerden biridir. Ancak bu işi profesyonel olarak yapmak ister ve ciddi kazançlar elde etmeyi düşünürseniz, iyi bir gramer bilgisi ve araştırma becerileri ilk gerekliliktir. Aynı zamanda İngilizce bilginizin olması sizi dış pazara açacaktır.

 

5- Grafik Tasarımcı

Freelance iş denildiğinde ilk akla gelenlerden biri grafik tasarımdır. Üstelik artık bu alanda çalışmak eskisinden çok daha kolay. Zira logo, broşür, afiş gibi çok sayıda görseli online hazırlayabileceğiniz zengin kaynaklara sahip yüzlerce web sitesi var. Her ne kadar bu alanda çalışmak için bir eğitime ihtiyacınız olmasa da grafik tasarım, sanatsal bir bakış açısı, yaratıcılık ve renk bilgisi gerektirir.

İngiltere, Kanada, İrlanda ya da Avustralya’da eğitim almak istiyorsanız, IDP uzmanlarından, hemen şimdi ücretsiz destek alın!

 

6- Çevirmen

Bir yabancı dili akıcı bir şekilde okuyup yazabiliyor ve profesyonel çeviri temellerini anlayabiliyorsanız, freelance çevirmen olarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Çevirmenler, senaryolardan kitaplara ve makalelere kadar her türlü belgeyi başka bir dile çevirirler. Bu alanda başarılı olmak ve bu işi uzun vadeli kazanca dönüştürmek isterseniz, en az iki yabancı dile sahip olmanızı öneririz. Bugün mezunlar için kolay iş imkanı sunan en iyi diller arasında İspanyolca, Çince, Arapça gibi dillerin olduğunu da hatırlatalım.

7- Video Düzenleme

Video editörlüğü, internette en karlı işlerden biridir. Bu alanda talep yüksek ve video düzenleme işlerini freelance ya da online platformlarda yapan insan sayısı azdır. Üstelik gerekli becerileri kendi kendinize öğrenebileceğiniz çok sayıda program ve web sitesi mevcut. Biraz pratikle ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 

 

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kardeşim biz bu işlerin gayet farkındayız bunları yapabileceğimiz platformları paylaşmadığınız sürece ne kıymeti var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu