Blog

Öğrenciler İçin En Yararlı Mobil Uygulamalar

yararli-mobil-uygulama

Lise ve üniversite, öğrencilerin giderek daha çok sorumluluk almaya başladıkları dönemlerdir. Daha küçükken sabahları uyandırılmak, ihtiyacınız olduğunda yardım istemek, ödevlerinizi yapmak, bütçenizi düzenlemek konusunda anne ve babanızın yardımını almış olabilirsiniz. Ama artık büyüdünüz, tek başınızasınız! Neyse ki, organize olmanıza yardımcı olacak uygulamalar var. Bütçe planı veya herhangi bir programı hazırlarken yardım alabilirsiniz, daha iyi notlar tutabilirsiniz ve daha karmaşık projeler hazırlarken düzenli bir yol izleyebilirsiniz. Böylelikle yaptığınız şeylerden emin olarak yolunuza devam edersiniz. Gelin bu uygulamalara göz atalım.

 

 

Offıce Lens

Office Lens Microsoft’un en iyi uygulamalarından biridir. Bu uygulamayla dokümanların, dergilerin, makbuzların ve diğer pek çok yazılı metnin fotoğraflarını çekebilir ve bunları paylaşılabilir, düzenlenebilir metinler haline dönüştürebilirsiniz. Hatta herhangi bir açıdan – örneğin sınıfta kenarda oturuyorsanız- parlamaları ve gölgeleri silerek fotoğrafınızı çekecektir. Resimlerinizi PDF, Word veya PowerPoint dosyaları olarak kaydedebilirsiniz.

Sleep Cycle alarm clock

Yeterli uyku almak eğitiminiz için gereklidir ancak dinlenmiş olarak uyanmak sadece ne kadar uyuduğunuzla ilgili değildir; uyandığınızda uyku döngüsünde nerede olduğunuzla ilgilidir. Sleep Cycle uyku düzeninizi analiz etmek için telefonunuzun mikrofonunu ve / veya ivmeölçerini kullanır ve en hafif uyku durumundayken sizi uyandırır. Ayrıca kalp hızı izleme, Philips Hue entegrasyonu ve horlama algılaması gibi özelliklere sahip bir de özel sürümü vardır.

 

Dragon Dıctatıon

Yazı yazmak bileklerinizde sıkıntı yaratabilir, hatta bazı durumlarda kalıcı hasara bile neden olabilir. Ödev ve e-postalarınızı Dragon Dictation uygulamasını kullanarak söyleyip yazdırmanız yalnızca bileklerinizi kurtarmaz, aynı zamanda size zaman kazandırır. Bu diktaları bir mesaja, e-postaya, Twitter’a, Facebook’a gönderebilir veya telefonunuzun panosunu kullanarak herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz. Uygulamanın içinde bulunan editör sözcükleri size önerecek ve uygulama sesinizi tanıdıkça zaman içerisinde doğruluk payını arttıracaktır. Ayrıca İngilizce dışındaki pek çok dilde de çalışmaktadır.

 

dragon-dictation-nedir

 

Mıcrosoft Offıce

Microsoft, herhangi bir aygıtta Office belgelerinize erişmeyi oldukça kolaylaştırmıştır. Ücretsiz Microsoft Office mobil uygulamaları Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve One Notu’u içermektedir. Belgelerinizi bulutta saklayabilir ve böylece en güncel sürüme de sahip olmuş olursunuz. Office’in masaüstü sürümüyle bir belge oluşturmuş olsanız bile mobil uygulama sayesinde belgeyi telefon ekranınızda da görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir ek veya bir bağlantı e-postası göndermek. Office 365 aboneliği olanlarda (Bu arada öğrenciler için ücretsiz!) WordArt’a kelime yerleştirmek ya da sunumunuzu yaparken notlarınızı PowerPoint’te denetlemek gibi ücretsiz ek özellikler vardır.

myHomework Student Planner

En iyi planlayıcı her zaman kolayca erişebileceğiniz planlayıcıdır. myHomework Student Planner nerede olursanız olun düzenli kalabilmeniz için farklı platformlarda bulunmaktadır. Ders programınızı ve ödevlerinizi takip edebilir, testleriniz için hatırlatıcılar oluşturabilir ve tüm platformlarınızdan senkronize edebilirsiniz. Ayrıca reklamların olmadığı, daha çok temanın olduğu, ek dosya ve bağlantı eklemenize izin verildiği ve harici takvime erişiminizin olduğu 4.99 dolarlık özel bir sürümü vardır.

 

 

Wunderlıst: To-Do Lıst & Tasks

İster büyük bir okul projesiyle uğraşıyor olun, ister alışveriş listesi yapın bu uygulamadan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Wunderlist, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız da dahil olmak üzere tüm cihazlarınız arasında anında senkronize edilir, böylece ilerleyişiniz hakkında her zaman bilgi alabilirsiniz. Teslim tarihleri ve hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz, eğer başkasıyla beraber çalışıyorsanız listenizi paylaşabilirsiniz ve daha sonra okumak için internet sayfalarını ve makaleleri kolayca kaydedebilirsiniz. Hatta hazırladığınız liste üzerine notlar da yazabilirsiniz; böylelikle aklınıza gelen herhangi bir fikri unutmazsınız. Ayrıca daha fazla dosya ve işbirliği seçeneği sunan bir üst sürümü (aylık 4.99 dolar / yıllık 49.99 dolar) de bulunmaktadır.

Tasker

Tasker ile Android telefonunuzu daha önce hiç olmadığı kadar yakından kontrol edebilirsiniz. Bazı uygulamalara şifre koyarak kilitleyebilirsiniz (Oda arkadaşlarınızı özel mesajlarınızdan uzak tutmak için oldukça etkili bir yöntem!), bulunduğunuz ortama göre telefonunuzun çalıp çalmamasını otomatik olarak ayarlayabilirsiniz, kameranın tuşlarını değiştirebilirsiniz, telefon aramalarını otomatik başlatabilirsiniz. Telefonunuzu akşamları mesajlar ve sesli mesajlar için periyodik olarak kontrol eden uçak moduna alabilirsiniz, otomatik metin mesajı ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Free Graphıng Calculator

Hepimiz ceplerimizde küçük bilgisayarlar taşıdığımız için, ayrı bir grafik hesap makinesi taşımamızın çok da bir anlamı yok. Bu ücretsiz grafik hesap makinesi uygulamasıyla örtük işlevler ve parametrik denklemler de dahil olmak üzere, bilimsel bir hesap makinesinden beklediğiniz şeyleri ve buna ek olarak aynı anda 4 denklem grafiği de yapabilirsiniz. Ayrıca girdiğiniz değerlerden bir tablo oluşturabilirsiniz. İstatistikle ilgili pek çok işleve de sahiptir.

calculator

 

 

Flashcards Deluxe

Bilgi kartlarıyla çok daha etkili çalışabilirsiniz ve Flashcards Deluxe uygulumasıyla bu kartları kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bilgileri doğrudan uygulamaya ekleyebilir ya da bilgisayarınızda bir çalışma çizelgesi veya tablo oluşturarak bilgileri buraya ekleyebilirsiniz. Bilgi kartlarınızı dosyalara ve kategorilere göre düzenleyebilir, beş taraflı kartlar oluşturabilir ve hatta kartlara resim ve ses dosyası ekleyebilirsiniz. Eğer kendiniz hazırlamak istemiyorsanız, araştırma yapabileceğiniz paylaşımlı bir kitaplık vardır. Uygulama, belirli bir sayıda doğru cevapladığınız kartları otomatik olarak kapatacak şekilde ayarlanabilmektedir. Böylece yanlış cevapladığınız kartlara daha fazla odaklanabilirsiniz.

 

 

Mathway

Bir matematik probleminde takılıp kaldınız mı? Mathway uygulamasıyla üstesinden gelebilirsiniz. Problemi yazmanız veya problemin fotoğrafını çekmeniz yeterli olacaktır. Mathway’in yapabileceği bir soruysa size cevabı söyleyecektir. Temel matematik ve cebir öncesi konularından diferansiyel ve integral hesabı, istatistik ve grafik alanlarına kadar çeşitli matematik konularını kapsamaktadır. Oldukça pahalı olan bir üst sürümü de bulunmaktadır ancak fazladan para ödeyerek sadece cevabı değil sorunun adım adım nasıl çözüldüğünü de öğrenebilirsiniz.

mathway-mobil

 

 

ClıffsNotes

CliffNotes, karakterleri ve temaları anlamanıza yardımcı olabilecek bir uygulamadır. Bu uygulamaya kısa kitap özetleri ve analizleri, kitapla ilgili sınavlar, karakter haritaları ve CramCrast adı verilen sesli özetler dahildir. Öğretmenler ve diğer eğitim uzmanları tarafından yazılan CliffNotes uygulaması öğrencilerin bir metni daha kapsamlı bir şekilde anlamasına yardımcı olmaktadır.

 

 

cırcle0f6

Circleof6 en güvenilir 6 arkadaşınızın ve sizin gerekli olduğu zaman haberleşmenizi ve birbirinizi takip etmenize yardımcı olan yenilikçi bir güvenlik uygulamasıdır. Bulunduğunuz bir durumdan korktuğunuzu hissederseniz sadece iki dokunuşla önceden yazılmış bir metni ve konumunuzu 6 arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Bazı üniversiteler için özelleştirilmiş sürümler de vardır. Uygulama sağlıklı ilişkiler hakkında pek çok bilgiyi ve ulusal yardım hatlarının telefon numaralarını ve irtibata geçebileceğiniz kişileri de içermektedir. Bu uygulama genç öğrencilerin ebeveynlerine rahatsız bir ortamda bulunduklarını bildirmek için de kullanılabilir.

 

 

HabıtHub

Bir şeyi alışkanlık haline getirmenin yolu, onu sıradan bir hale getirmek için pek çok kez tekrarlamaktan geçmektedir. HabitHub, görevinizi tamamladığınızda sanal zincirler oluşturarak sizi bir şeyler yapmaya teşvik etmektedir. Görevleri kategorilere göre düzenleyebilir, her birini ne sıklıkta yapmanız gerektiğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz ve uygulama zamanı ayarlama konusunda oldukça esnek davranmaktadır. Örneğin bir görevi her gün, günde birkaç kez, her hafta belli saatlerde ya da iki saatte bir olacak şekilde zamanını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Hatta bazı hedeflerinize ulaştığınızda kendinize bir ödül verebilirsiniz. Ücretsiz sürüm ile beş alışkanlığınızı takip edebilirsiniz veya bir defaya mahsus olmak üzere 4.99 dolar verip sayı sınırı olmadan, istediğiniz sayıda yeni alışkanlık ekleyebilirsiniz. Ücretli sürüm, kişiye özel temalar gibi başka özellikler de sağlar.

Goodbudget

Aileniz size parayı zarfların içine bölüştürerek bütçenizi nasıl ayarlamanız gerektiğini öğretti mi? Goodbudget parayı alışveriş, ulaşım, eğlence, doğalgaz ve bütçe ayarlaması yapmayı istediğiniz diğer şeyler için parayı zarflara bölüştürme fikrinin sanal ortama aktarılmış halidir. Geriye kalan para bir sonraki zarfın içine konabilir ya da başka bir amaç için kullanılabilir. Ücretsiz sürümü 10 normal zarf ve 10 yıllık zarf içermektedir ve ayrıca iki farklı cihazda senkronizasyon yapmaktadır. Daha fazla zarf, sınırsız hesap, 5 cihaz ve 5 yıllık işlem geçmişi için bir özel sürümüne (aylık 5 dolar, yıllık 45 dolar) geçebilirsiniz.

CampusBooks

CampusBooks uygulaması, ders kitaplarını satın alırken veya kiralarken (internette ya da kütüphanede) en düşük fiyatı bulmanıza ve satmaya hazır olduğunuzda da en yüksek fiyattan satılmasına yardımcı olur. Barkodları doğrudan uygulamayla tarayabilir ve bir ders kitabına ihtiyacınız olduğunda kitabın bulunduğu en yakın mağazayı ve kütüphaneyi görüntüleyebilirsiniz. CampusBooks uygulamasında sadece ders kitaplarını değil başka kitapları da bulabilirsiniz.

Campusbooks-nedir

 

 

Evernote

Evernote, istediğiniz şekilde not almanızı sağlar: Yazı yazabilir, fotoğraf çekebilir, video veya ses kaydedebilir, ekran görüntüsü alabilir veya elinizle ekranın üzerine yazı yazabilirsiniz. Notları cihazlarınızda senkronize edebilir ve içerisinde arama yapabilirsiniz (hatta el yazısında bile). Ders notlarınızı düzenli tutun. Evernote Plus (aylık 3.99 dolar, yıllık 34.99 dolar) her ay 1 GB yeni yükleme, sınırsız cihaz, çevrimdışı erişim ve e-posta depolama alanı sunmaktadır.

Offtime

Ders çalışırken sizi rahatsız edip dikkatinizin dağılmasına yol açan pek çok etken bulunmaktadır ve bunların birçoğu da telefonlarınızdadır. Ancak faydalı uygulamalarla birlikte telefonunuzu kapatmak o kadar da kolay değildir. Onun yerine, Offtime ile dikkatinizi dağıtan uygulamalara erişiminizi engelleyebilirsiniz. Aramaları ve mesajları (Bazı istisnalar olabilir.), sosyal ağları, oyunları, uygulamaları ve tarayıcıları engelleyin. İşiniz bittiğinde, bir şeyi kaçırmış gibi hissetmemeniz için etkinlik günlüğüne bakın. Telefon kullanımınızı analiz edin, kendinize hedefler koyun ve daha iyisini yapın! 2.99 dolar vererek bir üst sürümüne geçebilirsiniz. Farklı durumlar için birden fazla profil hazırlayın, çalışmadığınız saatleri ayarlayın ve takviminizle uygulamayı senkronize edin.

EasyBib

Bibliyografya oluşturmak sıkıcı olabilir ama EasyBib sayesinde daha kolay gibi duruyor. Bir kitabın barkodunu uygulamayla taratın veya alıntı yapmak istediğiniz metni bulmak için uygulamanın arama özelliğini kullanın. EasyBib uygulaması 10 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır ve alıntılar kütüphaneciler ve öğretmenler tarafından kontrol edilmektedir. 7000’den fazla alıntılama stili arasında istediğinizi seçebilirsiniz.

Simplemind

Üstesinden gelmeye çalıştığınız büyük bir proje mi var? Düşüncelerinizi düzene koyamadınız mı? Simplemind bir projeyi görsel olarak haritalandırmanızı, böylece neyi yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlayan bir uygulamadır. En baştan başlayabilir veya önceden oluşturulan kalıpları kullanabilir ve haritalarınıza not ekleyebilirsiniz. Bir üst sürümü (5.99 dolar) daha çok taslak oluşturma, paylaşım, yazdırma, haritalara bağlantı ve video ekleme yeteneği vb. özelliklere erişiminizi sağlamaktadır. Bu karmaşık fikirleri başınızdan atın ve düzenli bir hale getirin.

Merriam-Webster Dictionary

Tweet atıyor ya da ödev yapıyor olsanız da iyi bir kelime bilgisi ve kelimeleri doğru telaffuz etmeniz önemlidir. Merriam-Webster uygulaması varken neden rastgele arama sonuçlarıyla uğraşıyorsunuz? Eğlenceli testlerle kelime bilginizi geliştirebilir, sesli arama yaparak kelimeleri arayabilir veya her gün yeni bir kelime öğrenebilirsiniz. Eşanlamlılar sözlüğü ve telaffuzların ses kayıtları bile var.

 

 

Selen YALILI

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı