BlogYurt Dışı Eğitim

Mezun Olduktan Sonra Norveç’te İş Bulmak Kolay Mı?

Uluslararası bir öğrenci olarak mezuniyetten sonra Norveç’te çalışmak ve kalmak ister misiniz? Peki, bunun için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olan Norveç, iyi yaşam koşulları ve becerilerinizi geliştirmek için ilginç iş fırsatları ile size eşsiz imkanlar sunuyor. Bu nedenle son yıllarda, yurt dışı eğitim düşünen çoğu öğrencinin rotası, kaliteli eğitim veren üniversiteleri ile Norveç’e çevrildi. Zira Norveç’te okumak, size hem yurt içi hem de yurt dışında zengin kariyer olanakları sunacaktır.

Yurt dışında eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Norveç’te eğitim sonrası çalışma vizesi seçenekleri neler?

Öncelikle AB ve AEA dışı ülkelerden gelen öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra Norveç’te çalışmak için daha önce çalışma izni olarak bilinen bir oturma iznine ihtiyaç duyarlar. Norveç’te eğitim veren bir üniversiteden mezun olduysanız, ülkede bir yıl daha kalabilirsiniz.

Mezuniyet sonrası Norveç’te sizi bekleyen olanaklar neler?

Norveç’te bir ünitersiteden mezun olan öğrencilerin normalde eğtimlerini tamamladıktan sonra evlerine dönmeleri beklenir. Ancak eğitiminizi tamamladıktan sonra sizin için iki seçenek var: lisans sorası yüksek lisans ya da doktora yapmak veya ülkede kalıp bir işte çalışmak.

Norveç günümüzde, dünya lideri endüstriler ve güçlü ekonomisi ile tanınırken, özellikle hidroelektrik, petrol ve gaz, gıda, tekstil gibi alanlarda iş imkanları da yüksektir. Yurt dışında çalışma fırsatları ile ilgileniyorsanız, Norveçli işverenlerin yetenekli uluslararası öğrencileri işe almak konusunda oldukça hevesli olduğunu da söylemekte fayda var. ExxonMobil, Statoil, Telenor Group, Norsk Hydro çalışabileceğiniz uluslararası şirketler arasındadır.

Sitemize üye olarak Amerika’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Mezunlar için popüler işler hangileri?

Yurtdışında çalışma izni veren ülkeler arasında yer alan Norveç’te mezuniyetten sonra çalışmak isterseniz, özellikle sağlık, inşaat, BT ve iletişim, petrol ve gaz alanları en çok istihdam imkanına sahip sektörler arasındadır. Bunun yanında inşaat, mühendislik, turizm ve finans alanlarında da iş bulmanız mümkündür.

Dil gereksinimleri nedir?

Norveç’te, İngilizce hem eğitim hem de iş dünyasında yaygın dil olarak konuşulsa da mezuniyetten sonra ülkede kalmak ve bir kariyer edinmek isterseniz, Norveççe bilmek büyük bir fark yaratacaktır. Bu açıdan eğitim diliniz İngilizce olsa da size tavsiyemiz, Norveç dilini de öğrenmeye başlamanız olacaktır.

İngilizceyi yabancı dil olarak öğretebilirsiniz?

İkinci dil olarak konuşulan İngilizce’yi öğreterek Norveç’te hem okurken hem de mezuniyetten sonra iş bulma imkanınız yüksek olacaktır. Bunun için TEFL yeterliliği şarttır ve iki dilli uluslararası okullar sizin için fırsatlarla doludur. Oslo ve Bergen şehirlerinde devlet ve özel okullarda ya da dil okullarında eğitim verme imkanı bulabilirsiniz.

 

Yurt dışı eğitim alabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek, bölüm seçimi yapmak ve giriş fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini ücretsiz indirin.

 

Norveç’te iş yaşamı nasıl?

Norveç’te yaşamanın maliyeti, dünyanın en yüksekleri arasındadır. Bu nedenle de kira, alışveriş, gıda gibi masraflarınızın da pahalı olacağını söylemekte fayda var. Ancak kazanacağınız paranın da buna göre oldukça yüksek olacağını bilmek gerekir. Norveç’te çalışma saatleri günde 9, haftada ise 40 saati geçmemelidir ve çalışanlar için her yıl 25 gün tatil vardır.

Kaynak: Hotcourses Turkey

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu