BlogYurt Dışı Eğitim

Kanada’da Mühendislik Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Kanada’da eğitim almayı seçen öğrenciler için ülke, hem göçmenlik politikaları hem de iş fırsatları ile göz dolduruyor. Doğal güzellikleri, çok kültürlü yapısı, İngilizce ve Fransızca’nın hakim olduğu iki resmi dil statüsüyle bugün Kanada, mezuniyetten sonra yaşamak ve çalışmak için dünyanın en avantajlı ülkelerinden biri olarak görülüyor.

Mühendislik ve teknoloji, özellikle mezun olduktan sonra Kanada’da kalmaya karar veren öğrenciler için çeşitli kariyer kapılarının açıldığı en önemli alanlar arasındadır. Ülke, özellikle inşaat, bilgisayar, elektrik gibi aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok konuda eğitim veren kurumlara sahiptir.

Kanada’da eğitim hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Kanada’da mühendislik eğitimi için genel gereksinimler nelerdir?

Kanada’da mühendislik programına başvurmakla ilgilenen öğrenciler için genel kabul koşulları birkaç önemli noktada toplanıyor. Bazı kurumlar, akademik olarak B not ortalamasını kabul ederken, birçok mühendislik programı oldukça rekabetçi giriş gereksinimleri ile standartların biraz üstünde olmanızı gerektirebilir. Aynı zamanda matematik, kimya gibi derslerde son derece güçlü notlara sahip öğrenciler aranıyor.

Eğer İngilizce dilinde eğitim alacak ya da Fransızca’yı tercih ediyorsanız, mühendislik bölümü için bu dillerde de yeterlilik gerekiyor. Amerika ve Kanada’da daha çok TOEFL yaygın olduğundan üniversiteler, TOEFL IBT için minimum 90 puanı ya da buna eşdeğer IELTS dil testini kabul eder.

Kanada üniversitelerine ne zaman başvurulur?

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için birçok üniversite başvurular için son tarihlere sahiptir. Genel olarak Ocak ve Şubat ayları arası son başvurular için uygundur. Ancak mühendislik gibi bir bölümde okumayı tercih ediyorsanız, başvurularınızı ve sağlamanız gereken akademik gereklilikleri göz önüne alarak 8-10 ay öncesinden hazırlıklara başlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Ayrıca doktora ve doktora sonrası araştırma programlarında yıl boyunca kabuller devam etmektedir.

Kanada’da eğitim alabileceğiniz popüler mühendislik alt dalları hangileri?

  • Bilgisayar mühendisliği teknolojisi
  • İnşaat mühendisliği
  • Enerji sistemleri mühendisliği
  • Makine mühendisliği – Robotik ve Otomasyon
  • Elektrik mühendisliği teknolojisi
  • Biyomedikal mühendisliği

En iyi mühendislik okulları hangileri?

  • Toronto Üniversitesi – Kanada’nın en saygın üniversitesi olarak görülmektedir. Sadece Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Fakültesi bile 8.000 öğrenciyi ağırlarken, aralarında kimya, inşaat, elektrik, endüstri, bilgisayar, maden, makine ve malzeme olamak üzere 8 temel alanda mühendislik lisans programları sunar.
  • British Columbia Üniversitesi – Kanada’nın en iyi araştırma ve öğretim merkezlerinden biri olarak ülkenin en yoğun uluslararası öğrenci nüfusuna sahip eğitim kurumudur. Üniversitenin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, lisans ve lisansüstü düzeylerde 21 uzmanlık alanında programlar sunmaktadır. Lisansüstü çalışmalar, deneyimlerini genişletmek isteyen endüstri profesyonelleri ve araştırma kariyerlerini sürdürmek isteyen öğrenciler için programları içerir.
  • Waterloo Üniversitesi – Dünyanın en iyi ilk 50 mühendislik okulu arasında kendine yer bulan Waterloo, aynı zamanda Kanada’nın da en büyük mühendislik üniversitelerinden biridir. Araştırma konusunda uluslararası ortaklıklara sahip üniversite, co-op programları ile lisans öğrencilerine mezun olmadan önce ücretli iş deneyimi sunar.

Sitemize üye olarak Kanada’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Kanada’da mühendislik eğitimi maliyeti nedir?

Birçok uluslararası öğrenci, Kanada’da okumanın çok pahalıya mal olacağını düşünerek, bu ülkeyi elemeyi tercih ediyor. Aslında Kanada, birçok Avrupa ülkesine göre daha öğrenci dostu, eğitim ve yaşam ücretlerine sahiptir. Genel olarak yılda yaklaşık 7.000$ ile 20.000$ arasında değişen ücretler karşınıza çıkacaktır.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu