BlogYurt Dışı Eğitim

Kanada’da Çalışma İzni ve İş İmkanları

Kanada, son yıllarda hem öğrenciler hem de çalışmak isteyenler için popüler destinasyonlardan biri haline gelmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de Kanada hükümetinin her yıl, yüzbinlerce göçmeni ülkeye kabul etmesidir. Zira 2020’nin ilk aylarında Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen, 2020 yılında toplamda 340 bin göçmeni ülkeye kabul edeceklerini ve 2022 yılına kadar da bu sayıyı 1 milyona ulaştırmak istediklerini belirtmişti.

Kanada’da eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Peki, Kanada’nın göçmenler tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi nedir?

Aslında sorunun cevabı çok basit! Öncelikle Kanada, harika göç programlarına sahip ve mükemmel iş imkanları sunuyor. Girişimciler ve işletme sahipleri için eşsiz bir ülke ve büyük ekonomik fırsatlar sağlayan ülke; güvenli, çok kültürlü ve hoş görülü yapısı ile dikkat çekiyor.

Kanada’da yaşamak isterseniz, 3 yıl içinde Kanada vatandaşı olabilir ve ailenizi de yanınızda ülkeye getirebilirsiniz. Kanada, aile üyelerini bir araya getirmeye inanan ülkelerden biridir ve Kanada vatandaşlarının  aileleriyle birlikte ülkede yaşamalarına izin verir.

Kanada vatandaşı olmak kolay mı?

Amerika, Avustralya gibi ülkelere göre Kanada, geçici işçi istemeyen ender ülkelerden biridir ve dünyanın her yerinden vatandaşları kabul eder. Bu nedenle Kanada göçmenlik başvuruları tüm dünyada iş arayanlar için oldukça popülerdir. 1608 yılından beri tüm ülkelerden insanların göç ettiği Kanada’da sadece Toronto şehrinde bile her milletten insan görmeniz mümkündür.

Kanada çalışma izni türleri nelerdir?

Kanada’da çalışmak ve yaşamak gibi bir düşünceniz varsa ülkede geçerli olan iki tür çalışma izni bulunmaktadır. Bunların ikisi de geçici çalışma izni olarak bilinmektedir. Employer-Specific Work Permit yani işverene özgü çalışma izni için Kanada’da çalışmak için bir işe başvurmuş ve işverenden kabul almış olmanız gerekir. Daha çok eğitim kurumlarının akademik personelleri ile aktör, dansçı, atlet, girişimci, fim yapımı gibi meslek gruplarından olanların başvurduğu Kanada vizesi türüdür.

Open Work Permit olarak bilinen ikinci tür çalışma izni ise Kanada’da çalışmak için bir işyeri bulamazsanız başvurabileceğiniz türdendir. Buna göre çalıştığınız mesleğin, Kanada tarafından kabul görmesi gereklidir.

Kanada sürekli çalışma vizesi nedir?

Kanada sürekli çalışma vizesi, daha çok çalıştığı işte belirli bir seviyeye gelmiş vasıflı işçiler için olan çalışma izni türüdür. Bu vize ile Kanada’ya kalıcı olarak yerleşebilir, Express Entry sistemini kullanabilirsiniz. Başvuran adaylar; yaş, eğitim seviyesi, iş tecrübesi, dil yeterliliği gibi kriterlere göre değerlendirilir.

Kanada çalışma vizesi için uygunluk şartları nelerdir?

Kanada göçmenlik başvurusu yapacak Türk vatandaşları için sağlamanız gereken birkaç kritik koşul vardır. Bu kriterleri karşılayamayan başvuranlara, Kanada çalışma izni verilmez. Peki, bunlar hangileri?

  • Kanada’daki işverenden iş davetiyesine sahip olmak
  • Gerekli maddi koşulları karşılamak
  • İngilizce ya da Fransızca dil testleri için istenilen sonuçları almış olmak
  • İstenilen belgeleri eksiksiz tamamlamak.

Sitemize üye olarak Kanada’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Kanada’da göçmenler için iş var mı?

Kanada’ya taşınmak isteyen çok sayıda yabancı uyruklu insanın aklındaki ilk soru ‘’Kanada’da iş bulabilir miyim?’’ olacaktır. Özellikle koronavirüs salgını ile birlikte Kanada göçmenlik başvurusu yapmış ya da yapacak olanlar, istihdam edilebilirlik açısından endişelenmeye başlarken hükümet, göçmenlerle ekonominin iyileşeceğini savunuyor.

Kanada göçmenlik başvurusu yapmaya karar verdiyseniz ülkede, bazı yüksek öncelikli işlerin daha hızlı geri dönüşler aldığını söyleyelim. Bunlar arasında tarım, gıda ve ulaştırma sektörleri ilk sırada gelirken Kanada’da yapmayı planladığınız mesleğin ülkede geçerli ve ihtiyaç duyuluyor olması önemlidir.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu