BlogYurt Dışı Eğitim

İngiltere’ye Göçmen Olarak Nasıl Yerleşilir?

Yurt dışında yaşamak ve çalışmak isteyen Türkler için öne çıkan ilk alternatif Avrupa ülkeleri oluyor. Türkiye’de temel eğitim sisteminde yabancı dil olarak İngilizce eğitim görüldüğü için Avrupa ülkeleri arasında da ana dili İngilizce olan İngiltere, yurt dışında yaşamak isteyenlerin favori tercihi oluyor.  

Aynı zamanda kariyerine yurt dışında başlamak isteyen yeni mezunlar, İngiltere’de kendi yaşam düzenlerini kuruyorlar. Yazımızda İngiltere’ye göçmen olarak nasıl yerleşilir, sorusuna cevap arıyoruz.

İngiltere’ye Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

İngiltere’ye yerleşmek ve göçmen olarak gitmek için Ankara Anlaşması Vizesi’nden diğer bir deyişle ECAA Vizesi’nden yararlanabilirsiniz. Özellikle İngiltere’de çalışmak ve iş kurmak isteyenlerin tercih ettiği bu vize, başvuruda bulunan Türkiye vatandaşlarına sınırlı sürede bir çalışma hakkı verir. Başvuranlar, İngiltere’de kendi işlerini kurarak meslek sahibi olabilmek için İngiltere’den başka bir yerde çalışarak kazanç elde etmemeleri gerekir.

Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi) alabilmek için 18 yaşını geçmiş, yeterli sermayeye sahip bir birey olarak, hayata geçirilebilir bir iş planınızın olması gerekmektedir. Tüm eğitiminizi, iş planınızı, sahip olmak istediğiniz işe dair daha önceki deneyimlerinizi ve yatırımınızı belgelerle yazılı bir hale getirmelisiniz. Başvurunuz kabul olduğu takdirde ilk etapta 1 yıllık vize ve ardından 3’er yıllık dönemlerle uzatılan bir vize elde edersiniz. İlk yılın sonunda şartlara uymuş bir şekilde kurduğunuz işte finansal anlamda başarınızı ispat edebilirseniz, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından vizeniz 3 yıllık dönemlerle uzatılır.

Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi) ile İngiltere’de bulunan bir Türk vatandaşı, ECAA3 Aile Birleşimi (Dependant) Vizesi ile partnerlerinin ve 21 yaşından gün almamış çocuklarının da İngiltere’de oturma ve çalışma izni alabilmelerini sağlayabilirler. Bunun için, İngiltere’de iş sahibi olan kişinin, ECAA3 Aile Birleşimi (Dependant) Vizesi ile yanına gelecek aile bireylerinin maddi sorumluluğunu karşılayabileceğini belgelemesi gerekir.

İngiltere’de Süresiz Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi) ile ülkeye gelerek İngiltere’yi ana ikametgâh olarak seçen kişiler belli şartları sağladıkları takdirde süresiz oturum hakkı elde edebilirler. Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi) olan bir Türk, İngiltere’de kurduğu ve başarılı bir şekilde sahip olduğu işinin beşinci yılında süresiz oturum için başvuru yapabilir.

Yurt dışı eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak ister misiniz? Dünyanın en iyi okullarında eğitim hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

İngiltere’de Yaşamak Hayatınızın Dönüm Noktası Olabilir

Birleşik Krallık’ta yaşamak isteyenler en çok Londra, Manchester, Oxford, Cambridge, Bristol ve Birmingham gibi şehirleri tercih ediyorlar. Tüm bu şehirler, İngiltere’nin meşhur puslu havasını unutmanızı sağlayan doğal parklar ve yeşil alanlarla çevrili. Yeşil alanlar, temiz doğası ile sadece bir yürüyüş ya da spor alanı olmaktan ziyade, insanların birbirleriyle sosyalleşirken de tercih ettikleri lokasyonlardır.

Ayrıca İngiltere, eğitime verdiği önemle öne çıkan ülkeler arasındadır. Özellikle Türkiye’den çok sayıda öğrenci, İngiltere’deki dil okullarını, dil öğrenmek ve dillerini geliştirmek amacıyla tercih ediyorlar. Yeni mezunlar, hem dil geliştirmek hem de kariyerlerini sağlam adımlarla inşa edebilmek için İngiltere’yi ideal bir tercih olarak görüyor. Önemli şirketlerin sağladığı staj imkanlarıyla özgeçmişiniz için güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. İngiltere’ye gitmeden önce İngiliz yapımı televizyon programlarını ve filmleri izlemenizde, İngiliz haber programlarına göz atarak İngiliz aksanına aşina olmanızda fayda var.

Yurt dışı eğitim hakkında merak ettiklerin olduğunu biliyoruz. O halde, hemen sitemize kayıt olarak, faydalı içerikler ve uzman desteğinden yararlanmak ister misin?

Kaynak: Hotcourses Turkey

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu