Blog

İngilizce Öğrenmek İçin 10 Basit ve Ücretsiz Yöntem

ingilizce-ogrenmek

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce, küresel ortak dil olarak iş ve eğitim hayatımızın en önemli parçalarından biri olmuştur. Bugün çoğu öğrencinin İngilizce öğrenme amacı birbirinden farklı olsa da, genel olarak yurt dışında bir üniversiteye başvurmak, dünya çapında büyük şirketlerde iş olanakları bulmak, seyahat etmek, uluslararası konferanslara ve etkinliklere katılmak en belirgin sebepler arasında yer alır.

İngilizce öğrenmek için günümüzde çok çeşitli yöntemler kullanılırken, teknoloji ve internet sayesinde bu dilde pratiklik kazanmak çok daha kolaylaşmıştır. Artık İngilizcelerini geliştirmek, kelime bilgilerini arttırmak ya da gramer konusunda eksikliklerini tamamlamak isteyenler bir kursa gitmek ya da ders almak yerine kendi kendilerine öğrenmeye çalışıyorlar. Yazımızda İngilizce öğrenmek için size yardımcı olacak 10 basit ve ücretsiz yönteme yer verdik!

 

 

1- Seviyenizi test edin

 

Her öğrencinin üniversiteye başlayana kadar belli bir İngilizce seviyesi vardır. İngilizcenizi geliştirmek ve eğitim ya da iş gibi konular üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız, çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk adım seviyenizi test etmek olsun. Bunun için internet üzerinden çok sayıda seviye tespit sınavı bulacağınız gibi İngilizce seviyenizi bilmek, hem eksik olan noktalarınızı hem de hangi aşamada olduğunuzu gösterecektir.

 

 

2- Online ücretsiz derslere katılın

 

Bugün internet üzerinden çok sayıda web sitesi, öğrencilere İngilizcelerini geliştirebilecekleri ücretsiz platformlara sahiptir. Böylelikle gramer ve kelime bilgisi, okuma, anlama, dinleme ve konuşma gibi tüm konularda eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini buradan indirebilirsiniz.

 

 

 

3- Kelime ezberleyin

 

İngilizceye yeni başlayanların en büyük eksikliklerinden biri, kelime dağarcığının yeterli olmamasıdır. Bu dili akıcı ve rahat bir şekilde konuşabilmek, karşımızdakini daha iyi anlayabilmek için her gün en az bir tane yeni kelime öğrenebiliriz. Kelimeyi öğrenirken cümle içerisinde de nasıl kullanıldıklarını öğrenmenizde ve her kelime için pratik yapmanızda fayda var.

 

 

4- Müzik dinleyin

 

Yabancı dil öğrenmeye yeni başlayanlara en çok önerilen yöntemlerden biri de, öğrenmek istediğiniz dilde müzik dinlemektir. Böylelikle kelimelerin nasıl telafuz edildiğini, dinlediğiniz şarkının ne kadarını anlayabildiğinizi test edebilir ve pratiklik kazanabilirsiniz.

 

 

 

5- İngilizce konuşan arkadaşlar bulun

İngilizce öğrenmenin en hızlı ve basit yolu, anadili İngilizce olan arkadaşlar bulmanızdır. Bugün internet üzerinden pek çok web sitesi, dil öğrenmenize yardımcı olurken bunu birebir dünyanın farklı ülkelerinden öğretmenler, öğrenciler ya da farklı iş gruplarından olan insanlar aracılığıyla yapar. Böylelikle hem sosyal ağınızı güçlendirmiş olur hem de anadili İngilizce olan insanlarla pratiklik ve hız kazanırsınız.

 

 

ingilizce-egitimi

 

 

 

6- Ücretsiz mobil uygulamaları kullanın

 

Günümüzde yabancı dil öğrenmek isteyenler ve akıllı telefonlara sahip öğrenciler için çok sayıda ücretsiz mobil uygulama vardır. Bu uygulamalar sayesinde internetiniz olduğu sürece, günün hangi saati ya da nerede olduğunuza bakmadan İngilizce pratik yapabilir, sözlük uygulamaları indirerek kelime haznenizi geliştirebilir, oyunlar yoluyla öğrenmenize eğlence katabilirsiniz.

 

 

 

7- Bol bol okuyun

 

İngilizcede akıcılık istiyorsanız eğer, ilk kurallardan biri okumak ve okuduğunu anlamaktır. Bu açıdan yazılı ya da internet üzerinden sahip olacağınız kitap, dergi, gazete, çizgi roman gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

 

 

8- Film ve dizi izleyin

 

Müzik gibi orijinal dilinde film ve dizi izlemekte İngilizceyi geliştirmek için en yararlı yöntemler arasındadır. Bugün çok sayıda filmi, alt yazılı olarak izleme imkanınız varken internet üzerinden dizileri seyredebilir, videolardan, podcastlerden ve çizgi filmlerden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

9- Plan yapın

 

İngilizceyi öğrenirken ilk yapmanız gerekenlerden biri sistemli olmaktır. Kendinize bir çalışma planı çıkararak, hem derslerinize ya da iş yaşamınıza engel olmayacak hem de sizi sıkmayacak bir plan hazırlamanız gerekir. Böylelikle günlük ya da haftalık olarak öğrendiğiniz kelime sayısını bilir, çözeceğiniz testleri belirler ve aylık olarak gelişiminizi kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

10- Kendinize inanın

Yabancı dil öğrenirken altın kural, kendinize inanmaktan ve güvenmekten geçer. Risk alın, hata yapmaktan korkmayın ve hedeflerinize doğru adımlarla ilerleyin. Bir kelimeyi yanlış yazmadan ya da telafuz etmeden İngilizceyi öğrenemeyeceğinizi ve pratiklik kazanamayacağınızı da unutmayın!

 

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı