Blog

Ielts veya Toefl Gerekmeden Yurt Dışında Eğitim

yurt-disi-egitim-universite

Hiç yurt dışında okumayı planladınız mı? O zaman şüphesiz ki, IELTS veya TOEFL sınavları için çalışıyor olmalısınız. Peki ya size yurtdışında IELTS veya TOEFL olmadan eğitim alabileceğinizi söylesek? Resmi dili İngilizce olmayan ülkelerden gelen birçok öğrenci, bu sınavları yurtdışında eğitim arayışlarında karşılaştıkları en büyük zorluklardan birisi olarak görüyor. Bunun nedeni, dili iyi derecede bilmedikleri için İngilizce yeterlilik sınavlarını gerçekten zor geçmeleridir. Ayrıca, bu sınavlar oldukça maliyetlidir ve bir öğrencinin kaliteli eğitim için ödemek zorunda olduğu ve ayarladığı bütçenin dışında ekstra bir maliyettir. Hadi bu konuyu daha yakından inceleyelim!

 

 

TOEFL VE IELTS NEDİR?

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) ve The International English Language Testing System ( IELTS ) dünyanın en popüler dil yeterlilik sınavlarından bazılarıdır. Bu testler, öğrencinin İngilizce dilinde okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini belirlemek için tasarlanmıştır. TOEFL aslında genellikle Amerika’daki okullar tarafından kullanılırken, IELTS Birleşik Krallık’taki okullar tarafından tercih edilmektedir.

Bu sınavlarda iyi bir puan almak, dünyadaki çoğu üniversiteye giriş için zorunlu asgari giriş şartıdır. Yine de, birçok üniversite IELTS veya TOEFL istememektedir. Amerika, Almanya ve İtalya gibi çeşitli ülkelerdeki bazı üniversiteler, üniversitelerine kabul için IELTS sınavı şartı koymamıştır.

Simdi, öğrencilerin IELTS veya TOEFL olmadan yurtdışında okumalarına izin veren ülkelerin ve üniversitelerin listesine bir göz atalım.

 

 

FRANSA

Turizmi, kültürü ve sanatı ile tanınan bu göz kamaştırıcı ülke, aynı zamanda Avrupa’da eğitim alınabilecek en iyi seçeneklerden birisidir. Ayrıca, öğrencilerin IELTS veya diğer ingilizce dil sınavlarına katılım gerektirmeyen, çeşitli üniversiteler vardır. İşte IELTS olmadan Fransa’da eğitim alabileceğiniz bazı üniversiteler:

 

 

EBS PARIS

European Business School ya da EBS 1967 yılında kurulmuş EBS Fransa’da kurulan ilk uluslararası ticari okuldur. 64 ülkede 7.600’den fazla mezuna sahip oldukları bilinmektedir. EBS, 2011’den bu yana dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biri olarak da tanınmaktadır. Bu okulun gelecekteki ticari liderlerini uluslararası bir ortamda çalışmaya alışkın, girişimci ve yenilikçi bir ruhla eğittiği bilinmektedir ve öğrencilerinden İngilizce yeterlilik sınavına girmesini beklememektedir.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

AMERICAN BUSINESS SCHOOL, PARIS

Paris’te bulunan American Business School , aynı zamanda Fransız yaşam tarzını deneyimlemekle birlikte Amerikan eğitim yöntemleri ile çalışmak isteyen öğrencilerin beklentilerini karşılayan bir kurumdur. Okul lisans, yüksek lisans, doktora ve post doktora derecelerinde eğitim sunar. Dersler İngilizce olarak verilmektedir ve IELTS istenmemektedir. Bu kampüsteki öğrenciler oldukça kültürlüdür ve öğrencilere Paris’teki bu okulda okumanın birçok avantajından biri olan kültürlerarası bir ortamda eğitim verilmektedir.

TOEFL veya IELTS almayan diğer üniversiteler;  EPITA Graduate School of Computer Science, ESAIP School of Engineers and ESC Rennes School of Business, France’dir.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

ALMANYA

Bir öğrencinin eğitim alabileceği en güzel ülkelerden biri olan Almanya sadece çok fazla ücretsiz eğitim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda TOEFL veya IELTS gerektirmiyor. Devlet üniversiteleri sayesinde okuyabileceğiniz en uygun fiyatlı ülkelerden birisidir. Almanya’da öğrencilerin önceki eğitimini İngilizce dilinde tamamlamaları durumunda herhangi bir IELTS puanına ihtiyaç duymayan bazı üniversiteler vardır. Bu durumda, adaylar dil yeterliliklerini kanıtlamak için bir MOI’ye (medium of instruction) ihtiyaç duyar.

 

 

UNIVERSITY OF KOBLENZ AND LANDAU

Almanya’nın Mainz şehrinde bulunan Koblenz ve Landau Üniversitesi 1990 yılında kurulmuştur ve öğretmen eğitimi için dönüştürülen en yeni üniversitelerinden birisir. Bu muhteşem üniversitede okuyan 15.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversitenin artan öğrenci sayısı, hem Koblenz hem de Landau kampüslerinin eğitim almak için popüler yerler olduğunu göstermektedir. Çeşitli öğretmenlik ve lisans programları vardır.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

BRAUNSCHWEIG UNIVERSITY OF TECHNOLOGY (TU BRAUNSCHWEIG)

Aslında Almanya’daki en eski üniversitelerden birisi olan bu teknoloji üniversitesi oldukça iyi bilinmektedir. Teknoloji odaklı okullar içerisinde, bu okul öncü olarak kabul edilir. 1745 yılında kurulan Braunschweig Teknoloji Üniversitesi‘nin tahmini 20.000 öğrencisi ve yaklaşık 2000 akademik personeli vardır. Çok çeşitli dersler sunmaktalar ve 6 farklı fakültesi vardır. Fakültelerden bazıları sosyal bilimler, mimarlık, makine mühendisliğidir.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

AMERİKA

İlginç bir şekilde, Amerikadaki az sayıdaki birkaç okul, sadece belirli ülkelerden gelen öğrencilerin IELTS veya TOEFL sınavlarını geçmelerini bekliyor. Hatta genelde, ulusal dili ingilizce olmayan uluslararası öğrencilerin, İngilizce yeterlilik sınavını geçmeleri de gerekmiyor. Bununla birlikte, öğrencinin web sitelerini gerçekten anlaması, kontrol etmesi ve uygulamadan önce araştırma yapması her zaman çok önemlidir. Amerikada, bazı durumlarda IELTS veya TOEFL gerektirmeyen okullara bakalım.

 

CALIFORNIA STATE UNIVERSITY

Kimse California State University gibi bir üniversitenin ingilizce yeterlilik sınavı istememesini beklemezdi. Kaliforniya’da bu devlet üniversitesinde, öğrencinin İngilizce dilinde eğitim bir kurumda veren ilk veya orta öğretim eğitimi almış olması durumunda IELTS sınavna girmesine ya da geçme sertifikası almasına gerek yoktur. Ayrıca bazı ülkelerden vatandaşların da California State University’den kabul almak için ingilizce yeterlilik sınavını geçmesine gerek yok.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

yurt-disi-lisans

 

 

UNIVERSITY OF COLORADO

Denver’da bulunan Colorado Üniversitesi sadece, öğrencinin anadilinin İngilizce olduğu ve öğrencinin herhangi bir Amerika üniversitesinde en az bir yıllık tam zamanlı akademik eğitimini tamamladığı durumlarda IELTS ya da dil yeterlilik belgesi istemez. Botsvana, Gana, Güney Afrika ve Nijerya gibi ülkelerden gelen öğrenciler bundan muaf tutulur ve bir IELTS veya TOEFL sınavı beklenmez.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

DREXEL UNIVERSITY

Philadelphia’da bulunan  Drexel University , 1891 yılında Philadelphia, Pennsylvania’da Anthony J. Drexel tarafından Drexel Institute of Art, Science and Industry olarak kurulmuştur. Drexel, tüm geçmişleri olan kadın ve erkekler için “uygulamalı sanatlar ve bilimler”  üzerine eğitim verme amacı özel bir araştırma üniversitesidir.

Drexel Üniversitesi; medya,sanat ve tasarım, işletme, ekonomi, mühendislik, tıp, bilişim vb. farklı alanları kapsayan birçok program sunar. Eğer dil şartını karşılamıyorsanız iki program tamamlamanız gerekiyor; bunlar University Preparation Summer Program (UPREP) ve uluslararası öğrenciler için Bridge Programıdır.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

Ayrıca Amerikada, Intensive English Language Program’larından (IELP) birini geçerse, uluslararası öğrencileri kabul eden birkaç üniversite vardır:

 

State University of  New York: Bu, New York’ta bulunan bir devlet okuludur. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kapsamlı üniversite sistemine sahiptir. Araştırma üniversiteleri, akademik tıp merkezleri, liberal sanat kolejleri, topluluk kolejleri, teknoloji kolejleri ve çevrimiçi bir öğrenme ağı dahil olmak üzere dünya genelinde 64 kurumları vardır. Üniversiteye, Intensive English Language Program’a (IELP) katılan öğrenciler kabul edilir.

University of Arkansas: Arkansas Üniversitesi, ABD’nin Arkansas eyaletinde Fayetteville’de bulunan bir araştırma üniversitesidir. 188’den fazla lisans, lisansüstü ve mesleki programa 26.000’den fazla öğrenci kaydolmuştur. % 5’i uluslararası öğrencisi ve yaklaşık 27,000 öğrencisi vardır. Uluslararası öğrencilerin TOEFL veya IELTS sonucu göstermelerine gerek yoktur ve bunun yerine IELP sınavına girmeleri gereklidir.

 

 

KANADA

Yurtdışında okumak istiyorsanız ve TOEFL veya IELTS’e girmek istemiyorsanız, Kanada sizin için doğru yer olabilir. Kanada’daki bazı üniversitelerin başvuru için TOEFL / IELTS gerektirmez. Aslında, İngilizce’nin ana dil olduğu yerlerdeen az dört yıl okula devam ettiyseniz, dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekmez. Uluslararası öğrencilerden genellikle akademik belgeleri dışında yüksek SAT veya GRE puanları isterler.

Öyleyse, sadece geçerli belgelere ihtiyacın var ve işin bitti! İşte dil yeterlilik belgesi istemeyen Kanada’daki bazı okullar!

 

 

BROCK UNIVERSITY

Brock Üniversitesi , Ontario, St. Catharines’teki bir araştırma üniversitesidir. Eğitimini İngilizce’nin tek eğitim dili olduğu bir kurumda tamamlayan adaylar, İngilizce yeterlilik sınavı başvuru şartlarından muaf olma talebinde bulunabilirler. Fakat sınav için İngilizce dil yeterliliği feragatnamesi talep eden adayların ayrıca bir yeterlilik belgesi yüklemeleri gerekir.

Üniversite, 1812 Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı Yukarı Kanada’yı savunmaktan sorumlu olan General Isaac Brock unvanını taşıyor.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

CARLETON UNIVERSITY

Ottawa’da bulunan Carleton University, 1952’de kurulmuştur. Çok çeşitli branşlarda 65’ten fazla akademik program sunan bir devlet üniversitesidir. Ayrıca mühendislik, endüstriyel tasarım, sosyal bilimler, uluslararası ticaret ve daha pek çok alanda başarısı ile bilinir. 28.000’den fazla öğrencisi vardır ve  ayrıca % 18’e uluslararası öğrencileri kabul etmektedirler.

Kanada’da University of Winnipeg, Memorial University ve Concordia University gibi birkaç IELTS sınavı gerektirmeyen üniversite daha vardır.

Üniversite hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

 

 

HİNDİSTAN

Malezya ve Hindistan gibi Asya’daki birçok ülkenin de çok iyi bir eğitim verdiği bilinmektedir. Hindistan eğitim, yemek, konaklama, vb. konularda düşük maliyetli olduğundan, eğitim olmak için popüler bir yer haline geliyor. Hindistan’da bazıları özel, bazıları devlete ait seçilebilecek çok sayıda üniversite bulunmaktadır. The University of Delhi ve University of Mumbai eğitim alabileceğiniz en prestijli üniversitelerden bazılarıdır. Bu üniversitelerde, yerel programlar dışındaki tüm programlar İngilizce olarak öğretilse de, İngilizce sınavlarının geçmesi gerekmez.Birçok uluslararası öğrencinin herhangi bir giriş sınavına girmesi gerekmez. Ancak, uluslararası öğrencilerin ücretleri Hintli öğrencilerin ücretlerine göre çok daha yüksektir.

Listemizde, herhangi bir IELTS veya TOEFL sınavı gerektirmeyen bazı ülkeler ve üniversiteler bulunmaktadır. Diğer ülkelere örnek verecek olursak; Avustralya, İtalya, Malezya, Hollanda, Norveç ve hatta Belize’de de IELTS veya TOEFL sınavı gerektirmeyen üniversiteler bulmak mümkün!

 

Hilal Gelgi 

Proje Yönetimi Okulu Editörü

 


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı