BlogYurt Dışı Eğitim

Hollanda’da İş Bulmak ve Yerleşmek Zor Mu?

Avrupa’nın kalbinde yer alan Hollanda, güçlü ekonomisi ve uluslararası ticaret ağıyla çalışmak ve yaşamak isteyenler için oldukça popüler bir ülkedir. Her yıl, tüm dünyadan genç girişimciler, yatırımcılar ve kalifiye işçileri kendine çeken Hollanda, uluslararası işletmeleriyle çalışmak için gelenlere samimi ve çok kültürlü bir ortam sunuyor.

Yurt dışında eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Hollanda’da iş bulmak zor mu?

Hollanda’da göçmen olarak iş bulmak, bazen kolay bazen de zorluklarla karşılaşabileceğiniz bir süreç olacaktır. Avrupa’nın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biri olan Hollanda’da konut sıkıntısı olduğu gibi ev ve iş arayan insan sayısı da oldukça yüksektir. Ancak Hollanda’da iş bulmak imkansız da değildir. Bunun için çok sayıda işe alım ajansı vardır ve biraz da olsa iş bulma mücadelenizde size yardımcı olacaklardır.

Dil şartı var mı?

Hollanda’da çalışmak için Hollanda dili bilmeniz gerekmiyor, ancak Hollandacayı akıcı bir şekilde konuşabilmek birçok fırsat yaratacaktır. Bunun yanında çoğu uluslararası şirket İngilizceyi şart koşarken çalışacağınız sektörlere bağlı olarak, Almanca ya da Fransızca gibi başka dillerde de şans bulabilirsiniz.

Hollanda’da iş bulmaya hazırlanırken yapmanız gerekenler nelerdir?

Hollanda’da çalışmak ve yaşamak istiyorsanız, önceden hazırlık yapmanız ve planlı bir şekilde ilerlemeniz önemlidir. Listenizin başına Hollanda çalışma vizesi ve oturma iznini almalısınız. Zira ülkede bir işe başvurup kabul aldıysanız ve 3 aydan fazla kalacaksanız MVV adı verilen Hollanda oturum iznine başvurmalısınız.

Oturum izni için gerekli belgeler nelerdir?

 • Biyometrik fotoğraf
 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Diploma, dil sertifikası gibi belgeler

Hollanda oturum izni nasıl alınır?

Hollanda’da çalışmak için uzun süreliğine kalmayı planlıyorsanız, Hollanda Konsolosluğuna D Tipi Vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Böylelikle oturum izni talep edebilirsiniz. Konsolosluk size oturum izni yerine geçerli olacak Geçici Oturma İzni belgesi yani MVV verecektir. Bir işte çalışmak ya da iş kurmak için Hollanda’ya gittiğinizde de MVV belgenizle Hollanda oturum iznine başvurabilirsiniz.

Sitemize üye olarak Hollanda’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Hollanda oturum izni türleri hangileri?

Hollanda’da çalışmak istiyorsanız, bir oturum iznine sahip olmanız gerekiyor. Peki, hangi izin türüne başvurmalısınız? Bu kriter, bulduğunuz işe bağlıdır.

 • Kurum içi transferler
 • Yetenekli göçmen
 • Avrupa mavi kartı
 • Araştırmacı

Hollanda’ya nitelikli göçmen statüsünde gidebilir misiniz?

Hollanda’da çok yetenekli bir göçmen olarak çalışmak istiyor ve AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız, belli koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Buna göre;

 • Hollanda’daki bir işverenden ya da araştırma kurumundan iş sözleşmesi
 • Yeterli gelir
 • Anlaşmaya varılan ücret

Hollanda’da iş piyasası nasıl?

Hollanda’da göçmenlerin çalışabilmesi için çok sayıda uluslararası ve çok uluslu şirket var. ING Group, Royal Dutch Shell Group, Philips, Unilever bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda ülkede, son yıllarda tarım ve gıda, yaratıcı endüstriler, kimya, bilişim, lojistik, enerji gibi çok sayıda sektörde büyüme kaydedilmiştir. Bunun yanında Hollanda, avantajlı vergi koşulları ve istikrarlı ekonomisi ile yabancı yatırımcıların da gözdesidir.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu