Blog

Hollanda’da Başvurabileceğiniz Burs Seçenekleri

hollanda-egitim

Hollanda’da AB ülkelerinden gelen öğrenciler, yerli öğrencilerle aynı destek seçeneklerine sahiptir ancak AB ülkelerinden olmayanlar için de çok sayıda burs ve finansal destek seçenekleri vardır. Hollanda’da sizi doğru yöne yönlendirecek temel burs seçenekleri hakkında, aşağıdaki listemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 

Eğer hiçbirinin şartları size uygun değilse, endişelenmeyin! Üniversite broşürlerine göz atın ve üniversitenizi bulun.

>>>Konaklama, giriş koşulları ve burslar hakkında ayrıntılı bilgi almak için üniversite broşürlerini indirin>>>

Destek Kurumları

Nuffic

Hollanda hükümetinin sunduğu burs seçenekleri sınırlı olsa da, uluslararası öğrenciler, yükseköğretim alanında uluslararası işbirliğiyle ilgilenen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Nuffic’ten kendilerini yönlendirme konusunda yardım alabilir. Nuffic; Hollanda hükümeti, AB ve çeşitli bireysel kuruluşlar ve şirketler adına çok sayıda burs program yürütür.

Ev Sahibi Üniversite

Burs programlarının çoğu ev sahibi kurumunuz aracılığıyla doğrudan yürütülür. Burs programlarının kendi öğretim programları dikkate alınarak hazırlanması sebebiyle, burs ararken önce ev sahibi kurumunuza danışmalısınız, böylelikle ihtiyaçlarınıza uyan bir seçenek bulmak daha mümkün olacaktır. Hollanda üniversiteleri uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaya alışıktır; dolayısıyla finansal destek arayışınızda size yardım sağlama konusunda deneyimli olacaklardır. Burslar genellikle akademik başarıya göre verilir ve genellikle öğrencilerin belirli bir alanda öğrenim görüyor olmalarını gerektirir.

Dış Destek

Şirketler veya kuruluşlar tarafından verilen dış destekler için de arama yapabilirsiniz. Bu programlar, genellikle öğrencilerin o şirketin faaliyet gösterdiği alanda öğrenim görüyor olmalarını gerektirir veya öğreniminiz tamamlandıktan sonra belirli bir süre boyunca kendileri için çalışmanız yönünde bir şart koyabilirler.

Bu tür bursları StudyPortals veya Uluslararası Burslar gibi arama motorlarını kullanarak arayabilirsiniz veya en basitinden şirketin, kuruluşun veya çalışma alanınızın adını yazarak arama yapın ve ilgili bağlantılara yönelin.

Burslar

Hollanda Burs Programları (NFP)

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen, bu program yetenekli çalışanların eksiklerini gidermeyi amaçlar. Program, en az 3 yıl alanında deneyimli çalışanların belirli bilgi ve beceriler kazanmalarına imkân tanır, ardından bu kişiler çalıştıkları kuruluşları geliştirmeye ve güçlendirmeye katkı sağlayabilir.

Finansal destek koşullarını yerine getirebilmek için işvereniniz tarafından aday gösterilmeniz ve ayrıca ya 9-24 ay süren İngilizce bir yüksek lisans programına, kısa süreli (2-52 hafta) bir İngilizce Dil programına (bazı durumlarda Fransızca dil programı) veya bir kısmı Hollanda’da bir kısmı kendi ülkenizde tamamlanacak olan bir doktora programına kabul edilmiş olmanız gerekecektir.

Başvuru yapanların, Hollanda’da öğrenim süreçlerinde ev sahibi kurum içerisinde geliştirmeyi umdukları becerilere dair ihtiyaçlarını açık bir şekilde kanıtlamaları gerekecektir. Öğrenim programınızı tamamladıktan sonra işvereninizle bağınızı sürdürmeniz ve bu becerileri uygulamaya koymanız gerekir.

Kazanılan burs öğrenim süreciniz boyunca devam eder ve öğrenim harçlarınızı, vize masraflarını, seyahat masraflarını, sağlık sigortası masraflarını ve Doktora araştırmalarınıza ilişkin tüm masrafları karşılar.

Başvuru yapmak için Hollanda’da bir öğretim programına kabul edilmeniz ardından da Hollanda’da Öğrenim sayfasında belirtilen tüm gerekli belgeleri toplamanız gerekir. Buna, neden seçtiğiniz programda öğrenim görmek istediğinizi ve becerilerinizin işvereninize nasıl fayda sağlayacağını veya ülkenizdeki belirli beceri ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı açıklayan bir motivasyon mektubu dâhildir. Bu belgelerin tamamını bilgisayara yükleyerek, başvurunuzu Online Burs sistemi üzerinden teslim etmeniz gerekir. Değerlendirme kriterleri oldukça detaylıdır aynı zamanda öğrencilerin olabildiğince erken başvuru yapmaları önerilir. Örneğin, 2014 akademik yılının ilk dönemine başlamak için, başvurular 1 Aralık 2013 ile 4 Şubat 2014 arasında kabul edilmiştir.

Amsterdam Mükemmellik Bursları (AES)

Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk, İktisat, İşletme, Fen, İletişim, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarında Doktora programlarına kabul edilen AB ülkeleri dışında olan öğrenciler bu bursa başvurabilir.

Başvuru yapabilmek için öğrenciler, Lisans programlarında ilk %10 içerisinde yer almalıdır ve seçtikleri programda neden öğrenim görmek istediklerini ve tamamladıkları gönüllülük ve toplum çalışmalarının detayları açıklayan kişisel bir yazının yanı sıra 2 referans mektubu sunmaları gerekir. Aynı zamanda ya IELTS sınavından 7.0 almaları ya da TOEFL sınavından genel olarak en az 100 puan (her bir kısımdan en az 22) almaları gerekir.

Son başvuru tarihleri kuruma göre, yıldan yıla değişir ancak örneğin 2014 yılında 15 Ocak 1 Şubat arası gerçekleşmiştir. 25.000€ değerinde olan bu burs (34.713 US$), bir akademik yıl boyunca tüm öğrenim harçlarını ve yaşam giderlerini kapsar. Yılın sonunda öğrencilerin bursu yenileme imkânları vardır.

Başvuru koşulları ve seçilme kriterleri öğrenim programınızın bulunduğu fakülteye göre değişebilir. Örneğin, Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde bir programı tamamlayan öğrencilerin kişisel bir dilekçenin yanı sıra tüm gerekli evrakları toplayarak bunları doğrudan üniversiteye posta yoluyla göndermeleri gerekir; Psikoloji Yüksek Lisans Mezunlarının ise ek olarak online bir başvuru formu doldurmaları gerekir.

Yurt dışı eğitimle ilgili aklınıza takılan tüm sorular için ücretsiz danışma hizmetinden yararlanın ve uzmanlarla görüşün.

Kaynak: Hotcourses Türkiye


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı