BlogYurt Dışı Eğitim

Hırvatistan Üniversite Lisans ve Yüksek Lisans Eğitim Rehberi

Hırvatistan, güzel sahili, Akdeniz ve Güneydoğu Avrupa cazibesi, zengin tarihi ve kültürel mirası ile ünlü bir ülkede okumak isteyen öğrenciler için ideal bir yerdir.

 

Bir bakışta Hırvat yüksek öğrenimi

Hırvatistan’ın ülkenin her yerinde, Hırvatistan’ın muhteşem Adriyatik kıyısındaki 36’sı olmak üzere toplam 128 yükseköğretim kurumu var! Hırvatistan’ın en büyük üniversitesi, 75.000’den fazla kayıtlı öğrencisi olan Zagreb Üniversitesi’ni Güneydoğu Avrupa bölgesindeki en büyük üniversitesi konumunda! Zagreb Üniversitesi aynı zamanda bölgedeki en eski üniversitedir (1669 yılında kurulmuştur).

Hırvatça konuşan (veya dili çalışmakta olan) aday öğrenciler için, Hırvatistan’daki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek için çok çeşitli derece programları veya değişim programları mevcuttur.

Hırvatça konuşmayan (veya dili çalışmayan) aday öğrenciler için eğitim olanakları da mevcuttur. Bir yandan, bazı yükseköğretim kurumları dönem dersleri, bir aylık kurslar veya yaz okulları olarak Hırvatça dil kursları sunmaktadır. Öte yandan, bazı yükseköğretim kurumları yabancı dillerde (bir veya iki yarıyıl süren) özel kurslar sunmaktadır ve orada İngilizce ve diğer yabancı dillerde öğretilen bazı lisans programları bulunmaktadır.

 

Seyahat ve keşif fırsatı

Hırvatistan’ın Güneydoğu Avrupa’daki coğrafi konumu, doğal, tarihi ve kültürel çeşitliliği ile birleşince, onu ulusal ve bölgesel keşifler için ideal bir yer haline getirmektedir. Eğitim deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın yanı sıra Hırvatistan’daki zamanınızı Hırvat kıyısını, dağlarını ve doğal parklarını keşfetmek için kullanabilirsiniz. Vaktiniz varsa, Avusturya, İtalya, Macaristan, Slovenya, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ gibi, araba, otobüs veya trenle kolayca ulaşılabilen yakındaki ülkeleri bile ziyaret edebilirsiniz.

 

Açık ve çok dilli ortam.

Son olarak, sıkı sıkıya bağlı bir topluluğa sahip nispeten küçük bir ülke olmasına rağmen, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Avrupa Komisyonu tarafından 2005 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Hırvatistan’daki insanların% 49’u İngilizce,% 34 Almanca,% 14 İtalyanca,% 4 Fransızca ve Rusça ve% 2 İspanyolca konuşuyor. Bu kültürel çeşitlilik aynı zamanda hızlı bir şekilde uyum sağlamanıza ve çalışma deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Neden Hırvatistan’da eğitim görmelisiniz?

İkili sistem: üniversite ve mesleki çalışmalar

Hırvatistan ikili bir yükseköğretim sistemine sahiptir, yani aday öğrenciler iki tür yükseköğretim çalışması arasında seçim yapabilir:

Yalnızca üniversitelerde yürütülen akademik programlardan oluşan üniversite çalışmaları

Politeknik veya uygulamalı bilimler kolejlerinde yürütülen profesyonel programlardan oluşan mesleki çalışmalar (istisnai olarak, profesyonel programlar üniversitelerde de uygulanabilir).

Hırvatistan’da hem kamu hem de özel yüksek öğretim kurumları vardır.

Hırvat üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir. Bununla birlikte, Hırvatistan’da üç özel üniversite ve çok sayıda uygulamalı bilimler kolejinin kurulmasıyla özel üniversite eğitimi gelişmeye başlamıştır.

Mesleki eğitim veren yükseköğretim kurumları ile ilgili olarak, tablo daha çeşitlidir. Hemen hemen tüm politeknikler kamu kurumları, uygulamalı bilimler kolejlerinin çoğu özel kurumlardır. Hem politeknik hem de uygulamalı bilimler kolejleri birinci ve ikinci aşama mesleki eğitim programları sağlar – bu kurumlar program türlerinde değil, yalnızca sağladıkları eğitim programlarının sayısında farklılık gösterir.

HIRVATİSTAN RESMİ EĞİTİM SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ücretler

Hırvatistan’daki eğitim programları için öğrenim ücretleri her yükseköğretim kurumu tarafından belirlenir. Öğrenim ücretlerinin seviyesi, çalışma programının türüne ve süresine bağlıdır. Bu nedenle, aday öğrencilerin, öğrenim ücretleri hakkında kesin bilgi için ilgilendikleri yüksek öğretim kurumuyla doğrudan iletişim kurmaları önemlidir.

Uluslararası lisans öğrencileri için öğrenim ücretleri, yüksek öğretim kurumu ve çalışma alanına göre değişir. Beşeri bilimler ve sosyal bilimler lisans programları için öğrenim ücretleri yılda 6.000 Kuna (yaklaşık 800 EUR) ila 16.500 Kuna (yaklaşık 2.200 EUR) arasında değişebilir, teknik bilimler için öğrenim ücretleri yılda yaklaşık 22.000 Kuna (yaklaşık 3.000 EUR) ve bilimler ve tıbbi eğitim için öğrenim ücretleri yılda yaklaşık 27.000 Kuna’dır (yaklaşık 3.600 EUR).

Lisansüstü ve lisansüstü programlara yönelik öğrenim ücretleri, önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden, doğrudan yükseköğretim kurumlarından talep üzerine alınmalıdır.

 

Burslar

Her yıl, yurtdışındaki Hırvat vatandaşları ve Hırvat yüksek öğrenim ve bilim kurumlarındaki uluslararası öğrenciler ve araştırmacılar için ikili programlar aracılığıyla sınırlı sayıda burs verilmektedir. Başvuru için çağrılar, bir sonraki akademik yılın takvim yılının başında yayınlanır.

2020/2021 akademik yılı için Başvuru Çağrısı aşağıdaki adreste bulunabilir: https://www.mobilnost.hr/en/content/bilateral-programmes-of-mobility-in-higher-education/

Hırvatistan Bilim ve Eğitim Bakanlığı ile Hareketlilik ve AB Programları Ajansı aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarına burs vermektedir:

Belçika (Flanders), Bulgaristan, Çin, Almanya (Bavyera), Yunanistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Makedonya, Karadağ, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, İspanya, Türkiye ve Ukrayna.

 

İmzalanan ikili anlaşmalara dayanarak, aşağıdaki kategoriler altında gelen öğrencilere, öğretmenlere, akademisyenlere ve araştırmacılara burs verilmektedir:

  • yurt dışında Hırvatça öğrencileri için bir dönemlik çalışma
  • dönem / kısmi çalışmalar (3-10 ay)
  • lisans / yüksek lisans çalışmaları
  • tam doktora programı (36 ay) / kısmi doktora çalışmaları (12 ay)
  • doktora sonrası çalışmalar, araştırma (1-10 ay)
  • araştırma ziyareti (3-21 gün veya 1-10 ay)
  • yaz Kursu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu