Blog

Her Girişimcinin Ziyaret Etmesi Gereken 15 Site

Başarılı bir girişimci olmak, pek çok konuyu bilmek zorunda olduğunuz anlamına gelir; özellikle de şirketiniz yeni başlamışsa ve ihtiyacınız olan alanlarda yeterli elemanınız yoksa…

Yeni bir işe başlamak için gerekli olan yeni vasıfları öğrenmek pahalıya mal olabiliyor, neyse ki girişimcilik, yüksek kalite, muhasebe, iş kurma gibi konularda ücretsiz online eğitim kaynakları oldukça fazla. Pazarlama, girişimcilik, iş idaresi ve diğerleri hakkında daha fazlasını öğrenebileceğiniz mevcut kaynakları aşağıda sıraladık.

1- CodeAcademy

Bu harika kaynak sizlere; HTML, CSS, Javascript ve PHP gibi programlama dillerini öğrenmenize yardım etmek için ücretsiz interaktif programlama oturumları sunuyor. Ücretsiz hesabınızla ilerleyebildiğiniz yere kadar olan çalışmalarınızı saklayabiliyorsunuz. Kod öğrenmek; girişimcilerin eğer bir geliştiricileri yoksa ve kendi sitelerini ya da ürünlerini (uygulamalar gibi) yaparken bir hata meydana geldiyse bu hatayı düzeltmesine yardım eder.

2- HubSpot Academy

Bu ücretsiz sertifika programı sizlere, içerik pazarlama, web site optimizasyonu, açılış sayfası ve hedef besleme kurslarını sunar. Bu beceriler, kendi işlerini ve online mevcudiyetlerini büyütmek isteyen işletme sahipleri için bir zorunluluktur.

 

 

 

3- Moz

Eğer web sitenizin mümkün olduğunca görünür olduğundan emin olmak için arama motoru optimizasyonunu öğrenmek istiyorsanız, SEO lideri MOZ’un kaynaklarını kontrol edin. Ücretsiz Moz Academy’nin yanı sıra burada; canlı veya önceden kaydedilmiş web seminerleri, yeni başlayanlar için SEO kılavuzu, sosyal medya ve link inşası da vardır.

 

 

 

4- LearnVest

En başarılı girişimciler hem iş hem kişisel anlamda parayı nasıl yöneteceklerini bilirler. Son derece uygun finans derslerine sahip olmanın yanı sıra, LearnVest “Daha iyi para alışkanlıkları kazanmak” ve “ bütçe yönetimi” gibi ücretsiz bazı dersleri de sunar.

 

 

 

5- Niche Uzman Kursları

İşe nasıl başlayacağını ya da uygun bir ortamda daha iyi hale nasıl getireceğini öğrenmek isteyen girişimcilere yardım etmek için internette, eğitmenlik reklamları yapar. İş kurmak üzerine olan ücretsiz kurs ve e-kitaplara sahip bazı büyük eğitmenler ve kuruluşlar Natalie Macneil ve MyOwnBusiness ‘ı  da içerir. Size uygulanabilir bir tanesini bulmak için “uygun anahtar sözcük” + “iş kursu” şeklinde aramayı deneyin.

 

 

 

6-  edX

“Finansal Analiz ve Karar Verme” ve “Girişimcilik 101: Müşteriniz kim?”  gibi çeşitli konulardaki başlıklar üzerine şu anda 300 tane kursa sahip ücretsiz bir sitedir. Bu kurslar sadece genel  işletmeleri kapsamaz, büyük veri ya da çevre korunması gibi sizin endüstrinize de uygulanabilir becerileri öğrenmenize yardımcı olur.

 

 

 

7- Khan Academy

Matematik, bilim, sanat, teknoloji ve daha da fazlasını herkesin erişimine izin verecek şekilde tasarlanmış ücretsiz bir eğitim kaynağıdır. Pratik kullanımda eğitiminize ekleyebileceğiniz 100.000’den fazla interaktif alıştırma vardır. Kursların çoğu üniversite öğrencilerine yönelik olmasına rağmen, vergiler ve muhasebe gibi herkesi ilgilendiren kurslar da vardır.

 

 

 

8- MIT Open Coursware

MIT’de öğretilen mevcut kurslar vardır ve sizin takdirinizle sitede ücretsiz olarak görüntülenmeye ve okunmaya sunulmuştur. Bu okul,  yeni işyeri sahiplerinin yararına olacak mevcut kursları listeleyen girişimcilik sayfalarını bir araya getirir.

 

 

9- Kutztown Unıversıty of Pennyslvania

Bu üniversite; iş planlama, operasyon, yönetim ve küçük işletme vergisi gibi konuları da içeren girişimcilere uygulanabilen 100’den fazla ücretsiz üniversite dersine sahiptir.

 

 

 

10- Coursera

MIT’s Open Courseware’a oldukça benzeyen bu site, hemen hemen 10 milyon kullanıcıya ücretsiz kurs sunan 114 eğitimci partnere sahiptir. Vanderbilt Üniversitesi’nden “Klinik araştırmalar için veri yönetimi”  ve Maryland Üniversitesi’nden “Girişimciler için inovasyon: fikirden piyasaya”  gibi özel konuları bir araya getiren çok özel kursları vardır.

 

 

 

11- Open Culture

Bu site başlı başına eğitsel bir platform değildir ama internet üzerinden ücretsiz kaynakları toplar ve paylaşır. Sitedeki “ücretsiz 150 online iş kursu listesi” harika bir kaynaktır. Sitede ayrıca; sesli kitapların, sertifika kurslarının ve diğer online kursların listesi de bulunmaktadır.

 

 

 

12- Youtube

YouTube, hayal edebileceğiniz her şey hakkında video bulabileceğiniz dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. İş kurma üzerine TED Talk tarafından hazırlanan sunumların da olduğu bu site, ücretsiz harika bir kaynaktır.

 

 

 

13- Alison

Google, Microsoft ve Macmillan gibi günümüzün en tanınmış isimlerinden online ücretsiz kursları sunan bir platformdur. 4 milyon kullanıcı ve hali hazırda 600’den fazla kursuyla; ekonomi okuryazarlığı, kişisel gelişim ve girişimcilik becerileri gibi konuları kapsar.

 

 

 

14- Saylor

Saylor Vakfı, ücretsiz eğitim kursları sunar ve uygun referanslar sağlamak için tanınmış kolej ve üniversitelerle çalışır.

 

 

 

15- Podcasts

Resmi bir kurs olmamasına rağmen podcastler daha iyi bir girişimci olmak için şaşırtıcı bir yoldur. Podcastler bilgisayarınızda akış aracılığıyla (eğer podcast buna izin veriyorsa), IOS ve android için hazırlanmış Podcast Republic gibi uygulamalar iTunes aracılığıyla dinlenebilir. “Entrepreneur of Fire” gibi podcastler binlerce dinleyici kazanmış olup, günümüze uygun bilgi ve stratejileri öğrenmenin de en iyi yoludur.

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu