Blog

Hangi Üniversite Bölümü Hangi Avrupa Ülkesinde Okunmalı

Yurt dışında üniversite, yüksek lisans veya doktora eğitimi bir çok Türk öğrencinin hayali! Hangi bölüm hangi ülkede okunmalı sorusu bir çok öğrencinin cevap aradığı bir soru! Sizin için hangi bölümlerin hangi Avrupa ülkesinde okumanın avantajlı olduğunu araştırdık!

 

Mühendislik

avrupa-muhendislik

 

Fen Bilimleri mezunu öğrencilerin tercihlerinde üst sıralarda bulunan mühendislik bölümünü Avrupa’da okumak istiyorsanız Hollanda ve Almanya sizin için harika bir tercih olacaktır. Özellikle inşaat mühendisliği bölümünü okumak istiyorsanız Almanya bu konuda Avrupa’nın en iyi ülkesi! Dünyanın en iyi 53. Üniversitesi konumunda bulunan Technische Universität München mühendislik bölümü Almanya’nın en iyisi. Hollanda’da ise Delft University of Technology İnşaat Mühendisliği bölümü dünyanın sayılı teknik bölümlerinden biri. Ayrıca tekstil, elektrik –elektronik ve makine mühendislikleri konusunda hem Almanya hem Hollanda akademik açıdan çok üst düzeydedir. Yenilenebilir çevre teknolojileri, iklim değişiklikleri, su ayak izi çalışmaları, karbon ayak izi çalışmalarının Hollanda üniversitelerinde yaygın olmasından dolayı Çevre Mühendisliği bölümünde de Hollanda iyi bir seçim olacaktır.

 

Mimarlık

avrupa-mimarlik

Mimarlık bölümü okumak isteyen birine “Mimarlık bölümünü nerede okumak istersin “ diye sorulsa eminiz ilk 3 tercihinden biri kesinlikle İtalya olurdu. Roma mimarisi, tarihi, anıtlar ve mimari yapıları ile ünlü İtalya’da mimarlık bölümü okumak uygulamalı bilimler açısından çok avantajlıdır. Politecnico di Milano ( Milano Teknik Üniversitesi ) ve Politecnico di Torino üniversiteleri mimarlık ve tasarım bölümleri açısından Avrupa’nın en iyilerindendir! İtalya’da mimarlık eğitimi ve başvuru kriterleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Sosyal Bilimler

Türkiye’de hem öğretim açısından hem de iş bulma açısından geride kalmış bir bilim dalı! Sosyal bilimler okumak istiyorsunuz ve hem akademik kariyer açısından hem de iş kariyeri açısından parlak bir gelecek istiyorsanız Hollanda ve İsveç sizin hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz ülkeler! İsveç ve Hollanda’da gelişmiş demokrasi ilkeleri, cinsiyet eşitliği konusunda hassaslıklar ve siyaset bilimi-sosyoloji alanında çalışmalar iki ülkeyi sosyal bilimler bölümü açısından ön plana çıkarmaktadır. Hollanda’da Leiden University ve University of Amsterdam Politika ve Siyaset Bilimi bölümünde dünyanın en iyi 50 üniversitesi içerisindedir. İsveç; politik istikrarın ve siyasetin liberal temelde yaşanan bir ülke olmasından dolayı sosyal bilimlerde akademik açıdan üst düzeydedir. İsveç’te bulunan 4 sosyal bilimler üniversitesi dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır. Sosyal Bilimler bölümünü Avrupa’da okumak istiyorsanız http://www.hotcourses-turkey.com/sweden/ ve http://www.hotcourses-turkey.com/netherlands/ adreslerinden eğitim detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

Fransa da psikoloji ve politika bilimi için uygun bir ülkedir. Fransızca’nın diplomaside yaygın olarak kullanılması ve akademik çalışmaların yoğun gerçekleştirilmesi Fransa’nın sosyal bilimlerde tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

Tıp

tip-avrupa

Giderek daha fazla sayıda İtalya üniversitesi tamamen İngilizce eğitim verilen tıp programları sunmaya başlamaktadır ve bu da uluslararası öğrencilere İtalya’da tıp derecesi alma imkânı tanır. Universita degli Studi di Milano gibi belirli üniversiteler, mezunların tüm Avrupa genelinde tıp alanında çalışabilmeleri için Avrupa Tıp Doktorluğu Derecesi verir.

İtalya’da tıp okullarının ücretleri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’a kıyasla genellikle daha uygundur. Ancak İtalya’da öğrenim harçları size biraz pahalı görünse bile daima, özel bağışçılar ve İtalyan hükümeti aracılığıyla sunulan mali yardımlara ve burslara başvurabilirsiniz.

İngiltere de tıp eğitimi konusunda tercih edebileceğiniz bir diğer ülke! İngiltere’de tıp eğitimi Türkiye ile benzerlik gösterip Amerika ve Kanada sistemlerinden tamamen farklıdır. Amerika ve Kanada’da tıp eğitimi öncesi bir lisans derecesi istenirken İngiliz sisteminde lise eğitimi sonrası tıp eğitimine direkt başlanıyor olması İngiltere’yi giriş koşulları anlamında daha avantajlı kılmaktadır. İngiltere’de tıp eğitimi veren üniversitelerden University of Sheffield ve University of Bristol’ı önerebiliriz. İngiltere’deki üniversitelerin broşürlerini ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. İtalya’da eğitim için http://www.hotcourses-turkey.com/italy/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İşletme / İktisat / Ekonomi

avrupa-isletme

Türkiye’de en çok kontenjanı olan okullardan biri olan İİBF, bu oranı iş bulma oranlarında ve eğitim kalitesinde yakalayamıyor. Bir çok Türk öğrenci işletme – iktisat – ekonomi gibi bölümleri Avrupa’da okumak istiyor! Bu bölümleri Avrupa’da okuyabileceğiniz ülkelerden biri Fransa.

 

Fransa’da İşletme Okumanın Avantajları:

 • Fransa’nın ana dili Fransızca sosyal bilimlerde ön plana çıkan bir dildir.
 • Fransa Avrupa Birliği ülkelerinden biri olarak güçlü ekonomik yapısı ile öne çıkmaktadır.
 • Fransa’da lisans olarak İşletme okuduğunuzda yüksek lisans konusunda avantajınız bulunmaktadır.
 • Fransa eğitim sistemi İşletme yüksek lisansında kalite ile ön plana çıkmaktadır.
 • Fransız eğitim sistemi her öğrenciye eşit şartlarda davrandığından dolayı yabancı öğrenciler zorluk çekmez.
 • Üniversitelerin kütüphaneleri geniş ve ayrıntılı olduğundan dolayı literatür ve arşiv tarama konusunda İşletme ve Ekonomi kaynaklarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • İnter disipliner eğitim anlayışı temelinde birçok mühendislik öğrencisi Fransa’da İşletme ve Ekonomi yüksek lisansı yapmaktadır.
 • Fransa’da İşletme ve Ekonomi eğitimi sırasında staj ve uygulamalı alanlarla ilgili teşvikler bulunmaktadır.

 

Fransa’da işletme eğitimi hakkında daha fazla bilgiyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

62 Yorum

  1. Almanya ve İngiltere de tavsiye ederiz, özellikle İngiltere MBA fırsatları açısından oldukça zengin, Almanya’da her ne kadar mühendislik ünlü olsa da işletme kaynakları da oldukça yaygın.

 1. Merhaba, ben psikoloji öğrencisiyim. Fransa’da politika psikolojisi alanında yüksek lisans yapabilmem için hangi şartlar öne sürülüyor, bilgi verebilir misiniz? Bir de hangi üniversiteler daha uygun imkanlar sunuyor? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum . Teşekkür ederim.

 2. Tşkler yardımcı olduğunuz için yaşamı ucuz bi ülke ve iyi bi bölüm tercih edebileceğiniz ülkeler varmı şimdiden tşkler

 3. Meraba ben Romanya düşünüyorum ama hangi bölüm olmasında kararsızım yardımcı olabilirseniz sevinirim sayısalcı değilim .

  1. Merhaba Romanya’da Siyaset Bilimi, İşletme ve İktisat ön plana çıkan bölümler. Ancak şunu da belirtelim Romanya eğitim kalitesi açısından üst sıralarda değil.

   1. Tşkler yardımcı olduğunuz için ucuz bi ülke ve iyi bi bölüm tercih edebileceğiniz ülkeler varmı şimdiden tşkler

 4. Merhaba yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyoruz. sosyoloji ve arkeoloji alanlarında en iyi ülke ve üniversiteler neresidir acaba? teşekkür ederim.

  1. Merhaba; sosyoloji alanında Almanya, Amerika ve Fransa ön plana çıkan ülkeler, arkeoloji konusunda da İtalya ve Almanya ön planda. Daha ayrıntılı bilgi için bizimle info@abprojeyonetimi.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu