Blog

Girişimcilik ve İnovasyon İlişkisi

inovasyon ve girişimcilik

21.yüzyılın kavramları girişimcilik ve inovasyon! Girişimciliği az çok anlam olarak temellendirebiliyoruz ancak inovasyon çok duyduğumuz, çok kullanılan bir kavram olmasına rağmen ne kadar içeriğini doldurabiliyoruz?

Yeni ürün geliştiren, yaratıcı fikirler ortaya koyan, farklılık yaratan kişilerin daha başarılı olduğu ortada. Öncelikle ” İnovasyon Nedir” makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum. Makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Girişimcilerin; sermaye ve fon sıkıntısından sonra gelen en önemli problemlerinden biri sürdürülebilirliktir. Bir çok girişimci; işletmelerini ve girişimlerini sürdürememektedir ve fikirlerini pratiğe geçirme konusunda sıkıntı çekmektedir. Girişimci; fikir aşamasında bir farklılık ve inovasyon oluşturamıyorsa bunu mutlaka yönetim politikaları ve üretim sürecinde inovasyon gerçekleştirerek gidermelidir. Örnek vermek gerekirse; bir çok kişinin yaptığı bir işe başlayacaksınız – cafe işletmesi – çevrenizdeki cafeleri inceleyerek onlardan farklı yönlere eğilimde bulunarak ve farklı bir hedef kitle belirleyerek başarılı olma yoluna gidebilirsiniz. Girişimci kişinin başarılı olma sebeplerinden en ön planda gelen değerler girişimci ruhu ve her yönden sistematik bir inovasyon süreci uygulamasıdır. İnovasyon – yenilikçilik – denince akla  bir şey icat etmek, belirli bir ar-ge sürecinden sonra ortaya yeni bir ürün çıkartmak geldiği doğrudur. Ancak inovasyon kavramının içerdiği anlamlardan biri de farklılık yaratmaktır. Bu konuda girişimciler; iş kurma sürecinde, yönetim organizasyonunda, halkla ve müşterilerle iletişimde, tanıtım kampanyalarında ve üretim sürecinde farklılık yaratmaları önemlidir. İnovatif düşünce tarzı ile hareket eden ve ekibini bu doğrultuda kuran bir girişimcinin başarısız olma olasılığı düşmektedir ve yenilikçilik ile beklenmedik durum ve krizlere hazırlıklı olmaktadır.

Avusturyalı yazar, konuşmacı, danışman, öğretim üyesi ve yönetim bilimci Drucker; girişimcilerin yaşadığı başarısızlıklardan inovasyon çıkartabileceklerini belirtmektedir. Girişimci ve inovasyon ilişkisi konusunda çalışmaları ile tanınan Drucker; girişimcilerin yaşadığı olumsuz ve beklenmedik olayların değerlendirilmesi ve ders alınması halinde bir sonraki dönemlerde kişiye inovatif yetenekler oluşturabileceğini savunmaktadır.

İnovasyon sürecinin girişimcinin iş planı ve uygulamalarında zamanlaması ve planlaması da önemlidir. Bir çok girişimci inovasyon sürecinde acele etmekte ve beklediği sonucu alamamaktadır. Zorlama bir inovasyon süreci başarıdan çok başarısızlık getirme olasılığına sahiptir.

En önemli tavsiyem; girişimcilerin iş hayatında fikirlerini uygulamaya geçirme aşamasında ciddi bir planlama süreci geçirmeleridir. Girişimcinin ilgili sektörde dünyadaki gelişmeleri takip etmesi, yenilikçi çalışmalardan faydalanması ve bu uygulamaları iş planına aktarması bile başlangıç için girişimciye çok şey kazandıracaktır.

Girişimcilik üzerine gerçekleştirdiğim röportajı izlemek için tıklayınız.

Başarılı girişimcilerin izlemesi gereken 5 video için tıklayınız.

Girişimci kadınların başarı sırları için tıklayınız.

Girişimci İş Planı Nedir tıklayınız.

Gökhan Turgut Ünal

AB Proje ve İş Geliştirme Uzmanı


1 Yorum

1 Yorum

  1. Aslı

    10 Mart 2015 at 13:18

    Girişimcilik üzerine ‘yenilikçi’ bir perspektif edinmek adına oldukça yararlı bir çalışma.. Bu tür ufuk açıcı makalelerinizin devamını dilerim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı