Blog

Fransa’da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gerek Türkiye’deki eğitim sisteminin yetersiz görülmesi, gerek kendini yetiştirme, diğerlerinden bir adım öne atmak amacıyla yurt dışı eğitim deneyimlerinin yaşanması amaçlarının güdüldüğü günümüzde her bir ülke için eğitim statüsü ayrı ayrı dikkatlice incelenmelidir. Sadece gidilen ülke bazlı değil birçok detayı ile incelenecek bu konuda araştırmalar çok önemli. Özellikle Amerika ve Avrupa’nın bu konuda en başta geldiği bir gerçek. En çok tercih edilenler arasında ise Fransa var. Peki Fransa’da eğitim her şeyiyle nasıldır? Eğer siz de Fransa’da eğitim almayı düşündüyseniz ancak yeterli bilgim yok ya da kararsızım diyorsanız işte Fransa’da eğitim hakkında bilmeniz gerekenler!

Fransa’daki Ücretsiz Üniversiteler – Artı ve Eksileri

Fransa’da bir derece almak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Öğrenci kartı yıllık olarak 5 euro tutar ve bir öğrencinin akademik yılda toplamda ödemesi gereken maksimum ücret 190 euro civarıdır. Ki aslında bu ücretler de eğer öğrenci yarar programına dahilseniz(birçok öğrenci öyledir). Fransa, bu tür ücretsiz üniversiteler konusunda tüm ülke genelinde çeşitli alternatifler sunar. Tabiki, okumak istediğiniz bölüme bağlı olarak her zaman bu ücretsiz üniversitelerde okuma şansınız olmayabilir. Böyle bir durumda ise özel üniversitelere gidebilirsiniz. Aslında bu birnevi ne kadar çok bölüm seçeneği sunulduğunu da gösteriyor.

Ücretsiz üniversiteleri duymanız sizi heyecanlandırdı değil mi? Haydi şimdi bunun artı ve eksilerine bakalım. Artılar: Öğrenciler borca girmemiş oluyor ve istedikleri taktirde parayı düşünmeden okulu bırakabiliyorlar. Eksiler: Ufak bütçeler, imkanlar.

Ücretsiz üniversiteler doğaları gereği özel üniversitelerin bulundurduğu bütçe ve ekipmanları bulundurmazlar. Bu da demek oluyor ki, herhangi bir ücret ödemeden üniversitede okuyabilirsiniz ancak belli noktalarda eğitime katkı açısından belli malzeme eksiklikleri hissedebilirsiniz. Çok fazla detaya girmeden, bilmelisiniz ki aldığınız şey için ücret ödersiniz ve bazen bu ücretsiz üniversitedeki standartlar daha pahalı olan özel üniversitelerdeki kadar yüksek olmaz. Bu herhangi bir şeye uygulanabilir: sınıflar, yönetim, öğretmenler, üniversite binaları ve ekipmanları… Ayrıca okuyacağınız üniversiteyi seçerken dünyadaki akademik sıralamada edindiği yeri araştırmak da en mantıklı yöntemlerden olacaktır.

Uluslararası Değişimler

Fransa’da öğrenim gören öğrenciler 5. dönemlerinde Kanada’ya uluslararası değişim programına gidebilirler ve bu, ücretsiz Fransız üniversitelerinin sağlayabildiği bir yarar. Birçok Fransız üniversitesi Erasmus ya da uluslararası değişim gibi imkanlar sunar öğrencilerine. Bu da demek oluyor ki, eğer bir programa kabul edildiyseniz 4 aylığına bir dönem boyunca ya da 8 aylığına iki dönem boyunca yurt dışındaki bir üniversite okuyabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu özel üniversiteler için de geçerli. Ancak ücretsiz olanlarda önemli olan nokta şu ki yurt dışında ücret ödemeniz gereken bir üniversiteye gitseniz daha asıl üniversiteniz bu ücreti karşılayacağından dolayı orada da hiçbir ücret ödemezsiniz. Gördüğünüz gibi, böyle bir şeyin bir parçası olmamak büyük şeyler kaçırmak anlamına geliyor!

Ders Programları

Fransız eğitim sistemini diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden biri ders programlarıdır. Bu yalnızca ilk, orta ve lise düzeyindeki okullar için değil aynı zamanda üniversiteler için de geçerlidir. Dersleriniz süresince, haftalık 24 ders saatine kadar katılabilirsiniz. Derslerinizi önceden seçmediğinizi bilmeniz önemli. Alanınızı ve bölümünüzü seçiyorsunuz ancak alacağınız dersler sizin tekelinizde değil. Yani ders programlarınız size hazır bir şekilde geliyor. Aslında bu durum birçok kişiyi rahatsız edebilir, nitekim ders seçimi konusunda özgürlüğünüzü kaybetmiş oluyorsunuz. Sizin almanız gereken dersler önceden bölüm programınızda belirtilir ve böylece neler işleyeceğinizi çok önceden görebilirsiniz.

 

 

Sınavlar

Yaklaşan sınavlardan daha stres verici bir şey olamaz. Ücretsiz üniversitelerde her bir ders başına iki tane sınavınız olur: biri sınıf önünde sözlü sunum şeklinde, diğeri de finali oluşturan yazılı sınav. Bu durum insanlar arasında biraz paniğe yol açabilir. Nitekim başarısız olma gibi bir şansınız ortadan kalkıyor ve hatalardan mümkün olduğunca kaçınmanız gerekiyor. Her bir sınav 20 üzerinden değerlendirilir ve dersi geçebilmek için 20 üzerinden en az 10 almanız gerekmektedir. Ayrıca akademik yıl içerisinde başarılı olarak sayılmanın da ön koşulu tüm derslerinizin ortalamasının 20 üzerinden 10 ve üzeri olması. Öğrencilerin çoğunluğu 20 üzerinden 9-12 civarlarında alır. Notlandırma sistemi ise oldukça katı: yalnızca ufak bir dilim %70 ve üzeri nota sahip olabiliyor. Tabi bu yine bölümünüze bağlı olarak değişebilir.

 

 

Öğretmen-Öğrenci İlişkileri

Fransa’da okumaya başlamadan önce öğretmen-öğrenci ilişkilerinin Fransa’da sizin alışmış olduğunuzdan çok daha farklı işlediğini bilmeniz gerekir. Diğer üniversitelerle kıyaslandığında Fransız üniversitelerinde öğretmenler ve öğrenciler arasında hiçbir bağ yoktur. Öğretmenlerin tek yaptığı derse gelip dersini anlatmaktır ve öğrencileri çok da fazla umursamazlar ve çok fazla diyalog içerisine girmezler. Tabiki istisnalar var! Ancak genel olarak öğretmen-öğrenci ilişkilerine ilişkin çok fazla beklenti içerisine girmemenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bilmeniz gerekiyor ki sınıf ortamında tartışmaya çok da fazla yer olmuyor: birçok öğretmen derslerini verip çıkıp gidiyor. Tartışmalar ve diyaloglar öğretmen-öğrenci arasında çoğu zaman sözlü sınavlarda geçer. Ayrıca belli ofis saatleri olur ve eğer bir konuda görüşmek istiyorsanız dersten sonra konuşarak ya da mail yoluyla randevu alarak bir görüşme ayarlayabilirsiniz.

Pozitif açıdan bakmak gerekirse, Fransız üniversitelerinin çoğunluğunu içeren en iyi şey herkesin başvurusuna açık olmasıdır. Amaç mümkün olduğunca çok kişiye ücretsiz eğitim sunmaktır. Seçtiğiniz üniversite uluslararası anlamda ünlü olmasa ya da sosyal aktivite yönünden çok zengin olmasa dahi, yine de yurt dışında eğitim görüp başka bir dil öğrenme fırsatınız olacaktır. Üstelik hiçbir maddiyat düşüncesi olmadan!

İlayda Bal

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu