BlogYurt Dışı Eğitim

Finlandiya Eğitim Yaşam ve Çalışma Koşulları

Uluslararası eğitim maceranıza başlamak için Finlandiya’nın doğru karar olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Peki, uluslararası öğrenciler için Finlandiya’da mezuniyetten sonra yaşam ve çalışma koşulları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Finlandiya, yüksek kaliteli eğitim, dünya çapında üniversiteler ve öğrenci merkezli destek hizmetleri ile her yıl 30.000’den fazla yabancı öğrenciye mükemmel deneyimler yaşatıyor. İngilizce öğretilen 400’den fazla derece programı sunan ülkede, özellikle işletme, bilgisayar bilimleri ve mühendislik alanları popülerdir. İstikrarlı ekonomisi ve yaşam standartları ile dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak tanınan Finlandiya hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Yurt dışı eğitim fırsatları hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Finlandiya’da eğitim ücretli mi?

Eğer AB ya da AEA ülkelerinden gelmiyorsanız, İngilizce öğretilen derecelerde eğitim almak için öğrenim ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz eğitim almak istiyorsanız da Fince ve İsveççe öğretilen programlara başvurabilirsiniz. Finlandiya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri 6.000 ila 18.000€ arasındadır. Yaşam masrafları içinse ortalama 800 ile 1.500€ arasında aylık bir bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.

Finlandiya’da okurken çalışmak mümkün mü?

Finlandiya, diğer Avrupa ülkelerine göre özellikle başkent Helsinki’de yaşamın pahalı olduğu ülkelerden biridir. Her ne kadar yabancı öğrenciler, bir üniversiteye kabul aldıktan sonra burslarla desteklense de rekabetin yüksek olduğu programlarda akademik başarıya sahip değilseniz, finansal yardımlara ulaşmanız zor olabilir.

Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz? Neyse ki, Finlandiya’da okurken çalışmak isteyen öğrencilere hükümet, haftada 25 saati geçmeyecek sürede yarı zamanlı olarak eğitim aldığınız programa uygun işlerde çalışmanıza olanak tanıyor. Okul tatillerinde ise sınırsız saat çalışabilirsiniz. Böylelikle yerel kültür ve dili öğrenerek, iş piyasasına hazır hale gelebilirsiniz.

Sitemize üye olarak Finlandiya’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Mezuniyetten sonra iş bulmak kolay mı?

Finlandiya’da iş bulmanın en hızlı ve kolay yolu Fince ve İsveççe bilmek olacaktır. Ülkede, İngilizce konuşmak bir ayrıcalık olsa da görüldüğü gibi çalışma yaşamında Fince ve İsveççe bilmek, iş bulmak için önemli bir etkendir. Aynı zamanda Finlandiya üniversiteleri, uluslararası öğrencilerin uygun bir staj ya da bölümle ilgili iş bulmalarına yardımcı olabilecek özel kariyer merkezlerine sahiptirler. Bu da iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek, bölüm seçimi yapmak ve giriş fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini ücretsiz indirin.

Finlandiya’da yabancı öğrenciler için eğitim sonrası çalışma izni seçenekleri neler?

Finlandiya, uluslararası öğrencilerin eğitimlerinin ardından herhangi bir iş türü kısıtlaması olmaksızın çalışmalarına izin veren ülkelerden biridir. Mezuniyetten sonra iş aramak için öğrenci oturum izniniz son ermeden, Finlandiya’da bir yıla kadar uzatılmış oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. İş bulduğunuzda ve çalışmaya başladığınızda ise yeni bir oturma izni alabilirsiniz.

Öğrenciler Finlandiya merkezli bir şirketten veya işverenden bir iş sözleşmesine sahip olurlarsa hemen çalışmak için Finlandiya oturma iznine başvurabilirler. Eğitim amaçlı ikamet izni uzatılabilir, ancak iş arama için ikamet izni bir yıldan fazla uzatılmaz ve yalnızca bir kez verilir. Yani iş bulamayan yabancı öğrenciler, memleketlerine dönmek zorunda kalırlar.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu