Blog

En iyi Kariyer Seçeneklerini İsteyen Öğrenciler İçin 9 Yaz Aktivitesi

yazin-ne-yapmaliyim

Herkes yaz tatilini dört gözle bekliyor: parlak gün ışığı, dondurma, tatil ve bitmeyen eğlence…

Ancak, gerçek şu ki tatiller bir haftadan sonra can sıkıcı olmaya başlayabilir ve özgürlük can sıkıntısına dönüşebilir.

Eğer okulda iyi bir öğrenci olmaya, iyi bir üniversiteye gitmeye ve hayalinizdeki işe yaklaşmaya niyetiniz varsa yaz tatilinizi harcamayın; üretken ve gelecek hedeflerinize ulaşmaya yardımcı olacak şekilde geçirin. İşte ilginç ve faydalı bir yaz tatili planlamanızda size yardımcı olacak bazı fikirler derledik.

 

 

Dönemlik İş Bulun

Gelecekten beklentilerinize ulaşmak için yaz tatili boyunca yapabileceğiniz en verimli şeylerden biri, yaz döneminde çalışacağınız bir iş bulmaktır. Kesinlikle her şey olabilir! Çünkü ne yaparsanız yapın, özgeçmişinizi geliştirmenize ve insanlarla iletişiminize yardımcı olacaktır. Daha da iyisi, ekstra birikiminiz olacak. Ne tür bir şey yapmak isteyeceğinizden emin değilseniz, işte size biraz ilham.

Seçtiğiniz meslekte iş deneyimi: Aklınızda belirli bir kariyer varsa ilgili iş organizasyonunda bazı iş deneyimleri oluşturmaya gayret edin. Örnek olarak, avukat olmak istiyorsanız, bir hukuk firmasında iş deneyimi edinmeye çalışın.

Bir dükkânda çalışın: Kulağa pek çekici gelmeyebilir, yine de bir dükkanda çalışmak müşteri hizmetleri becerinizi geliştirmenizde büyük fayda sağlayacaktır. Bu ise hangi alanda çalışırsanız çalışın, oldukça büyük bir artı olacaktır. Genel halk ile doğrudan temasta olacağınız için böyle bir işte edineceğiniz beceriler meslektaşlarınıza fark atmanızı sağlayacak, müşteri ihtiyaçlarını anlamak ve satış becerileri geliştirmek için faydalı olacaktır.

Bir çiftlikte çalışın: Çiftlikler yaz dönemlerinde genellikle ekstra yardıma ihtiyaç duyarlar. Çiftlikte çalışmak sadece açık havada vakit geçirmenizi sağlamaz, aynı zamanda temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz ve takım oyuncusu olmanızı sağlayacak beceriler edinirsiniz. Özellikle bir işletmenin nasıl işlediğini ve nasıl kara geçtiğini birinci elden deneyimleyeceksiniz.

Tur rehberi olarak çalışın: Bu herkes için geçerli olmayabilir ancak eğer turistlerin yoğun geldiği bir bölgedeyseniz neden bir rehber olarak çalışıp çalışamayacağınızı görmeyesiniz? Sadece biraz para kazanmakla kalmayıp kişiler arası iletişim becerileri geliştirecek ve kalabalık bir grubun önünde konuşma becerisi kazanacaksınız. İnan, bu özellik hem üniversitede hem de iş dünyasında oldukça işinize yarayacak. İlginç şeyleri öğrenebileceğiniz bir iş olacaktır.

Özel ders verin: Özel bir konu hakkında yetenekliyseniz, özel ders vermeyi tercih edebilirsiniz. Eğer ileride öğretmen olmak gibi bir hayaliniz varsa bu küçük yarı zamanlı size büyük bir deneyim getirecektir.

 

 

Yaz Okuluna Gidin

Akademik alanda gerçek bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız niçin okul ortamınızın stresinden uzak bir yaz okuluna gitmiyorsunuz? Bu kendinizi birkaç hafta boyunca akademik bir balonun içine sokmanıza ve sonraki dönem çalışacağınız konulara başlamanızı sağlayacaktır. Bir sonraki döneminizde üniversiteye başvuracaksanız, bir üniversite hazırlık kursuna yahut dil okuluna başlayabilirsiniz.

 

 

Kendinize bir Okuma Listesi Belirleyin

Yaz okuluyla ilgili en güzel şeylerden birisi endişelenmeniz gereken teslim tarihleri ve sınavlar olmamasıdır. Bu baskı eksikliğini ve bol zamanı avantaja çevirip biraz okumaya başlayabilirsiniz. Yapabilirsiniz, sonraki döneme hazırlanabilirsiniz. Bu size, arkadaşlarınıza göre iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Yeni dönem başladığında bilginizi daha da derinleştirip daha geniş bir bilgi yelpazesi sunarak geliştirebilirsiniz. Çalışmaya başlayın ve daha kolay bir dönemi bekleyin.

 

 

Çalışma Grubu Oluşturun

Yaz aylarında geçen bol zaman sayesinde akademik becerilerinizin körelmesi oldukça basittir. Zihninizi akademik açıdan aktif tutmanın yolu ise çalışma arkadaşlarınız düzenli bir buluşma organize etmektir. Bir kitabı temel alarak her hafta akademik tartışmalar düzenleyebilir ve notlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Yeni akademik yılda ele alacağınız konuyla ilgili konuları tartışır ve kitapları incelerseniz dönem sonunda çok iyi hazırlanabilirsiniz.

 

 

Roman Yazın

Her insan içerisinde bir roman barındırır. Yazma eylemi oldukça zorlu, vakit alan ancak ödüllendiricidir. Çok Satan olmasına gerek yok ancak sizi yaz boyunca meşgul tutacaktır. Dahası, öğrendiğiniz öz-disiplin size büyük getiride bulunacak ve okulda yazacağınız yazıları kolay gibi gösterecektir.

 

yaz-aktiviteleri

 

Yeni Bir Dil Öğrenin

İkinci bir dil iş başvurularınızda faydalı olabilirler ancak aynı zamanda size yeni beceriler kazandıracak ve öz-disiplininizi arttıracak akademik bir zorluktur. Yaz tatilinizi yeni bir dil öğrenmeye adamaya karar verirseniz başkalarıyla öğrenmeyi kolay bulacaksınız. Bir dil kursuna katılmayı deneyin, ya da özel bir öğretmen bulun. Sesli çalışma kitapları telaffuzunuzu geliştirmenizde oldukça faydalıdır.

 

 

Yeni Şeyler Deneyimleyin

Yaz tatilinizden en iyi şekilde yararlanın ve olabildiğince yeni şeyler deneyin. Deneyimlerinizin ne zaman akademik bir tartışmaya yahut gelecekteki mesleğinize uygun olabileceğini bilemezsiniz. İşte bu yaz deneyebileceğiniz yeni fikirler:

Gönülllü olun: Size bir şey ifade eden bir kurum seçin ve yararlı olurken yeni beceriler edinin.

Yeni bir hobi edinin: Hobiler sadece eğlenceli değil, size aynı zamanda öz-disiplin gibi beecriler kazandırabilirler. Bu bir spor, bir zanaat ya da bir müzik enstrümanı çalmak yahut ilginizi çeken herhangi bir şey olabilir.

Yemek yapmayı öğrenin: Yemek yapmak üniversitede işinize yarayacak bir beceridir. Birkaç tarif öğrenerek pişirme becerilerinizi geliştirin.

Film çekin: Arkadaşlarınızla bir araya gelip kısa amatör bir film çekin. Kim bilir, belki de o kadar hoşunuza gider ki kariyerinize bu yönde devam etmek isteyebilirsiniz.

Dağa tırmanın: Bu size uzun süreçte yardımcı olacak gibi görünmeyebilir ancak birkaç beceri katabilir! Zorlukların üzerinden gelme hakkında size pek çok ders verebilir.

 

 

Seyahat Edin

Yaz tatili her zaman çalışmak ile ilgili değildir. Dinlenebileceğiniz anlar yaratmak önemlidir. Tatilinizin bir kısmını seyahat ederek geçirin. Dünyanın neresinde olursa olsun pek çok hayat deneyimi kazanacak, dünyayı görecek ve gelecek hedefleriniz üzerinde çalışacaksınız. Seyahat etmek bambaşka bir bakış açısı kazandırıp ilham verebilir. Özgüven ve olgunluk geliştirir. Yurtdışındaki zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için birkaç ipucu:

Yerlilerle konuşun: Yerlilerle iletişim kurmaya zorlayın kendinizi, tercihen onların dilinde. Dil ve iletişim beceriniz gelişecek ve farklı kültürleri takdir edeceksiniz.

Tarihi öğrenin: Ziyaret ettiğiniz yerlerin tarihini öğrenin, böylece oraya orası yapan özellikleri daha iyi anlamış olacaksınız.

Turist güzergahından dışarı çıkın: Elbette görülmesi gereken yerleri ziyaret edin ancak onlarla sınırlı kalmayın. Gerçek bir deneyim istiyorsanız belirlenen rotanın dışına çıkmalısınız.

Gezi günlüğü tutun: Her günün sonunda gittiğiniz yerleri, konuştuğunuz kişileri ve gözlemlerinizi not alın. Yazmazsanız neleri unuttuğunuza şaşıracaksınız.

 

 

Odanızı Dekore Edin

Odanızı yeniden düzenlemek yeni bir çalışma ortamı yaratmak için faydalı olacaktır. Kendinizi yeni döneme hazırlayabilmek adına yeni bir motivasyon kaynağı olması için odanızı mükemmel bir çalışa alanına dönüştürmek için yapabileceğiniz birkaç şey:

Duvarları boyayın: Biraz boyanın odanızı nasıl dönüştürdüğünü görünce hayret edeceksiniz.

Mantar pano asın: Yapılacaklar listeniz, çalışma kartlarınız ve dahası için kullanabilirsiniz bu panoyu. Motivasyonunuzu arttıracak ve sizi mutlu edecek cümleler, fotoğraflar da ekleyebilirsiniz.

Güzel bir masa ve sandalye edinin: Yeterli büyüklükte bir masa edinin ve rahat bir sandalye ekleyin. Böylece çalışırken oluşabilecek muhtemel sırt ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Düzenleyin: Odanızı hiç olmadığı kadar düzenli bir hale getirin. İhtiyacınız olmayan şeyleri elden çıkarın, böylece bu eşyalar zihninizi de meşgul etmeyecek. Bütün çalışma materyallerinizin ulaşılabilir olduğuna dikkat etmeyi unutmayın, böylece ne nerede bilirsiniz.

Odanıza bitkiler ekleyebilirsiniz: Odanızın havası gerçek anlamda değişecektir. Sulamayı unutmayın!

 

 

Yaz için Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Burada bahsettiğimiz her şeyi bir yaz tatiline sıkıştırmak elbette mantıklı değil, bu yüzden nede en beğendiklerinizi seçmiyorsunuz? Böylece güzel bir planınız olacak ve listeden maddeleri işaretlerken de eğleneceksiniz.

 

İrem Ayça Aykın

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı