Blog

Düşük Ücretli Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

yurt-disi-egitim

Yurt dışında okumak istiyor ancak bütçe konusunda endişeleniyor musunuz? Peki, dünya çapında birçok ülkenin öğrencilere düşük ücretli ya da ücretsiz eğitim sunduğunu ve çoğu üniversitenin öğrencilerden herhangi bir öğrenim ücreti talep etmediğini biliyor musunuz? Gelin, ayrıntılara birlikte göz atalım!

 

ALMANYA

Bir uluslararası öğrenci olarak Almanya’da eğitim almak istiyorsanız, ülkedeki devlet okullarında eğitimin ücretsiz olması önemli bir kriterdir. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya, dünyanın en büyük otomotiv ve kimya endüstrileri ile özellikle mühendislik, teknoloji ve bilim alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için en popüler eğitim destinasyonlarından biridir. Bunda ülkenin ilk benzinle çalışan otomobilinden aspirine, MP3’ten akordeona, röntgen cihazından kontak lenslere kadar dünyaca ünlü buluşlara ev sahipliği yapmasının payı büyüktür.

 

Öğrenim Ücreti: Dönemlik 100€-250€

Ücretsiz Üniversiteler: RWTH Aachen University, Technical University of Munich

 

 

NORVEÇ

Yüksek yaşam standartları ile dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Norveç, aynı zamanda tüm dünyadan öğrencilere devlet üniversitelerinde sundukları ücretsiz lisans eğitimleri ile dikkat çeker. Büyüleyici doğa manzaralarına ev sahipliği yapan ülke, düşük suç oranı, insan hakları ve düşünce özgürlüğüne verdikleri önem, yüksek okuma-yazma oranı ve uluslararası tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile göz doldurur. Norveç’te eğitim almak isterseniz, özellikle Oslo şehri, öğrenci nüfus yoğunluğu, gemicilik ve teknoloji sektörlerindeki iş imkanları ile tanınır.

 

Öğrenim Ücreti: Dönemlik katkı payı 60€

Ücretsiz Üniversiteler: University of Bergen, University of Oslo

 

yurt-disi-egitim

 

MEKSİKA

Brezilya’dan sonra Latin Amerika’nın ikinci büyük dünyanın ise en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Meksika, günümüzde göz alıcı plajları, şaşırtıcı lezzetleri, Aztek ve Maya harabeleri ve Yucatan gibi turistik şehirleri ile tanınsa da, uluslararası öğrenciler için büyüyen bir eğitim rotası haline gelmektedir. Bugün özellikle elektronik, enerji ve otomobil sanayinde özellikle bilim, telekomünikasyon ve teknoloji alanlarında eğitim alan öğrenciler için mezuniyetten sonra iş fırsatları sunan Meksika, konaklama ve yaşam giderleri açısından da oldukça makuldur.

 

Öğrenim Ücreti: Dönemlik 378$-818$

Ücretsiz Üniversiteler: The National Autonomous University of Mexico, Instituto Politecnico Nacional

 

LÜKSEMBURG

Yurtdışında ücretsiz eğitim veren diğer bir ülkede Lüksemburg’tur. Onu daha çok Avrupa Adalet Divanı’na ev sahipliği yapmasından dolayı siyasi bir güç merkezi olarak tanısak da, Avrupa’nın en küçük ve zengin ülkelerinden biri olan Lüksemburg, çok dilli ve kültürlü yapısı ile son yıllarda tüm dünyadan öğrenciler için eşsiz bir eğitim rotasıdır. Bugün başta Fransızca olmak üzere özellikle İngilizce ve Almanca lisans ve lisansüstü programlara sahip ülke; sağlık ve tıp, hukuk, ekonomi, işletme gibi popüler konularda araştırma üniversiteleri ve burs imkanları ile dikkat çeker. Eğer Lüksemburg’ta eğitim almak isterseniz, Skype ve eBay gibi çok sayıda uluslararası teknoloji şirketinin genel merkezlerinin ülkede yer aldığını ve iş imkanları sunduğunu da söyleyelim.

 

Öğrenim Ücreti: Dönemlik 200€

Ücretsiz Üniversiteler: University of Luxembourg

 

İTALYA

Avrupa’da öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan İtalya, turistler için zengin tarihi ve mimari örnekleri, eşsiz sanatı, kültür özellikleri ve yemek çeşitliliği ile göz doldursa da öğrenciler için yüksek kaliteli eğitim sistemi ve mükemmel üniversiteleri ile tanınır. İtalya’da eğitim almayı düşünüyorsanız devlet üniversiteleri ücretsiz eğitim sunduğu gibi bazı okullar öğrencilerine ücretsiz konaklama, gıda ve yıllık cep harçlığı gibi imkanlarda sağlar. Aynı zamanda ülkenin otomotiv, moda, gıda, mobilya gibi sektörlerde Ferrero, Armani, Parada, Bulgari, Ferrari, Ducati, Indesit, Maserati gibi şirketlerde yetenekli ve yaratıcı gençlere mezuniyetten sonra sundukları iş fırsatları olduğunu da belirtelim.

 

Öğrenim Ücreti: Ücretsiz

Ücretsiz Üniversiteler: Scuola Normale Superiore di Pisa, Sant’Anna School of Advanced Studies

 

 

İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda’da eğitim almak istiyorsanız, tüm sorularınızı yurtdışı eğitim danışmanlarımıza yönlendirin.

(Danışmanlarımız göçmenlik ve burs konularında yardımcı olamamaktadır)

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

 


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı