Gençlik Projeleri

Düşler Akademisi Kaş Gönüllerini Arıyor!

dusler-akademisi-kas

Düşler Akademisi Kaş (DA Kaş) projesi, engelli bireyler başta olmak üzere toplumsal dışlanmaya maruz kalan tüm bireylerin sanat ve spor yoluyla entegrasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuş bir köy akademisidir. Engellilik ve süreğen – nadir- kronik hastalıklar başta olmak üzere gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan birey ve gruplara; alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz olarak eğitim, üretim ve ortak yaşam hizmetleri sunar. Akademide tüm çalışmalar gönüllülük esasıyla yürütülür.

Düşler Akademisi Kaş, bir yaşayarak öğrenme merkezi olarak Kaş’ın Çukurbağ köyünde eski ilkokul ve çevresindeki 14 dönümlük araziyi yeniden yapılandırarak Haziran 2014’ten beri hizmet vermektedir. Türkiye’nin engellilere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanıdır.

Düşler Akademisi Kaş,  bir yandan Sosyal Girişim Parkı, Ekolojik Yaşam ve Düşler Akademisi konseptlerinde çalışmalarını yürütürken, başta Alternative Camp ve Kızlar Atakta olmak üzere, Alternatif Yaşam Derneği’nin bazı projelerine ve MUME, Ekolojik Yaşam (The Tarla) gibi birimlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlara ek olarak İlkokul ve Tarım – Etnografik Eser müzeleri, herkes için tasarım ve evrensel mimari birimleri de Düşler Akademisi Kaş çatısı altında yer almaktadır.

Düşler Akademisi Kaş, tematik kamplar ile çeşitli kurumlara da kapılarını açmaktadır.

Düşler Akademisi Kaş’ta yürütülen faaliyetler, haftalık düzenlenmiş programlar şeklinde, sanat aracılığı ile toplumsal değişimin en güzel örneklerinden birini teşkil ederken, sanat – eğitim – entegrasyon ve tatil kampçılığı hizmetini bir arada sunmaktadır. Akademi bir kamp haftasında yaklaşık 100 kişiyi ağırlama kapasitesindedir. Kamp haftası boyunca, etkinlikler katılımcı grup profiline göre, en uygun şekilde düzenleniyor olup, her günün programı birbirinden farklıdır. Özel ihtiyaç sahibi ve sosyal dezavantajlı öğrencilere ücretsiz etkinlik ve atölye desteği sağlanmasının yanı sıra tematik kamp programları da yine katılımcı grubun kendi iç ajandasına göre şekillenmektedir. Kamp programı dahilinde resim, ritim, drama, tiyatro, senaryo-kurgu, felsefe, dinleti, enstrüman, seramik, ahşap atölyesi, heykel, okuma aktiviteleri yapılmaktadır.

dusler-akademisi-kas

 

 

Düşler Akademisi Kaş gönüllü başvuruları devam ediyor. Kendinizi tanıyıp, fark yaratacağınız bir gönüllülük deneyimi yaşamak için özgeçmişinizi motivasyon mektubunuzu duslerakademisikas@ayder.org.tr adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı