BlogYurt Dışı Eğitim

Daha Önce Duymadığınız En İyi 7 Öğrenci Şehri

QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralaması öğrenciler için her bir şehrin yaşam maliyetini, arzu edilebilirliğini ve daha fazlasını göz önünde bulunduran bir metodolojiye dayanarak 2018 yılının en iyi 100 öğrenci şehrini seçti.

Londra, Tokyo, Melbourne gibi en ünlü şehirlerin yanı sıra, daha az bilinen ama mutlaka göz önünde bulundurulması, değerlendirilmesi gereken şehirleri siz öğrenciler için derledik.

 

 

 

GOTHENBURG – İSVEÇ

 

Listemizin ilk sırasında Gothenburg, İsveç’in 2. en büyük şehri yer alıyor. Bu yıl da 57. en iyi öğrenci seçildi. Gothenburg oldukça fazla öğrenci sayısıyla, öğrenci dostu bir şehir. Bir öğrenci şehrinden daha fazlasını bekleyenler için, İsveç’teki birçok üniversite gibi Gothenburg da sessiz ve tarihi yapısıyla farklı dokuları bir arada bulunduran, öğrenciler için harika bir fırsat.

Keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda kültürü bir arada barındıran bu şehir, her yıl Gothenburg Film Festivali, Gothenburg Kitap Fuarı dahil olmak üzere İskandinavya’daki en büyük etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ne yazık ki birçok Nordik şehirde öğrenci hayatı çok da ucuz değil fakat diğer İsveç şehirlerine göre Gothenburg’da biraz daha uygun fiyatlı. Dünya’da en iyi 300 üniversite arasında Gothenburg’dan da 2 üniversite yer almakta: Chalmers University of Technology ve Gothenburg Üniversitesi.

 

 

isvec-egitim

 

HSINCHU – TAYVAN

 

Yine pek fazla bilinmeyen ancak QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 74. Sırada yer alan Hsinchu, Tayvan’da okumak isteyenler için harika bir fırsat. Burada, başkent Taipei’nin yoğun koşturmasından epey uzakta bir öğrenci hayatı sürdürebilirsiniz.

Hsinchu adı ‘rüzgar’ kelimesinden gelmektedir ve şehir de ismi gibi rüzgarlı bir yapıya sahiptir. Şehir yenilikçi ve refah seviyesinin yüksekliğiyle ünlüdür ve yakınındaki Hsinchu Bilim ve Endüstri Parkı ‘Doğu’nun Silikon Vadisi’ ismini almıştır.

Bu yenilikçi ruh da üniversitelerine yansımış, Ulusal Tsing Hua Üniversitesi (National Tsing Hua University) ve Ulusal Chiao Tung Üniversitesi (National Chiao Tung University) QS Asya Üniversiteleri sıralamasında ilk 50’de yer almıştır.

Hsinchu öğrenciler için oldukça uygun maliyetli bir şehir ve çok düşük üniversite harçları ve yaşam giderleri ile maliyeti açısından en uygun öğrenci şehirleri sıralamasında 6. Sırada yer almaktadır.

 

 

tayvan-ogrenci

 

 

DAEJEON – GÜNEY KORE

 

Listemizin şimdiki sırasında daha önce duymadığınız bir şehir, Daejeon yer alıyor. Teknolojik yapısı ve inovasyon gücüyle Güney Kore’de yer alan bu yer, 2018 yılı En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 86. Sırada yer alıyor.

Mütevazı kültürüyle, bilimsel araştırma merkezi haline gelen Daejeon, yenilikçiliğe odaklanması sebebiyle Asya’nın yeni yükselen değerleri arasında yer almaktadır. Daejeon, KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) gibi birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Teknolojiden ve yenilikten asla uzak kalmayacağınız bu şehir aynı zamanda Expo Park’a da ev sahipliği yapmaktadır ve Güney Kore’nin ‘beyni’ olarak bilinen Daedeok Bilim Şehri’ne yakınlığıyla bilinir.

QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında Daejeon, iş gücü açısından en yüksek skora sahiptir ve lisans üstü işverenlerin gözünde güçlü bir işe alım merkezidir.

 

daejeon-egitim

 

 

GOLD COAST – AVUSTRALYA

 

Çarpıcı altın plajlara sahip olan Gold Coast… Şehrin adı da buradan gelmektedir ve QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 2018 yılı için Daejeon’dan sonra 87. Sırada yer almaktadır. Gold Coast, Avustralya denilince akla ilk gelen öğrenci şehirlerinden olmayabilir fakat turistler için sörf yapmanın adresi olan bu yerde deniz, kum ve güneş seviyorsanız, burası tam da aradığınız yer olabilir. Hatta banliyölerinden biri ‘Surfers Paradise’ yani ‘Sörfçülerin Cenneti’ olarak adlandırılıyor.

Güneşlenmek dışında da yapılacak birçok şey, şelaleler, yağmur ormanları, dağlar ve milli parklar gibi büyüleyici ve keşfedilmeyi bekleyen bir dizi yer mevcut.

Gold Coast’un en yüksek puanlanmış üniversitesi Griffith Üniversitesi’dir ve dünyada 350 üniversite arasında girmiştir. Ayrıca, üniversitenin %20’lik bir kesimini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

 

 

ucuz-egitim-sehir

 

TOMSK – RUSYA

 

Listemizin şimdiki sırasında Gold Coast’un kum ve güneş ışığını Sibirya’nın soğuk ve karlı havasına bırakıp, Tomsk’u ele alacağız. Rusya’nın en az bilinen ve en küçük şehirlerinden olan bu yer 2018 yılında 17 sıra birden yükselerek QS En İyi Öğrenciler sıralamasında 74. Sırada yer alarak St Petersburg’u 2 sırada geride bırakmıştır.

Tomsk, maliyeti açısından tüm sıralamalar içinde 5. Sırada yer alır ve Moskova ve St Petersburg’da bulacağınız yaşam maliyetlerinden de daha düşüktür. Öğrenim ücretlerinin makul olduğu bu yerde uluslararası lisans öğrencileri için yıllık ücret 3,300$’dır.

Kışların uzun ve sert geçmesinin yanı sıra, Tomsk, boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz, kayak, snowboard gibi kış sporları sevenler için harika bir destinasyon. Tomsk, Sibirya’nın en eski şehirlerinden biridir ve bugün bilim ve eğitim merkezi olarak bilinmektedir. 6 devlet üniversitesiyle Rusya’nın en kalabalık öğrenci şehirlerinden biridir.

 

 

rusya-egitim

 

 

BRNO – ÇEKYA

 

‘Bir-no’ olarak telaffuz edilen Çekya’nın 2. Büyük şehri Brno, En İyi Öğrenci endeksinde 63. Sırada yer almaktadır. Turistler tarafından henüz tam olarak keşfedilmemiş olan bu şehir orta çağdan kalma yapıları ve kalesiyle gizem dolu, çok sayıda yerel efsaneyi içinde barındırmaktadır. Modern bir şehir olmasına karşın geleneklerini birçoğunu korumuş ve canlı bir kültürel yapıya sahiptir.

Brno ayrıca, Masaryk ( Masarykovo ) Üniversitesi dahil olmak üzere en yüksek dereceli Çek üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan önemli bir eğitim merkezidir. Şehir, bu yıl öğrenci gözünden yapılan anketlerde en yüksek skora sahiptir.

 

 

 

brno

 

 

MONTERREY – MEKSİKA

 

Son olarak, ‘dağların şehri’ olarak adlandırılan Monterrey’e bakacağız. Meksika’nın kuzeydoğusunda yer alan bu şehir, Sierra Madre Oriental sıradağlarının yakınlarında çekici bir konumda yer alır ve En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 83. Sıradadır.

Kuzey Meksika’nın ticari, endüstriyel, eğitim ve ulaşım merkezi olan Monterrey, aynı zamanda tarihin ve geleneksel kültürün keşfedilmesi için modern bir görünüme sahiptir. Ülkenin en ‘Amerikanlaşmış’ ve gelişmiş şehri kabul edilmektedir.

Monterrey, Mexico City’den daha düşük bir yaşam maliyetine sahiptir ve komşu ABD’den çok daha düşük öğrenim ücretleri ile yaşam maliyetleri açısında 20. Sırada yer alır. Ayrıca mezunların ve üniversitelerin güçlü itibarını yansıtan işveren faaliyeti için de güçlü bir skora sahiptir.

Monterrey’in 2 gözde üniversitesi, ITESM (Tecnológico de Monterrey) ve UANL (Universidad Autónoma de Nuevo León) Latin Amerika Üniversiteler sıralamasında 5. Ve 56. Sırada yer almıştır.

 

Bilgehan YILDIRIM

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu