Blog

Bulmaca ve Zeka Oyunu Sevenler İçin 8 Harika Oyun Sitesi

bulmaca-site

Doğduğumuz andan itibaren zekâmız gelişmeye başlar ve yetişkin sayılacak bir yaşa gelene kadar da hızla gelişmeye devam eder. Fakat belirli bir yaşa gelince zekâ gelişimimiz yavaş yavaş düşmektedir. Çocukların zekâ gelişimiyle aynı olmasa da yetişkinler de zekalarını geliştirebilirler. Beynimizi nasıl geliştireceğimiz sorusuna verilecek en güzel yanıt ise beyin jimnastiğidir. Biz de sizler için hafızanızı güçlendirecek beyin egzersizleri yapabileceğiniz bir liste yaptık.

İşte yetişkinler için en iyi zekâ oyunları.

 

 

Sudoku

Sudoku, bir bulmacayı çözerken mantığınızı ve hafızanızı geliştirebileceğiniz, pratik çözüm yapmayı öğreten ve sayı becerilerinizi arttıran popüler bir zekâ oyunudur. Beyninizi aktif tutmanıza yardımı olur ve hatta ilerleyen yaşlarda oluşabilecek Alzheimer hastalığının görünme şansını azaltır.

Sudoku, oyuncuların stratejik düşünmelerini ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözmelerini gerektirir. Beyniniz sudoku sayesinde hızlı düşünmenize, zaman duygunuzu arttırmanıza, karar verme sürecinize ve daha az tereddüt etmenize yardımcı olur.  Konsantrasyon gücünüzü arttırır.

Bulmacalar gibi Sudoku da çevrimiçi oynayabileceğiniz popüler bir beyin oyunudur. Bu yüzden telefonunuz veya tabletiniz için pek çok web sitesi ücretsiz çözebileceğiniz Sudoku oyunları sunmaktadır. Ayrıca bulmacalar gibi, Sudoku için de çeşitli zorluk dereceleri mevcuttur. Başlarken kuralları öğrenene kadar kolay oyunları oynayabilirsiniz. Bu oyunla zihninizi geliştirecek daha mutlu ve çok daha akıllı olacaksınız.

Oynamak için tıklayın: https://sudoku.com/

 

 

Best Cross Words

Bulmaca çözmenin zihinsel ve fiziksel huzur sağladığını biliyor muydunuz?  Stresi azaltıyor, sözlü becerileri geliştiriyor ve psikolojik olarak destekliyor. Ayrıca bulmaca çözmek konuşma diline katkı sağlıyor ve kapasitenizi arttırıyor.

Best Cross Words., internetteki en büyük bulmaca üreticilerinden biri olarak zekâ geliştirmenize büyük katkıda bulunuyor. Her gün 16 yeni bulmaca ve arşivinde toplam 100.000’den fazla bulmaca sunuyor. Ayrıca yayıncıları ve çapraz kurucuları (misafir kurucu programı) hedefleyen hizmetler de sunmaktadır. Best Cross Words’de bulmacaları web tarayıcınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde oynayabilirsiniz. İçinde seviyenize ve tercihlerinize uygun bulmacalar bulabilirsiniz.

Oynamak için tıklayın: https://www.bestcrosswords.com/bestcrosswords/PlayOnline.page

 

 

bulmaca

 

 

Esl Games Plus

ESL Games Plus ikinci dil olarak İngilizce öğrenmek ve öğretmek isteyenler için çevrimiçi oyunlar sunuyor. Öğrenme oyunları çoğunlukla ESL çocuklarına ve gençlerine öğretmek için uygun olarak hazırlanmıştır. İngilizce gramer, kelime bilgisi, cümleler kurma, dinleme ve telaffuz becerilerini öğretmek ve uygulamak için oldukça faydalı bir programdır. Eğlenceli eğitici oyunlar oynayarak, öğrenciler İngilizce kelime, cümle yapıları, dilbilgisi, dinleme, telaffuz ve fonetik konularını öğrenirler.

Sitede çevrimiçi ESL etkinlikleri bulunmaktadır. Eğlenirken öğrenmek isteyenler için ESL sınıf oyunları, hafıza oyunları, yazım oyunları, cümle oyunları, interaktif tahta oyunları, adam asmaca oyunları, jeopardy, tekerlek oyunları, konsantrasyon oyunları, eşleştirme oyunları, araba yarışı oyunları, korsan oyunları, timsah oyunları, kelime tanıma oyunları, iPad, iPhone ve Android cihazlar için mobil oyunlar sunmaktadır.

Oynamak için tıklayın: https://www.eslgamesplus.com/

 

 

Lumosity

Lumosity görebileceğiniz en gelişmiş beyin jimnastiği ve zihinsel gelişim için hazırlanmış web sitelerinden biridir. Ücretsiz bir hesap açabilirsiniz veya abonelik servisini seçebilirsiniz. Her iki durumda da sonuçlarınızı ve gelişmelerinizi takip edebilirsiniz.

Lumosity hafızayı, dikkati, işlem hızını, zihinsel esnekliği ve problem çözme becerilerini artırmak için tasarlanmış 40 oyun sunmaktadır. Örneğin, Garson Oyunu isimleri hatırlama yeteneğinizi artırır ve RainDrops sorun çözme işleminize yardımcı olur. Ayrıca oyunun sonunda kişisel raporlar ve öneriler sunar.

Lumosity ile beyninizin sınırlarını zorlayacak ve puanınızı arttıracaksınız. En önemlisi de içerisinde eğlenceli beyin jimnastiği ve zihinsel spor oyunları, testler ve bilimsel aktiviteler sunmaktadır. Sadece web sitesinde değil, iOS ve Android uygulamaları da mevcuttur. Böylece istediğiniz her yerde hareket halindeyken bile egzersiz yapabilirsiniz.

Oynamak için tıklayın: https://www.lumosity.com/en/

 

 

Happy Neuron

Happy Neuron, hafıza, dikkat, dil, yürütücü işlevler ve görsel/uzamsal yetenekler şeklinde beş kritik beyin alanına bölünmüş oyun ve etkinliklere sahip bir web sitesidir. Lumosity gibi size uygun kişisel bir eğitimi sunar, ilerlemenizi takip eder. İçerisindeki oyunlar bilimsel araştırmalara dayanmaktadır.

Diğerlerinden farklı olarak web sitesini kullanmak için aylık abonelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Yine de oyuncuları için Happy Neuron ücretsiz bir deneme sürümü de sunmaktadır. Böylece oyunu beğenip beğenmediğinizi görebiliyorsunuz.

Oynamak için tıklayın: http://www.happy-neuron.com/

 

 

My Brain Trainer

My Brain Trainer çevrimiçi beyin jimnastiği yaparak aklını güçlendirmek isteyenler için tam bir beyin egzersizi sunmkatadır. Temel olarak Lumosity ve Happy Neuron ile aynıdır. Aralarındaki fark My Brain Trainer için üç aylık bir abonelik, diğer hizmetlerdeki bir ayla aynıdır. Tabi daha avantajlı olması için yıllık aboneliği de tercih edebilirsiniz. Ayrıca site ücretsiz olarak da bir düello denemenize izin veriyor.

Bu web sitesi zihinsel zindeliğinizi geliştirmek ve arttırmak için tasarlanan zorlu oyunlar ve bulmacalar doludur. Web sitesi en iyi etkiyi sağlayacak şekilde günde iki kez 10 dakikalık beyin eğitimi önermektedir. Ayrıca zihinsel hızınızı artırdığını iddia eden temel bir eğitim programına da sahiptir.

Oynamak için tıklayın: https://www.mybraintrainer.com/

 

 

beyin-egzersizi

 

Cross Word

Bulmacalar klasik bir beyin eğitmenidir. Sadece sözlü dile değil hafızanıza bilginin birçok boyutundan erişir. Hem çevrimiçi hem çevrimdışı bir bulmaca çözmenin de birçok yolu vardır.

Bulmaca çözmenin klasik yolu babaların, amcaların, dedelerin vazgeçilmezi olan bir gazete almak ya da bir bulmaca satın almaktır. Kare bulmaca zihnin dinlenmesine, hafıza ve dikkat gelişimine katkı sağlıyor. Zekanın en önemli işlevlerinden biri olan çözüm odaklı düşünmeyi geliştirmek için de bulmacaların etkisi büyüktür. Bulmacaların faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Kelime haznesi gelişimi, genel kültür ve bunlara bağlı olarak iletişim yeteneği gelişimi sağladığı da bir gerçektir.

Ayrıca burada çevrimiçi sonsuz bir ücretsiz kare bulmaca listesi bulacaksınız. Birçok gazete web sitesinde ve ücretsiz oyun web sitesinde bulmacalar oldukça popülerdir. Web sitesi oyuncuları için ücretsiz günlük bir bulmaca sunar ve oynamak için üye olmanıza gerek yoktur. Zihinsel gelişiminize maksimum fayda sağlamak için siteyi günde bir kez ziyaret etmeyi unutmayın.

Oynamak için tıklayın: https://games.aarp.org/games/daily-crossword

 

 

Braingle

Dünyanın en büyük zekâ koleksiyonuna sahip olduğunu iddia eden ücretsiz bir web sitesidir. 15.000’den fazla zekâ oyunu, bulmacalar, mantık problemleri ve sizin gibi kullanıcılar tarafından sıralanan zihin bulmacalarıyla Braingle, internetteki her yerde en büyük koleksiyona sahip olduğunu iddia ediyor. Diğer zekâ oyunlarının yanı sıra birlikte oynayabileceğiniz çevrimiçi oyun da sunuyor. Beyninize süper bir antrenman sağlamak için kendi bulmacalarınızı bile oluşturabilirsiniz.

Braingle bulmacaları çözmek, önemsiz şeyleri gözden geçirmek, oyun oynamak ve beyninize egzersiz yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Beyninizi dolaştırmaya hazır olun!

Oynamak için tıklayın: https://www.braingle.com/

 

Hilal Suna 

Proje Yönetimi Okulu Editörü

 

 

Kaynak: https://www.developinghumanbrain.org/brain-training-games-android/

https://www.verywellmind.com/top-websites-and-games-for-brain-exercise-2224140

https://www.wisebread.com/11-fun-games-that-make-you-smarter-too

http://www.bulmacasitesi.net/

https://blog.konusarakogren.com/ingilizce-bulmaca-cozebileceginiz-10-harika-site/


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı