Blog

Avrupa’da Uygun Ücretlerle Doktora Yapabileceğiniz 6 Ülke

yurt-disi-doktora

Akademik kariyerinize Avrupa’da devam etmek istiyorsunuz ama okul ücretleri gözünüzü mü korkutuyor? Aslında durum düşündüğünüz gibi değil yani Avrupa’nın bütün ülkeleri İngiltere gibi uçuk ücretler istemiyor. Avrupa’nın bu ülkelerinde hem kaliteli eğitim sağlayan hem de ücretsiz veya düşük ücretli okulları olan ülkeler de var. Almanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Norveç bu ülkeler arasında en çok tercih edilenlerden.

Almanya

Almanya yüksek standartlarda eğitimi, yaşam koşulları ve öğrencinin milliyetine bakmadan sağladığı ücretsiz üniversiteleri ile listenin başında yer alıyor. QS en iyi dünya üniversiteleri listesinde göze çarpan üniversiteler arasında Münih Teknik Üniversitesi, Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi yer alıyor. Ayrıca Berlin ve Münih olanakları ve yapısıyla dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ve yaşam Paris’te veya Londra’da olduğu kadar pahalı değil. Eğer düşündüğünüz devlet üniversitesi değil ise ücretler bölümden bölüme değişmekle birlikte yaklaşık 1000 Euro’dur. Almanya’da eğitim ile daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

avrupa-doktora

Fransa

École Normale Supérieure, École Polytechnique üniversiteleri dünyanın önde gelen üniversitelerindendir ve özellikle doktora programlarıyla tanınırlar. Fransa’da devlet üniversitelerinde hukuk bölümleri çok tercih edilir ve senelik ücretleri ortalama 400 Euro gibi karşılanabilecek bir miktardır. Fransa’nın en iyi öğrenci şehirleri ise Lyon, Toulouse ve tabi ki Paris’tir.  Ancak Paris bir öğrenciye göre pahalı şehirlerden olduğu için planlarınızı yaparken buna da dikkat etmelisiniz. Fransa’da üniversiteler ve eğitim ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Danimarka

Danimarka’da üniversiteler doktora programları için yıllık yaklaşık 500 dolar talep ediyor. Kopenhag dünyada en az çevre kirliliği olan, kültürel manada gelişmiş, öğrenciler için oldukça uygun bir şehir ve Kopenhag Üniversitesi yine dünyanın önde gelen üniversitelerinden.

Finlandiya

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dünyada hatırı sayılır bir yere sahip olan iki üniversite bulunuyor: Helsinki Üniversitesi ve Aalto Üniversitesi. Ayrıca Helsinki kuzey ülkelerin başkentleri arasında maddi açıdan yaşamanın en basit olduğu şehirdir. Üniversite tercihinizi yaparken Finlandiya’nın muhteşem doğasını da göz önünde bulundurun. Tertemiz doğası, doğal yaşamı ve kuzey ışıklarıyla eşsiz olan Finlandiya’da doktora planlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İsveç

En fazla yenilenebilir enerjiye sahip Avrupa ülkesi, onlarca milli parkıyla doğa harikası İsveç’te doktora programları Türk öğrenciler için maalesef ücretli. Yıllık ortalama 20 bin TL ödeme gerekiyor. Fakat üniversitelerin öğrencilere burs vermesi çok yaygın çünkü eğitime çok önem veriliyor ve diğer ülkelerden gelecek parlak öğrencileri kaçırmak istemiyorlar. Lund Üniversitesi, Uppsala Üniversitesi ve Stockholm Ekonomi Üniversitesi ülkenin en iyi üniversitelerinden. Ayrıca İsveç’te oturma izni ile beraber otomatik çalışma izni de aldığınız için derslerinizin yanı sıra bir işte çalışarak para kazanabilirsiniz. İsveç’te öğrenim ilginizi çektiyse araştırmanıza buradan devam edebilirsiniz.

avrupa-doktora

Norveç

Norveç’te eğer bir devlet üniversitesinde eğitim görecekseniz doktora programları ücretsiz hem kendi öğrencileri için hem de yurt dışından gelen öğrenciler için. Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi ve Norveç Bilim ve Teknik Üniversitesi ülkenin en iyi üniversitelerinden. Yalnız üniversiteler ücretsiz olsa da Norveç’in Avrupa’daki pahalı ülkelerden olduğu gerçeğini göz önüne almalısınız.

Şura Çan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı