Blog

Avrupa’da Kaçırmamanız Gereken Burslar

Avrupa’da Kaçırmamanız Gereken Burslar

Avrupa’da eğitim görmek istiyorsanız sürecinizi hızlandıracak ve sizi olumlu yönde motive edecek en önemli unsur: BURS!

İstediğiniz okula burs bulmanız hem maliyet hesaplamalarınızı düşürecek hem de o okula kolaylıkla başvurmanızı sağlayacak bir etkendir.

Sizler için Avrupa’da kaçırmamanız gereken bursları derledik!

 

İngiltere

birlesik-krallik-burs

 

 

 1. British Chevening Scholarships

British Chevening Scholarships (UK) bursu İngiltere hükümetinin öğrencilere sağladığı hükümet bursudur. British Chevening Bursu Türkiye’den öğrencilere açıktır ve 1 yıllık İngiltere’de master eğitimi imkanı sunmaktadır. Türkiye’den her bölüme açık olsa da bazı konularda öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Burs içeriği İngiltere’ye ulaşım giderleri, aylık ödeme, ders materyalleri, tez hazırlama desteğinden oluşmaktadır.  Başvurular her yıl Ağustos ayında açılmaktadır ve bu adresten başvuruları takip edebilirsiniz.

 

İngiltere’deki üniversitelerin resmi broşürlerini buradan inceleyin!

 

 

 1. Gates Cambridge Bursu

Gates Cambridge Bursu, İngiltere Cambridge üniversitesine yurt dışından gelen lisans üstü öğrencilerine verilen burstur. Burs Cambridge Üniversitesi’nde lisans üstü tüm bölümler için geçerlidir. Burs içeriği; okul giderleri, aylık giderler için belirli bir ücret ve vize maliyetlerini kapsamaktadır. 2017 yılı için başvurular 1 Eylül 2016 tarihinde açılacak olup bu siteden burs sürecini takip edebilirsiniz.

 

 1. Rhodes Scholarships at University of Oxford

Cecil Rhodes’in isteği ile 1902 yılından beri öğrencilere sunulan Rhodes Scholarships at University of Oxford bursu dünyanın en prestijli ve eski burslarından biridir. Burs; Oxford Üniversitesi’ne yurt dışından gelen öğrencilere verilmektedir. Burs; öğrencinin İngiltere’ye ulaşım masraflarını, okul ücretlerini, aylık ödeme ve sağlık sigortasını kapsamaktadır. 2017 yılı için başvurular Haziran- Temmuz 2016 döneminde açılacaktır ve bu adresten takip edebilirsiniz.

 

 

 1. Sheffield Hallam University Transform Together Bursu

Sheffield Hallam University Transform Together bursu Sheffield Hallam University’de yurt dışından gelen lisans ve lisans üstü öğrencilerine açıktır. Burs; başarı oranına göre %100 tam başarı bursu ve %50 başarı bursu üzerinden üniversite ücretinde indirimi içermektedir. Başvurular her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere 2 dönemde alınmaktadır. Burs sürecini bu adresten takip edebilirsiniz.

 

 

 1. Developing Solutions Scholarships at University of Nottingham

Nottingham Üniversitesi Developing Solutions Bursu; her yıl Afrika, Asya ve gelişmekte olan ülkelerden bursiyer kabul etmektedir. Toplamda burs 105 kişiye verilmektedir. 30 kişiye %100 oranında, 75 kişiye % 50 oranında burs sağlanmaktadır. 2017 yılı için başvurular Eylül 2016 döneminde açılacaktır ve bu adresten takip edebilirsiniz.

İngiltere’deki üniversitelerin resmi broşürlerini buradan inceleyin!

 

 

İtalya

 

italya-burs-2017

 

 1. Italian Government Bursaries for Foreign Students

İtalya hükümetinin yabancı öğrencilere sağladığı burs; 3-6-9-12 aylık süreleri kapsamaktadır. Burs tüm üniversiteleri, resmi dil kurslarını, sanat fakültelerini ve teknik üniversiteleri içermektedir. Burs; İtalya’da eğitim göreceğiniz üniversite harç ücretini ve aylık cep harçlığınızı içermektedir. Burs başvuruları her yıl 15 Nisan tarihine kadar alınmaktadır ve bu adresten burs sürecini takip edebilirsiniz. İtalya’da tüm üniversiteler ve eğitim fırsatları için İtalya’da eğitim sayfasini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 1. Bocconi Üniversitesi Bursları

Bocconi Üniversitesi Bursları; lisans ve yüksek lisans eğitim düzeyinde yurt dışından gelen öğrencilere verilmektedir. Burs temel kriteri; öğrencinin ailesinin ekonomik durumudur. Burs; lisans bölümlerinde yıllık 11.000 Avro, yüksek lisans bölümlerinde 12.000 Avro’dur. Burs başvurusunu okula başvuru esnasında online olarak yapmanız gerekmektedir. Prosedür ve başvuru süreci ile ilgili bilgileri bu linkten takip edebilirsiniz.

 

 

 1. Bologna Üniversitesi Bursları

Bologna Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen yurt dışından gelen öğrencilere yönelik lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burs imkanı sunulmaktadır. Burs kapsamında öğrencilere yıllık €11,059 maddi yardım yapılmaktadır. Başvurular her yıl 20 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında alınmaktadır ve başvurunuzu bu adres üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Almanya

 almanya-burs-2017

 

 

 1. DAAD Scholarships with Relevance to Developing Countries

Alman hükümetinin yurt dışından gelen öğrencilere sağladığı resmi hükümet bursudur. Aylık burs ücreti 750 – 1000 Avro arasında değişmektedir. Burs süresi 12-24 ay arasında değişmektedir. Başvurular öğrencinin ülkesinde bulunan Almanya Büyükelçilikleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Burs ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu ve bu sayfaları inceleyebilirsiniz. Almanya’da tüm üniversiteler ve eğitim fırsatları için Almanya’da eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 1. Heinrich Böll-Stiftung Bursları

Burslar, her alandan üniversite öğrencilerine, master ve doktora yapanlara verilir. Temel amaç kadınların teşvik edilmesidir. Bu bakımdan özellikle bayan adayların mutlaka başvurmasında fayda vardır. Burs süresi 1 yıldır ve süre uzatılabilir. Burs ücreti aylık 500 -750 Avro arasında değişmektedir. Başvuru için son başvuru tarihleri yılın 2 döneminde 15 Nisan ve 15 Ekim tarihleridir. Başvuru ve detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edin.

 

 

 1. Konrad Adenauer Vakfı

Bursun süresi 3 yıla kadar verilebilmektedir. Öncelikli olarak kendi ülkesinde üniversite eğitimini tamamlamış ve Almanya’da doktoraya başlama hakkı kazanmış olanlar tercih edilir. Bursun miktarı Üniversite Öğrencisi: 550 €   Yüksek lisans: 625 € Doktora: 750 € tutarındadır. Başvuru ve detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edin.

 

 

Hollanda

hollanda-burs-2017

 

 

 1. Netherlands Fellowship Program

Hollanda hükümeti tarafından sağlanan burs; tüm Hollanda üniversiteleri için geçerlidir ve 51 ülkeden başvurular kabul edilmektedir. Burs; yaşam masraflarınızı, okul ücretlerini, tez araştırma masrafını, vize ve sağlık sigortası masraflarını kapsamaktadır. 51 ülke arasında Türkiye bulunmamakta ancak Holland Scholarship for Non-EEA International Students programı ile yıllık 5.000 Avro burs seçeneğine başvurabilirsiniz. Başvuru her yıl 1 Şubat – 1 Mayıs tarihleri arasında alınmaktadır. Başvuru süreci ve şartlarını bu linkten takip edebilirsiniz.

 

 

 1. Leiden University Excellence Scholarships (LexS)

Leiden Üniversitesi’ne Avrupa Birliği üye ülkeler dışında gelen öğrencilere yönelik burs okul ücretini ve aylık yaşam giderleri için belirli bir ücreti kapsamaktadır. Okul giderlerine bağlı olarak burs ücreti €10,000 – €15,000 arasında değişmektedir. Üniversiteye başvurunuz sırasında burs başvurunuzu da yapmanız gerekmektedir. Burs başvuru süreci ile ilgili prosedürü bu adresten  (http://prospectivestudents.leiden.edu/scholarships/scholarship/lexs.htm) takip edebilirsiniz.

 

 

 1. University of Maastricht High Potential Bursları

Maastricht Üniversitesi sağlanan burs; Avrupa Birliği üye ülkeler dışında gelen öğrencilere yönelik burs okul ücretini ve aylık yaşam giderleri için belirli bir ücreti kapsamaktadır. Burs kapsamında yıllık yaşam giderleri için €10,500, sağlık sigortası için €520, vize maliyetleri için € 304, okul harçları için € 13.000 – € 17.500 arası destek sağlanmaktadır. Burs başvuru için detaylar ve başvuru formu için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Fransa

 

fransa-burs-2017

 

 

 1. Eiffel Excellence Scholarship Programme

Eiffel Excellence Scholarship Programme Fransa Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen resmi burs programıdır. Burs programının amacı yurt dışından başarılı öğrencilerin Fransız üniversitelerini tercih ederek kariyerlerini Fransa’da sürdürmeleridir. Burs kapsamında master öğrencilerine 1181 Avro, doktora öğrencilerine ise 1400 Avro aylık destek sağlanmaktadır. Başvurular her yıl 8 Ocak tarihine kadar alınmaktadır ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. Fransa’da üniversitelere ve eğitim seçeneklerine ulaşmak için Hotcourses Turkey – Fransa sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 1. TEV-Fransa Hükümeti Bursu;

Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği Fransa’da Mastır öğrenimi için 2004 yılından beri her yıl Master eğitimine başvuracak öğrencilere yönelik ortaklaşa yaşam gideri bursu vermektedir. Eğitim dili İngilizce olan programlar da burs kapsamındadır. Burs başvurusunda her hangi bir alan sınırlaması yoktur. Paris dışındaki üniversitelerin seçilmesi tavsiye edilir.

Master eğitimi bursunun süresi on aydır ve bu süre yenilenemez. Bununla birlikte burs pedagojik nedenlerden (staj, tez, …) dolayı uzatılabilir.

Programın eğitim diline göre istenen dil seviyesi: Fransızca için B2 veya İngilizce için B2 seviyesidir.

Üniversitelerin ve Grandes Ecoles’lerin sunduğu yüksek lisans (Master’s Degree) programlarının listesine bu siteden ulaşabilirsiniz. Sitede İngilizce verilen eğitimler için ayrıca bir başlık bulabilirsiniz.

 

Uluslararası Burslar

 

 1. Rotary Foundation Global Scholarship Grants

Rotary Dernekleri tarafından global çapta öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Yıllık $30,000 verilmekte ve içeriğinde harç ücretleri, pasaport-vize ücretleri, sağlık sigortası ve ders materyalleri ücretlerini kapsamaktadır.

 

 

 1. OFID Scholarship Award

OFID (The OPEC Fund for International Development) Rotary Dernekleri tarafından global çapta öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Yıllık $50,000 verilmekte ve içeriğinde harç ücretleri, pasaport-vize ücretleri, sağlık sigortası, konaklama ve ders materyalleri ücretlerini kapsamaktadır.

 

 

 1. Aga Khan Foundation International Scholarship Program

Aga Khan Foundation tarafından sağlanan burs % 50 geri ödemesiz, % 50 geri ödemeli şekilde sağlanmaktadır. Geri ödeme öğrencinin mezun olup işe başladığında başlamaktadır.

 

 

 

Burslar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazı ve sayfalara da göz atın…

Yurt dışında burs bulmanın yolları

Yurtdışında ücretsiz/düşük ücretli eğitim

Avrupa’da tüm burs veren üniversiteleri buradan görüntüleyin

 

 

Feray Suda

HotCourses Blog Yazarı

http://www.hotcourses-turkey.com/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu