BlogYurt Dışı Eğitim

Almanya’da Ücretsiz Mühendislik Eğitimi Fırsatı Seni Bekliyor!

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için en popüler bölümlerden biri mühendisliktir. Bunun en önemli nedenleri arasında ise ülkenin, Avrupa’nın önde gelen imalat sanayine ev sahipliği yapmasını sayabiliriz. Zira ülke otomotiv, gıda ve kimya gibi çok sayıda sektörde dünyanın en iyi arabalarının ve her türlü teknolojik yeniliğin öncüsüdür. Bu nedenle Almanya’nın mühendislik konusunda, popüler bir uluslararası eğitim destinasyonu olması çok da şaşırtıcı değildir.

Alman teknik üniversitelerinde ücretsiz okuyabilir miyim?

Almanya’da devlete bağlı olan çoğu üniversite, kolej ya da mühendislik okulu tüm dünyadan öğrenciler için ücretsiz ya da düşük ücretli eğitim imkanı sunuyor. Yani Almanya’da mühendislik okumak için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Sadece, öğrenci hizmetleri masrafları için yıllığı 100€ ile 300€ arasında değişen bir ek ücret yani dönem katkısı ödersiniz.

Sitemize üye olarak Almanya’nın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

Almanya’da hangi mühendislik bölümünde okuyabilirim?

Mühendislik, geniş bir alandır ve kendi içerisinde sayısız disiplini barındırır. Almanya’daki mühendislik okulları, her zaman yenilikçi, uygulamaya yönelik eğitim programları, modern tesisleri ve mükemmel akademik kadrosu ile öğrencilere eşsiz bir deneyim sunar. Ülkede en çok tercih edilen mühendislik dalları şunlardır;

 • Makine Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Biyomedikal Mühendislik
 • Çevre Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği

Almanya’da mühendislik okumak için giriş koşulları nedir?

 • Derecenizin Alman üniversiteleri tarafından tanınması
 • Dil yeterliliği
 • Özgeçmiş
 • Kapak mektubu
 • Sağlık sigortası

İstenilen bu belgeler ve giriş koşullarının, seçtiğiniz üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstereceğini, yabancı öğrencilerin ek belgeler sunması gerektiğini unutmayın!

Dil yeterliliğini nasıl karşılarım?

Almanya’da mühendislik okumak için Almanca mı yoksa İngilizce mi eğitim almalısınız? Birçok uluslararası öğrenci için en çok kafa karışıklığına sebep olan konulardan biri de mühendislik eğitimi için Almanca veya İngilizce dillerinden hangisinin geçerliliği olacağıdır.

Almanya’daki devlet üniversitelerinde lisans dereceleri Almanca dilindedir. Bunun yanı sıra İngilizce lisans eğitimi alabileceğiniz özel üniversitelerde vardır. Yani Almanya’da hem mühendislik eğitimi almak hem de bunun için herhangi bir ücret ödemek istemiyorsanız, Almanca dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Mühendislik yüksek lisans dereceleri ise İngilizce dilinde eğitim alabileceğiniz çok sayıda alternatife sahiptir.

Yurt dışında eğitim hakkında merak ettiklerinizi IDP uzmanlarına sormak ister misiniz? Hemen form doldurun, ücretsiz destek fırsatını kaçırmayın.

Almanya’da mühendislik eğitimi için başvurular nasıl yapılır?

Almanya’da çoğu üniversite, uni-Assist adı verilen ortak bir online uygulama platformu aracılığıyla başvuruları kabul eder. Platforma girerek, kendiniz adına bir hesap açıp belgelerinizi de online olarak göndermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu programın dışında olan üniversiteler varsa onlara da web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Uzmanlık ve araştırma fırsatları var mı?

Almanya, küresel üretim dünyasındaki konumu nedeniyle öğrenciler için akademik anlamda mükemmel fırsatlar sunar. Dünyanın önde gelen mühendislik okullarına ev sahipliği yapan ülke, aynı zamanda tercih ettiğiniz alanlarda uzmanlık ve heyecan verici araştırmalarda yer alma imkanı da sunar.

Hangi alanlarda iş imkanı var?

Alman ekonomisi, ağırlıklı olarak imalat endüstrisine dayandığı için öğrencilere yönelik istihdam fırsatları da yine bu alanlardan gelir. Makineden nanoteknolojiye, kimyadan bilgisayara kadar çok sayıda mühendislik dalında iş imkanı bulabilirsiniz.

Kaynak: Hotcourses Turkey


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu