BlogYurt Dışı Eğitim

Almanya’da Erasmus Deneyimi

 Birçoğumuzun hayalidir yurt dışına gidebilmek. Hele ki öğrencilik yıllarında, ufkumuzu en geniş tuttuğumuz dönemde bu hayalin gerçek olmasını hepimiz istemişizdir. Ve bunun için Erasmus tüm öğrenciler için eşsiz bir fırsat haline gelmiştir günümüzde. Kimi yeni yerler görmek arzusu taşır içinde; kimiyse kariyerinde bir adım önde olmak gayesiyle ister bu hayali. Bense yeni yerler görmek, öğrencilik yaşantıma bir renk katmak ve galiba en önemlisi de kariyer hayatıma başlangıçta bir artı ekleyebilmek temennisiyle giriştim bu işe. Fakat Erasmus’un sadece öğrenim hareketinden ibaret olduğunu sanan ben, daha önce Erasmus faaliyeti geçirmiş arkadaşlarımla konuşunca Erasmus Staj Hareketliliğinden de haberdar oldum. Staj adı altında bu hareketlilikten yararlanmak, öğrenim hareketine nazaran ( sonuçta stajda dersten geçtim-kaldım stresi yok ) benim istek ve amaçlarıma daha uygun geldi ve başvurumu Staj Hareketliliği’ne gitmek üzere yaptım.

Yollara çıkmanın vaktiydi. Uzak diyarlar gezmenin, yeni yerler görüp, farklı insanlar tanıyacak olmanın tatlı telaşıyla başlamıştı Erasmus maceram. Staj yeri ararken karşılaştığım zorluklara dayanarak işin en kolay kısmının okulun yaptığı İngilizce sınavını geçmek olduğunu söyleyebilirim. Okulun yayınladığı tarihlerde başvurumu yaptım öncelikle. Daha sonra İngilizce sınavına girdim. Sınavın ilk oturumu, içerisinde grameri ölçen test sorularından oluşuyordu. Öğleden sonraki ikinci oturumda bize verilen üç konudan birini seçip bir kompozisyon yazmamız istendi. Ertesi günki üçüncü ve son oturum ise benim en çok korktuğum mülakat kısmıydı. Önümüze ters şekilde konulmuş kağıtlardan birini seçecek, kağıtta yazan konuyla alakalı olarak ilgili hocalarla (ki benim girdiğim sınıfta iki hoca görevliydi) konuşacak, sordukları soruları sözel olarak yanıtlayacaktım. Neyse ki bu aşama da beklediğim kadar korkulu değildi ve bu şekilde sınav kısmını atlatmıştım. Aradan ne kadar süre geçti hatırlamıyorum; okul sınav sonuçlarını açıkladı ve barajın üstünde bir puan aldım. Transkriptimi Erasmus ofisine teslim ettim ve asil listelerin açıklanmasını beklemeye koyuldum. Staja gidecek olmam sebebiyle not ortalamamın %50 si ve İngilizce sınavından aldığım puanın da %50 si alınarak yapılan başarı sıralaması sonucu asil listeye girdim. Hemen ardından okulda yapılan Erasmus Oryantasyon Programına katıldım. Adaylara bu programa katılmalarını şiddetle tavsiye ediyorum; çünkü burada A dan Z ye merak ettikleri her sorunun cevabını bulabilecekleri kanaatindeyim. Daha önce Erasmus yaşantısı geçirmiş deneyimli  öğrencilerin de orada bulunması, birebir bilgi almak için de etkili bir yol olacaktır. Yapılan açıklamalar sonucu pasaport, vize, kalacak yer, konaklama vs ile ilgili birçok konuda notlar aldım ve staj yeri aramaya koyuldum. Okuduğum psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünün etik ilkeleri gereği başvuru yaptığım birçok işletmeden ret cevabı almama rağmen hiç pes etmedim. Erasmus ofisinin yayınladığı staj arama motorlarından, eş-dosttan yararlanmaya çalıştım. Uzun araştırmalar yaptım. CV ler gönderdim, birçok ülkeye mailler attım ve sonunda Google’da yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum psikolojik danışmanlık bürosuna attığım mail sonucu olumlu geldi ve dört aylık arayışım sonucu Almanya’nın Köln şehrinde üstelik istediğim bir işletmede üç ay staj yapma hakkını elde ettim. Demin de belirttiğim gibi birçok ülkeye mail atmış olsam da Almanya ya gelince “İyi ki Almanya olmuş “ dedim . Çünkü Almanların her yönüyle oturmuş sistemleri ve İngilizceyi hemen herkesin biliyor oluşu bana birçok açıdan avantaj sağladı. Üstelik Almanya’nın konumu itibariyle de gezmek istediğim diğer ülkelere yakın oluşu, diğer mutlu edici tarafıydı.

Staj sözleşmemi karşı tarafa onaylattıktan sonra ( staj dönüşünüzde bu belgenin aslını mutlaka getirmelisiniz) sıra pasaport işlemleri ve konaklamayla ilgili kısmı halletmeye gelmişti. Bu noktada babam sayesinde varolan yeşil pasaport hakkım çok işime yaradı. (Memuriyette görevli kişilerin belli bir dereceye geldikten sonra yeşil pasaport çıkarma hakkı var) Şöyle ki üç ay staj yapacaktım ve yeşil pasaport sahiplerinin de içinde Almanya nın da bulunduğu birçok ülkeye üç aya kadar vizesiz gidebilme hakkı olduğunu öğrendim. Emniyete yaptığım başvuru sonrası pasaportum bir haftada elime geldi. Okulun benden istediği yurtdışı seyahat sigortamı yaptırdım, merak edenler için söyleyeyim,ben sigortamı İşbankası na uygun bir fiyata yaptırdım,muhtemelen özel sigortaların istediği bedel de uçuk bir fiyat olmayacaktır.Staj yeri bulmaktan sonra benim için ikinci sıkıntılı nokta ise kalacak yer bulmak oldu.Köln de öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Kölner Studentenwerk e online başvurularımı yaptım.Ek olarak onların çalışma ofisini arayıp durumumu da bildirdim,onların da anlayışları ve yardımları neticesinde artık kalacak bir yerim vardı ve benim artık uçağa binip gitmekten başka işim kalmamıştı.

İlk kez yurt dışına gidecek olmanın tatlı tedirginliği, bir yandan karşıma çıkmış zorlukları aşmış olmamın verdiği gurur ve cesaretle çıktım yola. Başta da söylediğim gibi, uzak diyarlar gezmenin vaktiydi. Farklı iklimler soluyup, hiç tanımadığım insanlardan yeni şeyler öğrenmenin zamanıydı.”Sen nasılsan, karşına çıkan insanlar da öyledir” düsturuna inanan biri olarak karşıma hep iyi insanlar, çok şey öğrendiğim nice kimseler çıktı bu üç ay boyunca. Bütün önyargılarımı kırarak yeni baştan bir şeyler öğrenme hevesiyle yaklaştım herkese. İnsanların hayatlarına güzel bir dokunuşum olsun isteğiyle yaptım stajımı. Ailemden uzak olmanın getirdiği duyguyu, orada tanıdığım birbirinden güzel insanlarla yendim.

Edindiğim çok değerli arkadaşlarla olabildiği kadar çok ülke gezdik, yeni yerler keşfettik. Her yolculuğumuzdan artakalan bambaşka anılar var şimdi.Bu noktada bir tavsiyem daha olacak;bildiğiniz gibi Avrupa da hızlı trenler yolculuk için çok elverişli ve de yaygın.Fakat biz olabildiği kadar ekonomik yolları tercih etmek istedik.Bunun için yeni yaygınlaşmaya başlamış otobüs seferlerini ve ekonomik oluşunun yanı sıra bize vakitten de tasarruf etmemizi sağlayan “ Easy Car” , “Bla Bla Car” şeklinde google a yazarak bulabileceğiniz araba paylaşımı yöntemini kullandık. İlk başta tereddüt etmiş olsak da Avrupa da çok yaygın olarak kullanıldığını, herhangi olumsuz bir durumda yasal hakkımızın da bulunduğunu öğrenince bu yöntem çok işimize yaradı ve güvenli yolculuklar yaptık. Hibe yetti mi derseniz, elbette yetmedi. Ülkeden ülkeye değişse de benim hibem üç ay boyunca konaklama ve şehir içi ulaşım giderlerimi karşılamama yetti, bana kalan az bir miktar oluyordu, bu noktada ailelerinizin de takviye yapması şart oluyor.

Geri döndüğümde “İyi ki yapmışım” diyebileceğim bir maceram olacak mı derken, “Yine olsa yine giderdim” e uzanan bir deneyim oldu benim için Erasmus. Baştan sona benim emek verdiğim, her adımında kendi istek ve azmimin bulunduğu çok farklı, bana özel bir yaşantıydı. Hem stajımı aksatmadığım, hem de yeni yerler gördüğüm, her ikisini de bir arada yapabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.Her daim birlikte olduğumuz arkadaş grubumuzla gezdiğim her ülkenin sokaklarında başka bir anımız var şimdi,geçtiğimiz her köşebaşında başka kahkaha,baktığımız her fotoğrafta anlatacak birçok hatıra..

En baştaki zorluklarına, karşıma çıkan tüm olumsuz durumlara rağmen “iyi ki” diyorum, iyi ki yılmamışım da her insanın hayatında bir kez yaşaması gereken bu maceranın bir parçası da ben olabilmişim. Yıllar boyunca kendinize çok teşekkür edeceğiniz bir adım atmak istiyorsanız, “iyi ki”li cümlelerinizin baştacı olarak kalacak bir deneyimse gayeniz, biz öğrencilere sunulmuş bu fırsatı, henüz bugün vaktiniz varken kaçırmayın derim..

Almanya’da Erasmus yapmak ile ilgili hazırladığımız bu içeriğimizin sonunda şunu da belirtmemize izin verin. Almanya’ya gidecek biriyseniz kesinlikle gitmeden önce bir Türk tercüme bürosu bulun! Bu büro sizin Almanya’da karşılaşacağınız herhangi bir tercüme ihtiyacınızı Türkiye’den (tl üzerinden) karşılayacak; sizler de maddi anlamda önemli bir avantaj yakalamış olacaksınız. Böyle bir site hangisidir diye soracak olursanız da, Almanca tercüme bürosu Protranslate.net sitesidir; şeklinde cevap vermekten kaçınamayız.

 

almanca-tercume

 

Melek KAPÇAK

On Dokuz Mayıs Üniversitesi

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü


İlgili Makaleler

32 Yorum

  1. Merhaba, Melek hanım ile iletişime geçtim ve bana çok yardımcı oldu. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa kendisi ile çekinmeden iletişime geçebilirsiniz. Kendisine ve bu siteye teşekkür ederim.

  2. Staj yaptığınız kurumu öğrenmem mümkün mü acaba? Ve diğer sorularım için sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

    1. Merhaba maalesef yazarımızın yazısı eski olduğu için bizde iletişim bilgileri yok, sosyal medyadan melek kapçak olarak aratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu