Eğitim & Etkinlik

Almanya Nitelikli İş Gücü Göç Yasası Bilgilendirme Toplantısı

8 Ekim 2020 Saat 17:00’de online Zoom platformu üzerinden, 1 Mart 2020’de yürürlüğe giren Almanya Nitelikli İş Gücü Yasası hakkında bilgilendirme toplantısı düzenleniyor. Bu toplantıda; Nitelikli İş Gücü olarak Almanya’ya gitmek isteyenler merak ettikleri soruların yanıtlarına ulaşabilecek. Toplantı hakkında yapılan duyuruya aşağıda ulaşabilirsiniz.

Gülçin Aranır
Federal Almanya İş Kurumu

Duyuru ve katılım linki için tıklayınız.

Nitelikli İş Gücü Göç Yasası, 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece AB dışındaki ülkelerden gelen nitelikli işçilerin Almanya’daki işgücü piyasasına dahil olma şansı daha da artmıştır. Peki yasanın içeriği, muhatabı ve amacı tam olarak nedir? Nasıl bir yenilik getirmektedir? „Nitelikli iş gücü“ ile kastedilen nedir? Ülkeye kimler girebilir? Temel şartlar nelerdir? Ülkeye girmeden önce iş bulmuş ya da iş başvurusunda bulunmuş olmalı mıyım? Özellikle hangi meslekler rağbet görüyor? Almanca bilmek zorunlu mu? İş bulduğumda ailemi de yanımda götürebilir miyim? Ülkeye girmeden önce sağlık sigortası yaptırmalı mıyım? Hesabımda belirli bir miktarda para bulunmalı mı? Almanya’daki muhatabım kim olacak? Ve esasen, dünya çapında yayılmakta olan Coronavirüs salgınına karşı yürürlüğe konan seyahat kısıtlamaları nedeniyle nitelikli iş gücü göçü şu anda mümkün mü?

Bu bilgilendirme toplantısı ile Goethe-Institut Ankara, bu ve benzeri soruların peşine düşerek ilgililerin yeni Nitelikli İş Gücü Göç Yasası hakkında daha derinlemesine bilgilenmesine imkan tanımayı amaçlıyor. Federal Almanya İş Kurumu’ndan (Nürnberg) Gülçin Aranır, bir uzman olarak yukarıdaki soruları yanıtlayacak.

Sormak istediklerinizi bize Facebook ya da Instagram sayfamızdan iletebilirsiniz.

Çevrimiçi bilgilendirme toplantısı, Zoom Video Konferans Sistemi üzerinden gerçekleşecektir. Ekte tüm bilgileri ve katılım linkini bulabilirsiniz.
Teknik gereklilikleri kontrol edebilmemiz ve gerektiğinde yardım sunabilmemiz için lütfen 16.45 itibari ile katılım sağlayınız.

 


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Almanya Nitelikli İş Gücü Göç Yasası Bilgilendirme Toplantısını yetkili kişi tarafında başlatılmadı
    Bu toplantı daha sonra yapılacak mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu