Blog

AGH Mülakatı ve Skype Görüşmesi

AGH Mülakatı ve Skype Görüşmesi

 

Takip ettiğiniz üzere sitemizde Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) ilanları yayınlıyoruz ve sizlerin bu programlara katılmanız konusunda özgeçmiş ve motivasyon mektubu temelinde teknik destek vermeye çalışıyoruz.

Peki motivasyon mektubu ve özgeçmişinizi gönderdiniz, olumlu olarak değerlendirildi ve sizi mülakata – Skype görüşmesine çağırdılar. Eminim bu aşamada kafanızda birçok soru belirecek ve en önemlisi de İngilizceniz ne kadar yeterli olsa da “ Acaba konuşabilir miyim “ “ İngilizce konuşurken takılır mıyım” ve “ Yanlış cevap verirsem elenir miyim” gibi sorular aklınıza gelebilir. Sizin mülakat sürecinizi kolaylaştırmak amacıyla Skype mülakatına katılmaya hak kazanmış ve sonucu başarılı olan 3 takipçimizle görüştük. Aklınıza takılan bir çok soruyu sorduk. Sizin için de yararlı olabileceğini düşündüğümüz bir rehber hazırlamaya karar verdik. Bizlere bu konuda yardımcı olan gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ederek verdikleri tavsiye ve bilgileri sizinle paylaşalım.

Öncelikle bildiğiniz gibi Skype mülakatı online bir ortamda yapılmakta ve verimli bir internet bağlantısı takılma, donma ve kopma gibi sorunları önleyecektir. Öncelikle yüksek hızlı ( özellikle fibernet) internet bağlantısı bulunan bir bilgisayardan mülakatı gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır. Size tavsiyemiz mülakat öncesi bilgisayarı yavaşlatıcı bir çok başlangıç programını ( antivirüs gibi) kapatmanız ve mülakat esnasında internet tarayıcınızı açık tutmamanız gerekliliği. İnternet tarayıcınızda veya farklı bir programın çalışırken bilgisayarı kilitlemesi size vakit kaybettirebilir hatta sıranızı kaybetmenize neden olabilir.

Mülakat öncesi ne yapmalıyım? Nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle İngilizce bir mülakata gireceğinizi unutmayın! Mülakattan önce İngilizce çalışma ve biraz pratik yapmanız yararlı olacaktır. Daha önce bu konuda başarılı olan arkadaşlar neler yaptı? Şunu söylemeliyiz ki hiç biri gramer (dilbilgisi) çalışmadı. En önemlisi şu ki karşı tarafla biraz empati yapmanız! Yani siz olsanız neler sorabilirsiniz? Bu soruya doğru tahminler yapmanız için mutlaka gideceğiniz kurumun web sitesini ve database’de bulunan organisation profile sayfasını incelemeniz. Mutlaka Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarından gideceğiniz kurumu araştırın. Kurum ne tür faaliyetler yapıyor, vizyonu ve misyonu nedir, ne tür projeler hazırlamış olduğunu incelemeniz elinizi mülakatta güçlendirecektir. Size gelebilecek olası sorular neden bu projede görev yapmak istediğiniz, hobileriniz, gönüllü deneyiminiz ve yapacağınız katkılar gibi klasik sorular olacaktır. Ancak büyük ihtimalle gitmek istediğiniz kurum bu soruları kendi amaç ve hedefleri temelinde özelleştirecektir. Örnek olarak engellilere yönelik hizmet veren bir kurumun soruları engelli bireylerin sorunları, bakımı ve rehabilitasyonu üzerine olacaktır. Gideceğiniz Avrupa Gönüllü Hizmeti konusu ile ilgili mutlaka araştırma yapın ve bunları kağıda İngilizce olarak dökün. Mülakat sırasında “ kurumunuzda daha önce yaptığınız ….. çalışmayı gönüllülük dönemimde şu gibi katkılarım olur” gibi bir cümle kurmanız karşı tarafta kurumun incelendiği intibası bırakarak artı puan kazandıracaktır. Ayrıca mülakat öncesi konunuzla ilgili yenilikçi bir projeyi kısaca ifade etmeniz de yararlı olacaktır.

Size mülakatta sorulabilecek diğer bir soru da hangi departmanda görev yapabileceğiniz! Bir çok gönüllü ilanında barınma, rehabilitasyon, pedagoji, sosyal medya yönetimi ve raporlama gibi gönüllülük görevleri beklenmektedir. Burada en çok yapılan yanlış ise cevap olarak “ Ne iş verirseniz yaparım” olacaktır. Şunu söylemek gerekir ki her soruya net cevap verin ve genel cevaplardan kaçının! Yeteneğinizi ve kabiliyetinizi nedenleriyle ön plana çıkarın. Örnek vermek gerekirse “ Sosyal medya yönetiminizde aktif olarak çalışıp verimli olabilirim ve … …. Nedenlerle ve aldığım eğitimlerle bu görevde başarılı olacağıma inanıyorum” cevabı uygun olacaktır.

Vize ve İngilizce bilginiz ile ilgili de sorular mutlaka olacaktır. Bu konularda mutlaka objektif ve doğru cevaplar verin. Zaten İngilizce bilginiz az çok konuşurken belli olacaktır ve gereksiz olarak kendinizi yabancı dil bilgisi konusunda çok iyi olduğu gibi veya yaşamadığınız bir deneyimi yaşamış gibi göstermek gibi durumlarla abartmayın. Dil konusunda istekli olduğunuzu belirtirken ana amacınızın dil öğrenmek olmadığını mutlaka belirtin. Dilinizi geliştirmek gönüllü projelerinde amaç değil sadece bir araçtır. Şunu unutmayın ki bir iş mülakatına girmiyorsunuz ve ilerde keyifli bir zaman geçireceğiniz – gönüllü faaliyetinde bulunacağınız bir dönem için görüşme yapıyorsunuz. Buna bağlı olarak ışık açısı iyi, yüzünüzün net göründüğü, güler yüzlü ve sakin bir şekilde mülakat yapmanız yararlı olacaktır.

Size gelecek kesin sorulardan biri de “Sormak veya belirtmek istediğiniz bir durum var mı” olacaktır. Bunun için de mutlaka sormak istediğiniz soruları ( konaklama, yaşam şartları, organizasyon yapısı) önceden bir kağıda yazarak bu soruları belirtin. Ayrıca engelli olma, rahatsızlık, özel şartlarınız gibi bir durum varsa mutlaka belirtin.

Genel olarak maddeleyecek olursak;

– Gideceğiniz kurum ve şehri araştırın.

– Kendinizin zayıf ve güçlü yanlarınızı belirleyin.

– Dil öğrenmek konusu ana gündem konunuz olmasın.

– Mülakat 10 dakika da sürebilir, daha uzun süre de olabilir. Buna hazırlık olun.

– Gerçekçi olun, uzun bir mülakat olması halinde başta söylediğiniz durumla son aşamada çelişkiye düşebilirsiniz.

– Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde elinizi güçlendirmek istiyorsanız mutlaka Türkiye’de aktif bir kurumda gönüllü faaliyetinde bulunun ve buna vurgu yapın.

– Gönüllülük konunuzla ilgili internette kısa bir araştırma yapın.

 

Bize Avrupa Gönüllü Hizmeti konusunda her sorunuzu iletebilirsiniz. Sorunuzu ve kendinizi tanıtan bir kısa yazıyla info@abprojeyonetimi.com adresine gönderebilirsiniz.

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba skype görüşmenizden ne kadar zaman sonra olumlu olduğuna dair bilgilendirildiniz?

  2. selam unıversıteden kabul mektubu ıcın sartlar geldı onlıne sınav ve skype gorusmesı yapmam gerek sizce bu görüşmede ne gibi sorularla karsılasırım ? ayrıca oncelıkle dıl okuluna gıdıcem bunun ıcın orta sevıye istiyolar sizce cok zorlarlar mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu