Blog

AGH En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni (AGH) birinden veya bir yerden bir şekilde duydunuz ,Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir ne değildir araştırdınız, farklı bir tecrübe yaşamak için hayatınızın fırsatı olduğuna karar verdiniz , ama aklınıza takılan bazı konu ve sorular var. Eski bir AGH gönüllüsü olarak döndüğümden beri bana en çok sorulan, en çok merak edilen konuları, bu yazımda toplamaya karar verdim. Buyurunuz efendim 🙂

 

*AGH’ye katılmam için bir proje mi yazmam gerekiyor?

-AGH için bir proje yazmanıza gerek yok. Siz AB komisyonunca onaylanmış hali hazırda bir projenin uygulama aşamasında, herhangi bir pozisyonda görevlendirilmek üzere seçiliyorsunuz.

*AGH için bir derneğe üye olmak zorunda mıyım?

-Hayır. Bir derneğe üye olma zorunluluğu veya bir kurumu temsilen gitmek gibi bir durum söz konusu değil.Fakat bir derneğe üye olmanın, aktif rol almanın artı puan olduğunu , seçimlerde önemli rol oynadığını görmekteyiz.

*Projeleri nereden bulabiliriz, takip edebiliriz?

– Öncelikle proje seçimi ile ilgili nacizane birkaç öneride bulunmak isterim. Yapabileceğinizi düşündüğünüz projelere başvurun lütfen. Fayda sağlayacağınızı düşündüğünüz, sizin de faydalanacağınız, ilgi alanınıza yönelik proje seçmeniz hem sizin hem de kurumunuzun mutlu ve keyifli bir agh dönemi geçirmesine vesile olacaktır. Yurtdışına çıkayım da hangi proje olursa olsun demeyin. Bu proje sizin orada işiniz olacak, emin olun keyif almayacağınız bir işte çalışmak sizi en kısa sürede sıkacak ve veriminizi düşürecek. Gönüllülüğün tamamen moral ve motivasyona bağlı bir iş olduğunu lütfen unutmayın!

Güncel AGH ilanlarını bulabileceğiniz bazı sayfalar;

http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en

http://www.youthnetworks.eu/SearchVacancy.aspx 

http://abprojeyonetimi.com/tag/agh-ilanlari/

https://www.facebook.com/CanakkaleKozaGenclikDernegi?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/EVS.vacancy/

https://www.facebook.com/abprojeyonetimi

 

* X ülkesindeki AGH projelerine kabul almak için ne yapmalıyım?

– Arkadaşlar spesifik bir ülkenin projelerine seçilmek için şunlar yapılmalı, bu yol izlenmeli diye standart kurallar yoktur. Yalnız, özellikle gitmek istediğiniz bir ülke varsa birkaç durum seçilmenize yardımcı olabilir.Örneğin; gitmek istediğiniz ülkenin dilini biliyor olmanız, ülkede daha önce bulunmuş olmanız veya bulunmaya çok istekli ve meraklı olduğunuzu iyi ifade etmeniz gibi. Bunlar dışında AGH ülke bazlı değil proje bazlı çalışır. Yani ülkeye uygunluğunuzdan ziyade projeye uygunluğunuza daha çok bakılır.

*Agh ilanına nasıl başvuru yapıyoruz ?

– Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz projenizi bulduysanız hemen CV nizi ve motivasyon mektubu denilen projeyi ne kadar istediğinizi, projeye neler katabileceğinizi ve geçmişteki tecrübelerinizi anlattığınız belgeyi ilgili mail adresine yollayarak bireysel başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.

*Cv ve motivasyon mektubunu nasıl hazırlıyoruz?

– CV’nizi İngilizce olmak şartıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde motivasyon mektubunuzu da İngilizce olmak şartıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz. Buradan motivasyon mektubu ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

 http://abprojeyonetimi.com/motivasyon-mektubu-nasil-yazilir/

*Projeye başvuru sonrası süreç nasıl işliyor?

– Seçtiğiniz projeye başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken beklemek. Eğer olumsuz bir geri dönüş alırsanız, umudunuzu kaybetmeden başka bir proje arayışına girin. Eğer sonuç olumlu ise ev sahibi kurum sizi daha iyi tanımak ve projeye uygunluğunuzu teyit etmek için sizden bir skype mülakatı talep edebilir. Bu mülakat hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

http://abprojeyonetimi.com/agh-mulakati-ve-skype-gorusmesi/

Eğer mülakatınızdan da olumlu sonuç alırsanız sizden bir gönderici kuruluş bulmanız istenecektir.

Not: Skype mülakatı gerçekleşmeden de kabul alabilirsiniz. Her ev sahibi kuruluş mülakat talep etmeyebilir.

*Gönderici kuruluşu nereden, nasıl bulabilirim?

– Türkiye’deki akredite olan gönderici kuruluş listesine http://europa.eu/youth/evs_database sayfasından, sol köşede ‘organisation country’ kısmından Türkiye’yi seçip filtreleyerek ulaşabilirsiniz

Listeden kendi şehrinizde olanların yanı sıra diğer şehirdekilere de mail yoluyla ulaşarak gönderici kuruluş arayışında olduğunuzu belirtebilirsiniz. Gönderici kuruluş bulma kısmı oldukça basit bir aşamadır. Hali hazırda bir projeye kabul almış birine akredite olan gönderici kuruluşların herhangi biri kolaylıkla gönderen kuruluş olabilir.

*İngilizce bilmemin çok önemi var mı?

– Bildiğiniz gibi AGH’de İngilizce bilme şartı aranmıyor. Fakat bu bir zorunluluktan ziyade her şeyden önce bir ihtiyaçtır arkadaşlar. Biraz olsun İngilizce bilmek hem projeye kabul aşamasında hem de orada varışınızdan dönüşünüze kadar size büyük kolaylık sağlayacaktır. En azından ne istediğinizi anlatacak kadar, yer soracak kadar İngilizce bilmeniz önemli.O kadarını dahi bilmemek direkt olarak yine sizi zorlar kimseyi değil.

*Proje süresince nerede konaklayacağım?

– Konaklama konusunda standart bir kural yoktur. Ev sahibi kuruluşunuza bağlı olarak AGH gönüllülerince kullanılan bir evi diğer gönüllülerle paylaşabilir veya bir öğrenci yurdunda kalabilirsiniz. Çok yaygın olmamakla birlikte bir ailenin yanında konaklama durumu da söz konusu olabilir.

*Ne kadar cep harçlığı veriliyor ve yeterli oluyor mu?

–  Verilen aylık cep harçlığı gideceğiniz ülkenin ekonomisine göre değişiyor. Örneğin; Almanya ve İspanya-105 euro, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti-95 euro, İtalya 115 euro, Danimarka-140 euro. Fakat aylık elinize geçen miktar(cep harçlığı+yemek,genel ihtiyaçlar) projeye göre değişiklik gösterebilir.Aynı ülkede iki AGH gönüllüsü aylık farklı miktarda para alabilir bu da yol ve konaklama masraflarına bağlıdır.

Yetip yetmeme konusu tamamen size bağlı. Genel olarak verilen harçlık yeme-içme, şehir içi gezme ve genel giderlere rahatlıkla yetecek kadardır. Eğer biraz iktisat yaparsanız çok rahat para biriktirebilirsiniz. Burada iktisattan kastım yemeğinizden veya genel(temizlik) ihtiyaçlarınızdan kısmak kesinlikle değil. Örneğin fazla sigara kullanmak(sigara oldukça pahalı), kılık kıyafet alışverişi fazla yapmak, her hafta sonu başka bir şehri ziyaret etmek gibi  hafif lükse kaçan eylemlerden kısmak. Kendimden örnek verecek olursam, Portekiz oldukça ucuz bir ülkeydi ve ben çok rahat para biriktirip , o parayla birçok ülkeyi gezmiştim.

*Ne kadar izin günümüz oluyor, gezme fırsatı bulabilir miyim?

– Haftada 2 gün izniniz var. Genellikle bu 2 gün hafta sonu olmakla birlikte çalışma günlerine göre değişebilir. Onun dışında aylık 2 gün daha izin hakkınız bulunuyor. Yani altı aylık bir projede toplam izin gününüz hafta sonları ve resmi tatiller hariç 12 gündür. Bu tatillerinizi her ay ikişer gün kullanabileceğiniz gibi biriktirip toplu olarak da kullanabilirsiniz. Gezmek için rahat rahat vaktiniz olacak hiç merak etmeyin.

EVS gönderici kuruluş listesi ve başvuru ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Diğer AGH/EVS ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır makalemizi okumak için tıklayınız.

Blog yazarımız Seher Can’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti deneyimi makalesi için tıklayınız.

Blog yazarımız Emre Gögebakan’ın Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuru süreci makalesi için tıklayınız.

AGH/EVS mülakatı teknikleri makalemiz için tıklayınız.

Umarım AGH’nin kafanızda biraz daha netleşmesine yardımcı olabilmişimdir.

 

Sevgiler..

 

Seher Can- 2015


İlgili Makaleler

38 Yorum

  1. Salam ben Azerbaycandan Agh ye katılmak istiyorum. Bazı projeler proqram ülkelerinden olan gönüllüleri alır. Azerbaycan proqram ölkesi deyil, proqrama ortak olan ülkelerden biri. Bu tür projelere katilmam mümkünmü?

  2. merhaba ben azerbaycandan agh-ye katilmak istiyorum. bazi projeler sadece program olkelerinden gonullu alir. azerbaycan proqram olkesi deyil ama proqrama ortak olke. bu tur projelere katilmam mumkunmu?

  3. Istekli olduğum projeye başvuru göndersem kabul alma şansım ne kadar? … Herkes gönderdiyi mektubda kendini daha iyi göstere bilir, mektubamı inaniyorlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu