Blog

AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir? – EVS

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), bir Avrupa Birliği ülkesinde sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyetlerde bulunmanıza olanak veren, kısa dönem ( 2-8 hafta ) ve uzun dönem ( 2-12 ay ) olmak üzere 2 ayrı dönemde gerçekleştirilebilen, maaş alınmadan cep harçlığı usulü ile finanse edildiğiniz (yemek, sigorta, barınma ve dil eğitimi de dahil) bir hareketlilik programıdır.

Başvuru Yapacağım Ama Nasıl?

– Öncelikle 18-30 yaş arasında olmalısınız. Eğer yaş olarak kritere uyuyorsanız, kendinize Avrupa Gönüllü hizmeti için akredite bir gönderici kuruluş bulmanız gerekmektedir. Hali hazırda akredite olan bir gönderici kuruluşa sahip değilseniz veya üye olduğunuz Sivil Toplum Kuruluşunun akredite olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız http://europa.eu/youth/evs_database adresinden arama yapabilirsiniz. Sitede yer alan arama linkinden; ülkeye göre, organizasyon tipine göre, organizasyonun amacına göre ve daha önceki AGH ( European Voluntary Service ) deneyimine göre akredite kuruluş araması yapabilirsiniz. Akredite gönderici kuruluş bulduktan sonraki işlem ise, yetenek ve bilginiz doğrultusunda Avrupa Gönüllü Hizmeti fırsatlarını bulmak. Bu işlemi de http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en adresinden yapabilirsiniz. Sayfada en önemli nokta; solda yer alan arama menüsünde bulunan ” The country where you live ( Yaşadığınız Ülke ) ” kısmından ülkenizi seçerek arama yapmanızdır. Ayrıca arama menüsünden, EVS (European Voluntary Service) yapmak istediğiniz ülkelere göre de listeleme yapabilirsiniz. Gönderici kuruluşunuzu bulduktan ve gönüllü olmak istediğiniz proje karar verdikten sonra, göndericiniz kuruluş aracılığıyla gitmek istediğiniz ülkedeki kuruluş ile irtibata geçerek özgeçmiş (CV) ve neden projede yer almak istediğinizi içeren, özelliklerinizi-yeteneklerinizi anlatan motivasyon mektubunu göndermeniz gerekmektedir. Olumlu geri dönüş olduğu takdirde Ulusal Ajans’a başvurularak AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) için hazır olacaksınız.

AGH ( Avrupa Gönüllü Hizmeti ) Dikkat Edilmesi Noktalar:

– Uzun dönem EVS yapan birey, bir daha gönüllü hizmetinde bulunamaz. Kısa dönem EVS yapan kişi, toplamda 12 süresi 12 ayı geçmemek üzere tekrar gönüllü faaliyetinde bulunabilir.

– AGH başvuru süreci ücretsiz bir süreçtir. Herhangi bir kuruluş veya danışmanlık şirketi sizden başvuru ücreti talep etmez.

– AGH deneyiminin amaçlarından biri, gidilen ülkenin eğitim dilinin öğrenilmesidir. Ancak AGH’nin direk amacı dil eğitimi değildir ve motivasyon mektubunda bu konuda açık bir atıf yapmanız yarardan çok zarar getirebilir.

– AGH ilanları konusunda bir çok sosyal medya grupları bulunmakta ancak başvurmayı düşündüğünüz her projenin gerçekliğini http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en adresinden kontrol ediniz.

– Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında eğitim seviyesi, ekonomik durum ve yabancı dil bilgi kriterleriniz zorunlu şartlar değildir. İlköğretim mezunu olarak eğer 18-30 yaş arasındaysanız gönüllü hizmetinde bulunabilirsiniz. Ancak gidilecek ülkenin dilini temel seviyede bilmek veya ilgili proje ile ilgili akademik çalışmalarda bulunmuş olmanız ev sahibi kuruluş (gideceğiniz ülkedeki kuruluş) nezdinde olumlu etki bırakabilir.

– AGH sırasında kesinlikle herhangi bir akademik programa devam edemezsiniz. Üniversite, yüksek lisans, doktora gibi herhangi bir programa katılamazsınız.

– Engelli bireylerin başvurularında refakatçi ihtiyacı belirtildiği takdirde refakatçinin masrafları da karşılanmaktadır.

– Yetenek, eğitim ve bilginiz doğrultusunda AGH projesi seçmek size daha yararlı olacaktır. Gönüllü deneyiminiz boyunca böyle mesleki deneyim de kazanacaksınız.

– Kafanızda bir çok soru olabilir, unutmayın ki en kesin bilgi her zaman resmi kurumların cevaplarıdır. Eurodesk temas noktaları, Ulusal Ajans ve akredite geçlik dernekleri deneyimleri doğrultusunda size en sağlıklı cevabı verecektir.

AGH Size Ne Kazandıracak?

– Gittiğiniz ülkede farklı bir kültür tanıyacak ve Avrupa Birliği güvencesi altında gönüllü faaliyetinde bulunacaksınız.

– Başvuru sürecinde etkili bir özgeçmiş ve motivasyon mektubu yazma deneyimine ulaşmış olacaksınız.

– AGH deneyimiz sonunda gidilen ülkenin dili konusunda pratik ve dil bilgisi elde etmiş olacaksınız.

– Gönüllü olduğunuz proje sonunda ilgili proje alanı ile ilgili deneyim elde etmiş olacaksınız.

– Youthpass sertifikasına sahip olursunuz ve Avrupa Birliği’nin resmi sertifikasıyla özgeçmişinize önemli bir deneyim eklersiniz.

Gökhan Turgut Ünal

AB Proje ve İş Geliştirme Uzmanı


İlgili Makaleler

22 Yorum

  1. Aslında dil aranmadığı yazıyor evs nin sitesinde ama yinede ingilizce istiyorlar. Ingilizce ne düzeyde olursa yeterli olarak görüyorlar(A2)?

    1. Merhaba sizden resmi olarak bir dil yeterlilik belgesi istenmemektedir ancak Skype üzerinden İngilizce mülakat yapılmaktadır.

  2. 30 yaşını bu sene dolduracağım ve ags’yi ilk kez gördüğüm için hiç mutlu değilim. umarım 31 olmadan bir projeye kabul edilebilirim.

  3. MERHABALAR,GONDERICI KURULUŞLA NASIL ILETISIME GECEBILIRIZ? VE VIZE İŞLEMLERİ KIM TAKIP EDIYOR ? BU SEREC ICERISINDE NE YAPMAMIZ GEREKIYOR LUTFEN BILGISI OLAN PAYLASIN? BEN YURTDISINDA SON SINIF OGRENCISIYIM,INGILIZCE,RUSCA VE FRANSIZCA DIILERI BILIYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu