Blog

27 Yaşında 35 Farklı Ülke Gezen Mühendis- Doğan Can Karabudak – Röportaj

dogan-can-karabudak-yobba

 

Melisa Altun: Doğan Can Karabudak ya da bilinen ismiyle “Başka Yol” kimdir?

Doğan Can Karabudak : 27 yaşında 35 farklı ülkeyi gezmiş ,mesleğini yapmayan bir mühendis. Aynı zamanda hayatında başka yolları ve fırsatları arayarak daha sonra kendi yolunu bulmuş bir gezgin. İçinde bulunduğum güvenli ortamdan dışarı çıkarak daha iyi bir konuma gelmek için çalışmalar yapan ve bu süreçte yeni yollar arayan bir kişiyim. Ailemin mesleğinden dolayı benim hayatım yollarda geçti. Türkiye’nin ücra yerlerinde yaşayıp hayatımızı sürdürdüğümüz içim bu durum bana yolda olup keşfetmeyi öğretti. Uzun lafın kısası buyum.

Melisa Altun: Kurucusu olduğunuz YOBBA’nın hikayesi nedir ve ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?

Doğan Can Karabudak: Youth Beyond Borders Association (YOBBA) ya da Türkçe ismiyle Sınırları Aşan Gençlik Derneği  26 Ağustos 2018 de kurulmuş bir gençlik derneğidir. Kendine gezmeyi hedef almış yeni şeyler öğrenmek isteyen, kendini geliştirmek isteyen kişilerin kurduğu bir sivil toplum örgütüdür. Kısa zamanda çok güzel aktiviteler ve organizasyonlar yaptık. Amacımız gençlerin yurt dışı fırsatlarından ve kendini geliştirecekleri fırsatlardan haberdar olmalarını sağlamak. Kısacası da bir gencin beklentilerin karşılanması için oluşturulmuş olan bir gençlik platformdur.

 

Melisa Altun: İlk yurt dışı tecrübeniz nasıl başladı, sizin için nasıl bir dönüm noktası oldu?

Doğan Can Karabudak: Lisede de üniversitede de ilk mezunlardan oldum dolayısıyla üst dönemden arkadaşlarımız yoktu. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Üst dönemlerden ve çevreden bize yol gösterecek birileri yoktu. Dolayısıyla kendim arayışlara girdim ve araştırmalarım bana yeni fırsatları getirdi. Bu fırsatları doğru değerlendirerek de bu konuma ulaştım. Karşıma gelen ilk fırsatla 2011 yılının sömestr tatilinde Mersin’den İstanbul’a tatil amacıyla gelmiştim. Dönem dönem lise arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde, arkadaşlarımdan bir tanesi gelecek yaz için Amerika’ya Work and Travel programı ile gideceğini öğrendim. Bu programı duyunca araştırmalara yaparak o yaz için Amerika Birleşik Devletleri’nin Alaska eyaletine giderek dünyanın ne kadar büyük olduğunu fark ettim daha fazla arayışa başladım. 19 yaşında, hiç yurt dışına çıkmamış, yabancı dili neredeyse hiç olmayan, kendine güvenmeyen bir gencin başlangıç hikayesi işte bu şekilde. Aslında herkesin başlangıç hikayesi benzerdir. İnsanlar bir yerde dibi görüyorlar ve devamı bir şekilde şekilde geliyor. Benim için de aynısı oldu. Hiçbir şey yapmadığımı, yetersiz olduğumu fark edince dipten yukarı doğru çıkmaya başladım.

 

 

Melisa Altun: Bu süreçte sizin motivasyon kaynağınız ne oldu?

Doğan Can Karabudak: Motivasyon kaynağım etrafımdaki kişilerin hiçbir şey yapmaması ve hep başkalarından beklemeleri oldu. İsterseniz liderlik, isterseniz fırsatların azlığı da diyebilirsiniz. Eğer kendi sınırlarınızı bilirseniz aşmak daha kolay olur. Bu da benim en büyük motivasyon kaynaklarımdan bir tanesi oldu.

 

Melisa Altun: Herkes sosyal medyada gezdiği yerleri paylaşıyor peki özel kılan nedir?

Doğan Can Karabudak: Bunu daha önce kendime sormamıştım aslında ama bunu ben ilk seminerimde fark ettim. Arkadaşlarım başlangıçta herkes geziyor sen de geziyorsun neden bir blog hesabı açmıyorsun diye beni cesaretlendirdiler. Daha sonra yol, gezgin, sırt çantası, yolculuk, başka bir şey olsun diye düşünüp beyin fırtınası yaparken “Başka Yol” fikri ortaya çıktı. Hayatta insanların başka bir yolu olduğunu yolculuk sırasında fark ediyorsunuz. Herkesin yapmak isteyip de olanaklarından dolayı yapamadığı ya da es geçtikleri fırsatlar var. Başka Yol bunları anlatıyor ve herkesin o fırsatlara ulaşabileceğinden bahsediyor. Dediğim gibi ben bunu ilk kez Malatya İnönü Üniversitesi’nde yaptığım öğrenci seminerimde fark ettim. Henüz 13 ülkeye gitmiştim ve 6 bin civarı bir takipçim vardı. Dolayısıyla bir öğrenci kulübü beni çağırdığında yeterli birikime sahip olduğunu düşünmüyordum. Sahneye çıkacağım gün onlara ne anlatacağımdan ne gibi fikirlerden bahsedeceğinden emin değildim. Ama anlatırken bu fikirlerin onlar için yeni olduğunu, onların bunları bilmediğini görünce daha çok anlatmaya başladım. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de süreklilik unutulan bir şey. Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir kitleye ulaşabilmenin en önemli sebebi sürekli olarak yapmaya devam etmiş olmam. Her zaman başarılı insanların arkasında sürekli olarak yaptıkları küçük şeyler vardır. Şu ana kadar 50 küsur üniversitede, 35 ülkede bunu yaptım ve deneyimlerimi diğer insanlarla paylaştım. Her zaman paylaştıkça çoğalmıyor muyuz zaten?

 

dogan-can-karabudak

 

Melisa Altun: Yolda olduğunuz sürede sizi en çok şaşırtan ya da başınıza gelen ilginç bir olay oldu mu?

Doğan Can Karabudak: Her yolculukta gezginler için farklı enler vardır. Ama soruyu ilk duyduğumda aklıma Alaska ve Norveç geliyor. Doğayı çok sevdiğim için kendimi buralarda bulduğumu düşünüyorum. Problemlerim ya da sıkıntılarım olsa da çözüm odaklıysanız her şeye çözüm buluyorsunuz. Ama en güzel anlar İngilizce bilmeyen birinin proje katılması ya da toplum içinde konuşamayan kişinin bir kişinin sahneye çıkması gibi olaylara vesile olmak olabilir. Bu anılar geriye dönüp baktığımda beni gülümseten detaylar. İlginç olaya gelecek olursak bir keresinde Norveç’te sokakta kalmıştım booking.com’dan 9.8 puan almış bir otelin üstünde anahtar olduğunu gördüm. İçeri girdim ve o gece orada kaldım. Sanki orada kalmam isteniyormuş gibiydi ama yine de her ihtimale karşı odalarda kalmak yerine kapının girişinde uyku tulumumda uyudum ki biri gelirse durumu açıklayabileyim.

 

Melisa Altun: Bu kadar gezdikten sonra bir yerde yaşayacak olsanız bu yer neresi olurdu?

Doğan Can Karabudak: Geçenlerde bir söz duydum. Bir kişi nerelisiniz sorusuna bende o yok diye cevap veriyordu ve ben bundan çok etkilendim. Ben de nereli olduğumu veya nereye ait olduğumu bilmiyorum. Kendimi nerede huzurlu hissediyorsam kendimi oraya ait hissediyorum. Ama özellikle neresi diye sorulacak olursa benim için doğanın en çok olduğu yer aynı zamanda en çok huzurun olduğu yer anlamına geliyor. O yüzden düşününce aklıma ya Norveç ya da Amerika’nın doğasının en zengin olduğu yerlerden biri geliyor. Hayatımın bir döneminde Norveç’te ve Alaska’da yaşamayı planlıyorum.

 

Melisa Altun: Sıradaki durağınız neresi olacak?

Doğan Can Karabudak: Aslında şu an bu röportaj yapılırken İsrail’de olmam gerekiyordu ama vize çıkmadı İsrail, Ürdün ve Filistin’i ziyaret etmeyi planlıyordum. Sebebini anlayamasak da İsrail hükümeti vize vermedi ne yazık ki. Rotamda Avrupa kıtasından birkaç nokta kaldı ama yakın zamandaki  hedeflerim arasında değil. Görmek istediğim rotalardan bir tanesi Asya. Bir aksilik olmazsa şubat sonu mart başı gibi doğum günüme başka bir ülkede girmek istiyorum Umarım gerçekleştirebilirim.

 

Melisa Altun: Gençlere ya da ilk kez yola çıkacaklara neler söylemek istersiniz?

Doğan Can Karabudak: Temmuz ayında askerlik yaptığım süreçte İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Geçer isimli kitabını okudum. Çok gezen mi çok okuyan mı bilir sorusuna gezerken okuyan bilir şeklinde cevap veriyor. Bu hayata daha iyi bir koltukta oturabilmek için mi geldiniz diye soruyor. Kitaptan alıntı yapacak olursam hayatınızın temel atma dönemi 18-25 yaş arasıdır. Hayatınızın devamını bu yaş aralığında yaptıklarınız belirler. O yüzden boş durmayın, araştırın, okuyun, öğrenin, katılın, paylaşın ve kendinizi geliştirin. Bunları yaptığınız takdirde iş imkanlarınız da hayat standartlarınız da gelişecek.

 

Doğan Can Karabudak’a bu güzel röportaj için teşekkür ederiz 🙂 Kendisini ve yol hikayelerini Instagram’dan @baskayol adresinden veya bu linkten takip edebilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı