BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

2020 Yılında Daha İyi Bir ‘’Siz’’ İçin 14 Kişisel Hedef

Kişisel hedef belirleme, akılda bir varış noktasının olmasıyla başlar.

 

Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, ilerlemeye neden zahmet edesiniz?  Ya kendinizi daha fazla düşüncelere dalmış ya da başladığınız noktaya tekrar dönmüş halde bulursunuz.

 

‘’Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, her yol sizi oraya götürecektir.’’- Alice Harikalar Diyarında Filmi’ndeki Sırıtan Kedi

 

Olmak istediğiniz kişi olabilmeniz için bir varış noktasına sahip olmanız gerekir.

Nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız, kişisel hedeflerinize karar vermek daha kolay olacaktır.

Oraya nasıl ulaşabileceğiniz ile başlamalı ve adımları listelemelisiniz. Bu adımlar gerçekçi olmalıdır.

Bu büyük düşünemezsiniz demek değildir; aslında,

 

 ‘’Ayı vurmaya çalış ve eğer Ay’ı ıskalarsan bile attığın ok yıldızların arasında olacaktır.’’

 

Ne olursa olsun büyük düşünün, fakat aynı zamanda gerçekçi de olun. Dolambaçlı yollara da açık olun.

Action for Happiness’a göre, hedeflere ulaşmanın yolları; hedeflere karar vermek, adımları not almak, birilerine anlatmak ve her adımı planlamaktan geçer.

Burada daha iyi bir ‘’siz’’ olmanıza yardımcı olabilecek 14 kişisel hedefi ana hatlarıyla özetleyeceğim:

 

 

Olduğunuz gibi yaşayın.

 

Hayatınızı başkası olarak yaşamak için vaktiniz yok. Yapabileceğiniz tek şey kendiniz olmak. Gerçekte kimseniz, o şekilde olmayı seçmelisiniz. Bu, yaşamanın en iyi yoludur.

Kendiniz olmak da kolay bir şey değildir, değerlerinize ve hayallerinize bağlılık gerektirir. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden korkarak kendiniz olamazsınız.

Bu hayatta başarılı olmanın tek yolu var, bu da doğru nedenler için yaşadığınız ve kendinizi düşündüğünüz takdirde mümkün, özgür olduğunuzu anlayana kadar değil.

 

 

Kendinizi önemseme önceliklerinizde aceleci davranmayın.

 

Kendini önemseme, değerini hafife almamız gereken bir şey değildir. Genellikle, buna yeterince öncelik veremeyiz. Sizi iyi hissettirecek şeyler yapın, örneğin kendiniz için zaman yaratmak gibi. Sağlığınızı iyileştirmek için; sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak üzerine diyet önerileri alın.

Bir ara verin. Dışarı çıkın. Rahatlayın. Kitap okuyun ya da sevdiğiniz bir insanla güzel bir film izleyin. Bu, zevk ve hobileriniz yoluyla kendinizi ödüllendirmekle ilgili.

Kendinizi önemsemeniz bencilce değildir. Kendiniz için zaman ayırmanız, daha çok odaklanmanız gereken alanlara kendinizi daha fazla verebilmeniz için önemlidir. Bunu hak ediyorsunuz. Buna değersiniz. Bunu hatırlayın.

 

 

Kişisel olarak algılamayın.

 

Başkalarıyla ne kadar az ilgilenirseniz, sizin için en önemli olanı yapmaya o kadar çok odaklanabilirsiniz. Başkalarının söylediği şey, sizi gerçek olarak yansıtmaz. Bu sadece onların algısıdır, ki bu resmin tamamını göstermeyebilir ya da gerçek olmayabilir.

Size zarar vermeye çalışan insanlar, aslında mutlu değillerdir.

 

‘’Mutlu insanlar, diğer insanları aşağı çekmeye çalışmaz’’-Anonim

 

Bu yüzden onların dediklerini kafanızı takmanıza değmez.

Bir şeyleri kişisel olarak algılamaktan kaçınıyor olmanız, kendinizin kim olduğunu bilmenizdendir.

 

 

Olmayı düşündüğünüz insan olmaya karar verin.

 

Tutkulu olduğunuz şeyleri araştırın. Sesinizi ve başkalarının seslerini duyurmak için çabalayın. İnançlarınızı destekleyen gruplara katılın.

‘’Bir fikrin savunucusu olmazsan, herhangi bir şeye kendini kaptırırsın.’’-Anonim

Bu nedenle, neye değer verdiğinize ve neyi savunduğunuza karar verin. Daha sonra her şeyi yapabilirsiniz.

 

 

 

Olayların iyi tarafından bakın.

 

Karşılaştığınız her durumda, olayların iyi tarafını bularak mutlu olun. Bulduğunuz iyilikten ötürü mutlu olmaya karar verebilirsiniz. Olaylara hep iyi tarafından bakmayı seçmelisiniz.

İnsanlar genellikle ilk önce kötüyü düşünürler ve onun üzerinde çok dururlar. Bu insanın doğasıdır, ancak olayların iyi tarafına bakarsanız, daha mutlu olacaksınız.

Bir durumdan ders çıkarabilir ya da daha iyi bir siz ya da insanlık için bir olayı kullanabilirsiniz. Bunu düşünün, her şeyin üstesinden geleceksiniz.

 

Biri için iyilik yapın.

 

Sadece kendi sorunlarınıza odaklanmak yerine, biri için iyilik yapın. Olan sorunlarınızla ilgili kafanızı rahatlatmakla kalmayacak, aynı zamanda iyi şeyler yapabildiğinizi görmenizi sağlayacak -evet, insanlara hala sunabileceğiniz şeyler var.

İyilik yapmak için birçok olanak var. Gönüllülük yapmak, bir arkadaşınızı ya da bir aile üyenizin iyi olup olmadığını kontrol etmek, topluma hizmet eden bir projeye katılmak, vb.

Ne kadar çok iyilik yaparsanız, kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz.

 

Günlük pozitif içsel konuşmanızı gerçekleştirin.

 

Her gün, yeni bir gündür. Kendinizle konuşma şekliniz, her türlü zorluğa karşı esneklik ve dayanıklılığı nasıl kazanacağınızla ilgilidir.

Bazı pozitif içsel konuşma örnekleri:

“İşler yoluma gitmemiş olabilir, ancak durumun olumlu yanını hala görebiliyorum.”

“En azından hayattayım. Ve iyi olarak sayabileceğim; sağlığım, yeteneklerim ve kullanabileceğim olanaklarım var.’’

“Ben buna değerim.”

“Bunu yapabilirim.”

Daha fazlası için: https://www.lifehack.org/489003/10-positive-affirmations-for-success-that-will-change-your-life

 

Kendinizle ne kadar sıklıkla pozitif konuşursanız, bir şeylerin o kadar üstesinden gelip başarılı olacaksınız.

 

 

yeni-yil-degisim

 

 

Gerektiğinde vazgeçin.

 

 Vazgeçtiğinizde, akıntıya karşı savaşmak yerine ona teslim olursunuz. Bu, en çok iç huzura değer verdiğiniz anlamına gelir. İç huzurunuzu hiçbir şey için feda etmezsiniz. Kendi değerinizi bilirsiniz ve bir durumun nasıl geliştiğini görmeye hazırsınızdır. Ya da çözümleri zorlamaya çalışmazsınız.

Çözümleri zorlamak yerine, en iyilerin ortaya çıkmasına izin verirsiniz. Ayrıca sahip olduklarınızı nasıl kullanacağınızı da bilirsiniz. Durumunuza karşı savaşmazsınız, onun yerine kullanırsınız.

Vazgeçtiğinizde bir şeyi olduğu gibi kabul edersiniz, bu da ileriye gitmenizi kolaylaştırır.

 

Hayatınızın bir alanında yardım isteyin.

 

Bize sıklıkla yardıma ihtiyaç duymanın genellikle bir zayıflık işareti olduğu öğretildi, ancak yardıma ihtiyaç duymak aslında bir dayanıklılık işaretidir. Bu durum, sizin yeterince tecrübeli olmadığınız becerilerinizi geliştirir. Başarılı olmanıza yardımcı olmak için, akıl hocası/ öğrenci ilişkilerini şekillendirir.

Başarı her birey için özneldir. Kendinizi geliştirirken, başkalarının tavsiyelerine de ihtiyacınız vardır. Olmayı istediğiniz kişi olmak için yardıma ihtiyacınız vardır.

Yardım istemek utanılacak bir şey değildir. Yardım istemek aksine, kendi kendinize açamayacağınız kapıları size açar.

 

 

Öğrenmeyi asla bırakmayın.

Öğrenmek hayat boyu olan bir eylemdir. İlgi alanlarınızı takip edebilirsiniz, her şey bir internet arama motoru uzağınızda. Ancak bu gerçekten nasıl yapılmalıdır? Başka bir ders alın, bir workshopa kaydolun, ilgi alanlarınızla ilgili kitaplar okuyun, yeni hobiler geliştirin…

 

I Will Teach You to Be Rich kitabının yazarı Ramit Sethi, Success Magazine’de öğrenmeyi bırakmamanızı sağlayacak 3 teknik önermektedir:

 

‘’1. Bir çocuğun aklını benimse.

  1. Kendini güvenilir bir hocanın ellerine bırak.
  2. Oku, oku, oku. ‘’ Genel olarak, hayattaki kendi gelişiminizden sorumlu olun.

 

Yeni bir şey öğrenmek için hiçbir zaman yeterince yaşlı değilsiniz, bugün başlayın.

 

Sınırlarınızı belirleyin ve gerekli olduğunda hayır deyin.

 

Sınırlara sahip olmak rahatsız edici olabilir çünkü başkalarına neyi kabul etmediğimizi söylemiş oluyoruz. Ancak, sağlıklı ilişkiler için gereklidir. Sınırlarınızı kendinizi, kalbinizi ve aklınızı korumak için kullanacaksınız.

Kimse size bir şeyi yaptıramaz. Eğer bir şeyden rahatsızsanız, hayır demeye hakkınız vardır. Sizi gerçekten önemseyen insanlar bu duruma kırılmazlar. Ayrıca çıtayı yükseltiyorsunuz ve sınırlara sahip olmaktan korkan başka insanlar için bir örnek oluşturuyorsunuz.

Daha iyi sınırlarınız olursa daha iyi seçimler yaparsınız.

 

 

Hislerinizi takip edin.

 

İçgüdülerinize güvenin, neye güvenebileceğinizi söylerler.

Bir şey yapmak istemeyebilir ancak yapmak için üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. Hisleriniz sizinle konuşan, eğer istemiyorsanız yapmamanızı söyleyendir. Sizi birçok şeyden kurtarabilir, örneğin kötü seçimler yapmanızı önleyebilir.

Hislerinizi takip ettiğinizde, kendi menfaatinizi koruyarak kendinizi güvende tutarsınız.

 

Sevdiğiniz şeyi yapın.

 

Sevdiğiniz şeyi mi yapıyorsunuz? Olmadan yaşayamayacağınız şeyi seçin ve hiçbir şey için bundan ödün vermeyin. Hayat gerçekten çok kısa.

Elinizden gelenin en iyisi sevdiğiniz şeyi yaparken ortaya çıkar. Yaptığınız şeyden mutluysanız daha fazlasını verebilir, daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu yüzden, sevdiğiniz şeyi yapın. Sorgulamayın: https://www.lifehack.org/846370/do-what-you-love

 

 

Sahip olduklarınıza minnet duyun.

 

Good Deeds Day minnettarlığı şu şekilde tanımlar:

‘Minnettarlık, hayatımızın iyi yanlarını fark etmemizi sağlar. Hayatlarımızın iyi yanlarına odaklanmak ve onlara minnet duymak, sürekli olarak bize çevremizdeki güzel şeyleri hatırlatır. Minnettarlık, iyinin kaynağının genellikle yakınımızda olduğunu görmemizi sağlar. Minnet etmek, hayatımıza iyiliği getirenleri tanımamızı ve minnettar olduğumuz kişileri överek alçakgönüllü bir insan olmamızı sağlar.’’

 

Günün sonunda, neye sahip olmadığınıza odaklanmak yerine sahip olduklarınızı fark etmelisiniz. Daha mutlu ve daha iyi bir hayat sürdürmek için, minnettarlığı tutum olarak edinmelisiniz. İşte o zaman kazanacaksınız.

Her gün şükredecek şeyleriniz olduğunu fark etmeniz, size daha fazla şükran getirecektir. Sınırsızsınız. Bu pozitif bakış açısına sahipseniz, her şeyin üstesinden daha fazla gelirsiniz.

Sahip olduklarınıza minnet duymak, hayattaki basit şeylerle başlar. Neyin iyi sonuç verdiğini anlayın, tutunacağınız nedeni bulun ve sonra dünyayı değiştirin.

Bazı hatırlatıcılara ihtiyacınız varsa: https://www.lifehack.org/articles/communication/32-things-you-should-grateful-for.html

 

 

Nihai Sonuç

Hedef belirlemeniz, sizin için neyin daha iyi olacağını bulmanıza yardımcı olur ve mutluluğa giden yolda size rehberlik eder.

Her şeyin en iyisini yapmak için karar vermelisiniz ve sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu aklınızda tutmalısınız. Hayatınızın geri kalanında hedefleriniz sizi şekillendirecek.

İyi şanslar!

 

 

Hedef belirlemek hakkında daha fazlası için:

 

Seyhan KANTAR

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Referans: Lifehack. (2019). 14 Personal Goals for a Better You Next Year. [online] Available at: https://www.lifehack.org/853730/personal-goals [Accessed 28 Nov. 2019].

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu