Blog

2020 Yılı Takip Edilmesi Gereken Yenilikçi Girişimler

yenilikci-fikirler

Değişen yaşam alışkanlıkları ile sınırsız bir şekilde gelişen teknoloji beraberinde birçok farklı iş fikri yaratmaktadır. İnsanlığın teknolojiyi hayatının her alanına entegre edip hayatını daha da kolaylıştırma çabası geleceğin şirketlerini de şekillendirmeye devam ediyor. 2020’de de bu gelişmeleri sık sık duyacağız gibi gözüküyor. İşte sizler için topladığımız 2020’ye damga vuracak yenilikçi girişimler!

 

1-Solidia

İklim değişikliği söz konusu olduğunda, çimento üretimi dünyadaki sera gazı emisyonlarının yaklaşık %7’sini oluşturan büyük bir suçludur. New Jersey merkezli Solidia, kireçtaşını geleneksel yöntemlerden daha düşük sıcaklıklar ve daha az enerji gerektiren sentetik bir malzeme ile değiştirerek bu sorunu çözmek için patentli bir işlem kullanıyor. Çimento sertleştikçe karbondioksidi emer ve bunların tamamı %70 daha küçük karbon ayak izine sahip bir üretim sürecine karşılık gelir. Solidia, kaldırım şirketi EP Henry ile ortaklık yaparak Ağustos 2019’da ABD’de ticari olarak piyasaya sürüldü.

Web Site: https://www.solidiatech.com/

 

2-Shape Therapeutics

Seattle merkezli Shape Therapeutics, mutasyonları düzeltmek veya hastalıkları ortadan kaldırmak için insan RNA’sını değiştirecek bir teknoloji geliştiriyor. 2018 yılında kurulan ve UC-San Diego biyomühendislik profesörü Prashant Mali’nin çığır açan çalışmalarına dayanan Shape, Kasım ayında şirketin 2020’de Cambridge, Massachusetts’te personelini kurmasına ve bir uydu ofisi açmasına yardımcı olacak 35,5 milyon dolarlık bir Seri A turu kaldırdı. Bazı uzmanlar, Shape’in üzerinde çalıştığı yöntemin çok heyecanlı Crispr-Cas9 işleminden daha kesin olduğunu söylüyor.

Web Site: https://www.shapetx.com/

 

3-Better.com

New York merkezli olan Better.com eskimiş evlerin mortgage kredisi sürecini online’a taşıyarak tersine çevirmeye çalışmaktadır. Şirket herhangi bir ücret veya komisyon almayıp yerine sadece faizlerden gelir elde etmektedir. Ve geleneksel mortgage başvuruları haftalarca sürebilirken Better.com’dan ön onay almak büyük oranda otomatik olan süreç sayesinde sadece birkaç dakika sürmektedir. 2019 yılında ev alacaklara 4 milyar dolardan fazla ödünç para veren (kredi) şirket, Ağustos ayında 160 milyon dolarlık fonlama yaptığını bunun da toplam fon miktarlarını 254 milyon dolara çıkardığını ilan etti. Şimdiden 44 eyalette onay alan şirket 2020 yılında New York marketinde de faaliyete başlamış ve Mart itibariyle tüm 50 eyalette faaliyet göstereceğini öngörmektedir.

Web Site: https://better.com/

 

4-Afresh

Birleşik Devletler parekendecileri her yıl hem bilançoları hem de çevre için zararlı olacak şekilde 18 milyar dolar değerindeki atık gıdayı çöpe atmaktadır. San Francisco merkezli girişim olan Afresh, algoritmaları ve mağazaların taze gıda stoklarını optimize etme ve israfı engellemelerine yardımcı olan yapay zekayı kullanan bir yazılım yaratıyor. 2016 yılında kurulan şirket, birçok milyar dolarlık büyük market zincirleriyle güvenilir ortaklıkları olduğunu ve daha fazlasıyla görüştüklerini belirtmekte. Şirkete bazı partner mağazaları, bir tablet uygulamasına adapte olmalarının atık gıda oranlarını yarı yarıya düşürmede yardımcı olduğunu raporlamışlardır.

Web Site: https://afreshtechnologies.com/

 

5-Understory

Madison, Wisconsin merkezli Understory, yağış, rüzgar, sıcaklık, hava basıncı ve nem gibi şeyleri izleyerek saniyede 125.000 veri noktası toplayan hava sensörleri oluşturur. 2019 yılında şirket, sigorta şirketi MSI GuaranWeather ile ortaklık kurdu. Topladığı veriler dolu ile ilgili otomobil sigortası talepleri için ödemelerin belirlenmesine yardımcı olacaktır (ödemeleri daha hızlı ve daha doğru hale getirebilecek yeni bir sigorta yaklaşımı). Ardından girişim, yapısal ve tarımsal sigortaya geçmeyi amaçlıyor.

Web Sitesi: https://understoryweather.com/

 

6-Movandi

Beşinci nesil kablosuz ağ 5G’nin piyasaya sürülmesi 2019’da başladı ve 2020’de hızlanacak. Ancak bazı uzmanlar, büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde aktarma yeteneği sayesinde büyük potansiyele sahip teknolojinin yüksek yoğunluklu alanların dışındakiler için de erişilebilir olduğunu düşünüyor. Kaliforniya, Irvine‘da bulunan Movandi bunu düzeltmeyi hedefliyor. Başlangıçta 5G spektrum bantlarının erişimini genişleten bir teknoloji yaratıyor. Ve kablosuz sinyal alıcının görüş alanında olmasa bile gücünün çoğunu kaybederken, Movandi’nin teknolojisi sinyali binaların ve diğer engellerin etrafından geçirebilir. 30 milyon dolarlık finansmanı olan girişim, büyük kablosuz sağlayıcılarla potansiyel ortaklıklar hakkında görüşmelerde bulunduğunu belirtiyor.

Web Sitesi: https://movandi.com/

 

7-Petal

Kredi kartı puanlarını unutun. Petal, geliriniz ve banka ekstreniz gibi faktörleri kullanarak kredi kartı almaya uygun olup olmadığınızı belirler. Henüz sağlam bir kredi limiti oluşturmayan gençlere yönelik olan şirket, kaçırılan ödemeler de dahil olmak üzere ücret almaz ve geri ödeme sağlar. New York merkezli olan şirket, son 30 milyon dolarlık VC finansman turu artı 300 milyon dolarlık borç finansmanı sayesinde 2020’de faaliyetlerini büyük ölçüde genişletecek.

Web Site: https://www.petalcard.com/

 

Sıla Polat

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Kaynakça: https://www.inc.com/kevin-j-ryan/innovative-startups-to-watch-in-2020.html


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı