AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir? – EVS

AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Nedir? – EVS

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), bir Avrupa Birliği ülkesinde sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyetlerde bulunmanıza olanak veren, kısa dönem ( 2-8 hafta ) ve uzun dönem ( 2-12 ay ) olmak üzere 2 ayrı dönemde gerçekleştirilebilen, maaş alınmadan cep harçlığı usulü ile finanse edildiğiniz (yemek, sigorta, barınma ve dil eğitimi de dahil) bir hareketlilik programıdır.

Başvuru Yapacağım Ama Nasıl?

– Öncelikle 18-30 yaş arasında olmalısınız. Eğer yaş olarak kritere uyuyorsanız, kendinize Avrupa Gönüllü hizmeti için akredite bir gönderici kuruluş bulmanız gerekmektedir. Hali hazırda akredite olan bir gönderici kuruluşa sahip değilseniz veya üye olduğunuz Sivil Toplum Kuruluşunun akredite olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız http://europa.eu/youth/evs_database adresinden arama yapabilirsiniz. Sitede yer alan arama linkinden; ülkeye göre, organizasyon tipine göre, organizasyonun amacına göre ve daha önceki AGH ( European Voluntary Service ) deneyimine göre akredite kuruluş araması yapabilirsiniz. Akredite gönderici kuruluş bulduktan sonraki işlem ise, yetenek ve bilginiz doğrultusunda Avrupa Gönüllü Hizmeti fırsatlarını bulmak. Bu işlemi de http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en adresinden yapabilirsiniz. Sayfada en önemli nokta; solda yer alan arama menüsünde bulunan ” The country where you live ( Yaşadığınız Ülke ) ” kısmından ülkenizi seçerek arama yapmanızdır. Ayrıca arama menüsünden, EVS (European Voluntary Service) yapmak istediğiniz ülkelere göre de listeleme yapabilirsiniz. Gönderici kuruluşunuzu bulduktan ve gönüllü olmak istediğiniz proje karar verdikten sonra, göndericiniz kuruluş aracılığıyla gitmek istediğiniz ülkedeki kuruluş ile irtibata geçerek özgeçmiş (CV) ve neden projede yer almak istediğinizi içeren, özelliklerinizi-yeteneklerinizi anlatan motivasyon mektubunu göndermeniz gerekmektedir. Olumlu geri dönüş olduğu takdirde Ulusal Ajans’a başvurularak AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) için hazır olacaksınız.

AGH ( Avrupa Gönüllü Hizmeti ) Dikkat Edilmesi Noktalar:

– Uzun dönem EVS yapan birey, bir daha gönüllü hizmetinde bulunamaz. Kısa dönem EVS yapan kişi, toplamda 12 süresi 12 ayı geçmemek üzere tekrar gönüllü faaliyetinde bulunabilir.

– AGH başvuru süreci ücretsiz bir süreçtir. Herhangi bir kuruluş veya danışmanlık şirketi sizden başvuru ücreti talep etmez.

– AGH deneyiminin amaçlarından biri, gidilen ülkenin eğitim dilinin öğrenilmesidir. Ancak AGH’nin direk amacı dil eğitimi değildir ve motivasyon mektubunda bu konuda açık bir atıf yapmanız yarardan çok zarar getirebilir.

– AGH ilanları konusunda bir çok sosyal medya grupları bulunmakta ancak başvurmayı düşündüğünüz her projenin gerçekliğini http://europa.eu/youth/vp/opportunity_list_en adresinden kontrol ediniz.

– Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında eğitim seviyesi, ekonomik durum ve yabancı dil bilgi kriterleriniz zorunlu şartlar değildir. İlköğretim mezunu olarak eğer 18-30 yaş arasındaysanız gönüllü hizmetinde bulunabilirsiniz. Ancak gidilecek ülkenin dilini temel seviyede bilmek veya ilgili proje ile ilgili akademik çalışmalarda bulunmuş olmanız ev sahibi kuruluş (gideceğiniz ülkedeki kuruluş) nezdinde olumlu etki bırakabilir.

– AGH sırasında kesinlikle herhangi bir akademik programa devam edemezsiniz. Üniversite, yüksek lisans, doktora gibi herhangi bir programa katılamazsınız.

– Engelli bireylerin başvurularında refakatçi ihtiyacı belirtildiği takdirde refakatçinin masrafları da karşılanmaktadır.

– Yetenek, eğitim ve bilginiz doğrultusunda AGH projesi seçmek size daha yararlı olacaktır. Gönüllü deneyiminiz boyunca böyle mesleki deneyim de kazanacaksınız.

– Kafanızda bir çok soru olabilir, unutmayın ki en kesin bilgi her zaman resmi kurumların cevaplarıdır. Eurodesk temas noktaları, Ulusal Ajans ve akredite geçlik dernekleri deneyimleri doğrultusunda size en sağlıklı cevabı verecektir.

AGH Size Ne Kazandıracak?

– Gittiğiniz ülkede farklı bir kültür tanıyacak ve Avrupa Birliği güvencesi altında gönüllü faaliyetinde bulunacaksınız.

– Başvuru sürecinde etkili bir özgeçmiş ve motivasyon mektubu yazma deneyimine ulaşmış olacaksınız.

– AGH deneyimiz sonunda gidilen ülkenin dili konusunda pratik ve dil bilgisi elde etmiş olacaksınız.

– Gönüllü olduğunuz proje sonunda ilgili proje alanı ile ilgili deneyim elde etmiş olacaksınız.

– Youthpass sertifikasına sahip olursunuz ve Avrupa Birliği’nin resmi sertifikasıyla özgeçmişinize önemli bir deneyim eklersiniz.

Gökhan Turgut Ünal

AB Proje ve İş Geliştirme Uzmanı

Son Yazılar
Yorum ( 22 )
 1. burçin
  25 Temmuz 2016 at 13:27
  Cevapla

  Merhabalar gönüllülük projeleri için sizlerde akredite kuruluş görevini üstleniyormusunuz?

  • abproje
   25 Temmuz 2016 at 13:30
   Cevapla

   Merhaba maalesef akredite gönderici kuruluş değiliz

 2. Yahya
  27 Temmuz 2016 at 16:46
  Cevapla

  Avrupa gönüllü hizmeti nin Almanya Stuttgart daki açık adresi ni bilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen

 3. Aslı
  24 Eylül 2016 at 19:42
  Cevapla

  Merhaba avrupa gönüüllü hizmeti için gönderen bir kuruluş mu bulmamız gerekiyır önce

  • abproje
   24 Eylül 2016 at 22:19
   Cevapla

   Evet gönderici kuruluşunuzu başvuruda belirtmeniz avantaj sağlayacaktır.

 4. Hülya
  12 Ekim 2016 at 12:33
  Cevapla

  Başvuru kriterlerinde herhangi dil gerekliliğinden bahsedilmemiş , ne gibi bi dil gerekliliği var öğrenebilir miyim?

  • abproje
   13 Ekim 2016 at 10:22
   Cevapla

   Avrupa Gönüllü Hizmetinde İngilizce bilmeniz gerekmektedir ancak başvuru esnasında sizden resmi bir dil belgesi istenmemektedir. İyi bir dil puanı sunmanız başvuruda size avantaj sağlayacaktır.

 5. Mehmet
  16 Kasım 2016 at 18:16
  Cevapla

  Başvuru konusunda yardımcı olabilrmisiniz ?
  1. Nereye başvurmamız gerekiyor ?
  2. Nasıl başvurmalıyız?

 6. Fatime koyuncu
  27 Kasım 2016 at 15:47
  Cevapla

  Ben üniversite öğrencisiyim ve kısa dönemli gönüllüler bölümünden yararlanmak istiyorum bu mümkün mü acaba

 7. hazal
  7 Aralık 2016 at 19:18
  Cevapla

  merhaba, ben bir proje için cv ve motivasyon mektubumu mail attım ama gonderıci kuruluşla henüz irtibata geçmedim. olumlu cevap gelirse geldikten sonra gönderici kuruluşla bağlantı kurmak yanlış mı olur, nasıl bir yol izlemeliyim? ayrıca yüksek lisans yapıyorum ama gideceğim tarihlerde sadece tez aşamam kalmış olacak. yüksek lisans yapamazsınız maddesini görünce bir sorun olur mu diye sormak istedim. teşekkürler

  • abproje
   8 Aralık 2016 at 08:11
   Cevapla

   Merhaba, gönderici kuruluşla başvurunuzdan irtibat kurmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Avrupa Gönüllü Hizmeti ile bir ülkeye gittiğinizde yüksek lisansınıza o ülkede devam edemezsiniz.

 8. gamze nur
  16 Aralık 2016 at 21:49
  Cevapla

  mERHABA, BU PROGRAM KAPSAMINDA GİTTİĞİMİZDE ÜCRETİ(YOL,KONAKLAMA VS.) BİZ Mİ KARŞILIYORUZ?

  • abproje
   17 Aralık 2016 at 19:56
   Cevapla

   Ücretler Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

 9. Mub
  28 Aralık 2016 at 18:07
  Cevapla

  Merhaba, gönderici kuruluşun rolünü tam olarak anlayamadım. Onun fonksiyonu ne olacak acaba?

 10. Ilter karatas
  29 Aralık 2016 at 19:11
  Cevapla

  Gitmeyi çok isterdim ama yaşım 30 dan çok fazla

  • abproje
   30 Aralık 2016 at 08:30
   Cevapla

   Merhaba maalesef yaş sınırı Avrupa Birliği tarafından konulan bir sınırdır.

 11. enes
  24 Ocak 2017 at 23:02
  Cevapla

  MERHABALAR,GONDERICI KURULUŞLA NASIL ILETISIME GECEBILIRIZ? VE VIZE İŞLEMLERİ KIM TAKIP EDIYOR ? BU SEREC ICERISINDE NE YAPMAMIZ GEREKIYOR LUTFEN BILGISI OLAN PAYLASIN? BEN YURTDISINDA SON SINIF OGRENCISIYIM,INGILIZCE,RUSCA VE FRANSIZCA DIILERI BILIYORUM.

 12. Gizem
  4 Şubat 2017 at 15:35
  Cevapla

  30 yaşını bu sene dolduracağım ve ags’yi ilk kez gördüğüm için hiç mutlu değilim. umarım 31 olmadan bir projeye kabul edilebilirim.

 13. songül akyol
  6 Nisan 2017 at 02:47
  Cevapla

  Aslında dil aranmadığı yazıyor evs nin sitesinde ama yinede ingilizce istiyorlar. Ingilizce ne düzeyde olursa yeterli olarak görüyorlar(A2)?

  • abproje
   6 Nisan 2017 at 08:37
   Cevapla

   Merhaba sizden resmi olarak bir dil yeterlilik belgesi istenmemektedir ancak Skype üzerinden İngilizce mülakat yapılmaktadır.

Bir cevap bırakın